مردم به چه لیستی اعتماد کنند؟

معتمدینی در لوای لیست!

لیستی انتخاباتی که اعتماد و حمایت قاطبه نخبگان سیاسی و انقلابی را دارا بوده و براساس ویژگی های مشخص نمایندگی باشد، می‌تواند جاده صاف کنی برای پیشرفت کشور و استان و شهر و لنگرگاهی برای اعتماد دوسویه مردم و نظام باشد.

سرویس سیاسی تبریزبیدار؛


تب و تاب لیست‌های انتخاباتی در حوزه انتخاباتیه تبریز و سایر شهرستان‌های استان بالا گرفته و جناح‌های سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب در آستانه انتخابات سرنوشت ساز مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی دست به تدوین و گردآوری لیست‌های انتخاباتی برای حضور در عرصه انتخابات کرده‌اند.


کاندیداهایی که این روزهای در لیست‌های مختلف انتخاباتی قرار می‌گیرند، نسبت خود با لیست‌های متبوع را از دو حال خارج نمی‌دانند؛ برخی از آنان از ابتدا خود را وامدار حزب و جناحی خاص در انتخابات پنداشته و در صف قرارگیری جناح‌های مختلف قرار گرفته‌اند.


دومین این دسته از کاندیداها از ابتدا موضع “مستقل” بودن به خود گرفته و با کرشمه و فرستادن پالس‌های انتخاباتی، جناح‌های سیاسی را با دست پس زدند و با پا پیش کشیدند.


لیست انتخاباتی؛نزاع جناح ها

لیست‌های
دو جناح عمده سیاسی در استان و جناح در حاشیه موسوم به “مستقلین” که عمدتاً از عدم حضور در لیست‌های انتخاباتی دو جناح، قامت “مستقل” بودن به خود پوشیده‌اند، تکمیل شده و آخرین مرحله از ائتلاف‌های نهایی اصلاح طلبان در حال بسته شدن است.


هراندازه که نسبت نزدیکی به جناح‌های سیاسی در مرکز استان‌ها خصوصاً در تهران و تبریز پررنگ می‌شود، به همان نسبت میزان عمل‌گرایی و شناخت‌های چهره به چهره در شهرستان‌ها قوت می‌گیرد.


 اما به هر حال لیست‌های انتخاباتی به عنوان حرکتی جمعی و سیاسی در به پیش راندن سکان تحرک سیاسی و جهت دهی به آرای مردم خصوصاً آرای خاموش آنان بسیار مؤثر است.


آذربایجان شرقی به عنوان یکی از استان‌هایی که با داشتن ۱۹ کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی به عنوان سومین استان از نظر بیشترین تعداد نماینده مطرح است و تبریز نیز با ۶ کرسی، رقابت حساسی را در استان شاهد خواهد بود.

Image title

اعتماد به لیست های انتخاباتی

دو سال پیش بود که رهبر معظم انقلاب هنگام رأی دادن در چهارمین دوره انتخابات شوراها، یکی از راه‌های صحیح برای بهره گیری رأی دادن مردم به داوطلبی را “اعتماد به لیست‌های انتخاباتی” برشمرده و فرمودند «من به ۳۱ نفر برای شورای شهر رأی دادم. البته بعضی از این حضرات را از نزدیک می‌شناختم، بعضی را هم نمی‌شناختم، لکن اعتماد کردم به همین فهرست‌هایی که پیشنهاد می‌کنند و می‌دهند.» 


همچنین ایشان در اواسط دی ماه امسال در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور، به رعایت حق‌الناس در «ارائه لیست‌های انتخاباتی» تاکید کرده و خاطرنشان کردند «رعایت حق‌الناس در پیشنهاد فهرست‌ها به معنای این است که مسئله رفیق بازی و جناح بازی را در لیست‌های خود دخالت ندهند و با معیار شایستگی حقیقی، لیست‌ها را تهیه کنند.

ایشان به مردم نیز توصیه کردند برای انتخاب نامزدها به کسانی و مجموعه‌هایی اعتماد کنید که از سر صفا و صداقت و علاقه‌مندی به انقلاب لیست داده‌اند، نه از روی مقاصد خاص و گاه فاسد»


حال با در نظر گرفتن این اصول برشمرده از سوی رهبر معظم انقلاب و دیگر تأکیدات معظم له بر روی ویژگی‌ها نمایندگان مجلس از جمله” بهترین از لحاظ ایمان، بهترین از لحاظ اخلاص و امانت، بهترین از لحاظ دینداری و آمادگی برای حضور در میدان‌های انقلاب؛ دردشناس‌ترین و دردمندترین نسبت به نیازهای مردم را انتخاب کنند” به این نکته پی می‌بریم که مردم براساس تجربه‌های تاریخی خود در انتخابات، دست به انتخاب نمایندگانی بزنند که نزدیک‌های فاصله را به آرمان‌های انقلاب  و خط امام و رهبری دارا بوده و بیشترین فاصله را از خطوط استکباری و التقاطی دارا باشند.


نفوذ انتخاباتی
تأکیدات اخیر رهبر معظم انقلاب در چندین ماه اخیر موضوع دیگری است که مردم نباید
به سادگی از کنار آن بگذرند؛ چراکه در دیدار اخیر مردم آذربایجان با ایشان نیز، معظم له بار دیگر با تاکید بر مسئله نفوذ در مجلس هشدار دادند “از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی طراحی بیگانگان، جلوگیری از برگزاری انتخابات در ایران بود که تلاش‌هایی را هم انجام دادند اما چون مأیوس شدند، در سال‌های اخیر، تمرکز خود را بر زیر سؤال بردن انتخابات قرار داده و می‌خواهند در انتخابات اعمال نفوذ کنند”.


در میان، لیست‌های انتخاباتی موجود و نکاهی گذرا به این نکته پی می‌بریم که وجود جمعی مختلط از احزاب و گروه‌ها ناهمگون و گاهی همگون به گونه در مسیر حرکت خواست عمومی مردم، در پیش و پس از نمایندگی گذاشته‌اند، که ضرورت ورود نمایندگی انقلابی و معتقد به مبانی نظام، در قالب لیست‌های انتخاباتی بسیار ضروری می‌نمایاند.


لیستی که اعتماد و حمایت
قاطبه نخبگان سیاسی و انقلابی را دارا بوده و براساس ویژگی های مشخصنمایندگی که ذکر آن تکرار مکررات است، می‌تواند جاده صاف کنی برای پیشرفت کشور و استان و شهر و لنگرگاهی برای اعتماد مردم به نظام اسلامی و نظام به مردم باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.