اقتصاددان عضو ائتلاف اصولگرایان:

روحانی در سفر اخیر اروپا هر ایرانی را ۲.۵ میلیون تومان بدهکار کرد

حجت الله عبدالملکی با اعلام اینکه دولت روحانی در سفر اخیر اروپا هر ایرانی را ۲.۵ میلیون تومان بدهکار کرد، گفت: مسئله اصلی کشور اقتصاد است و مشکل مردم گرانی و بیکاری است، اما یک اقتصاددان در لیست اصلاح طلبان وجود ندارد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، حجت الله عبدالملکی نامزد دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در فهرست ائتلاف بزرگ اصولگرایان، در سخنرانی مسجد پیامبر اعظم (ص) شهرک شهید محلاتی اعلام کرد: مسئله اصلی کشور اقتصاد است و براساس نظرسنجی ها مشکل مردم گرانی و بیکاری است و باید به فکر معیشت مردم بود؛ اما یک اقتصاددان در لیست اصلاح طلبان وجود ندارد.

این اقتصاددان افزود:  با توجه به بیانات رهبری در فروردین ۹۴، دو دیدگاه در مورد اقتصاد در کشور وجود دارد، یک دیدگاه می گوید برای پیشرفت باید از ظرفیت های درونی استفاده کرد که همان اقتصاد مقاومتی است و دیدگاه دوم می گوید برای پیشرفت باید با قدرت های بزرگ سازش کنیم و نیاز به سرمایه گذاری خارجی و کمک اینها داریم. رهبری این نگاه دوم را بی فایده  و عقیم می دانند و می گویند هر کشوری به غرب وابسته شده لطمه خورده است.

عبدالملکی در  تشریح این دیدگاه  گفت: بانک جهانی  و صندوق بین المللی پول تحت سیطره آمریکا هستند و سیاست های اقتصادی که به کشورها توصیه می کنند به نفع کشورهای غربی مثل امریکا و انگلیس است. مدل بانک جهانی و صندوق بین المللی پول برای سرمایه گذاری در کشورها، بیشتر استقراض خارجی است و  سرمایه گذاری مستقیم را که مفید است، توصیه نمی کنند. دولت ما هم به سمت استقراض خارجی رفته و برای امسال یک مجوز  35 میلیارد دلاری و یک مجوز ۱۰۰ میلیارد دلار استقراض خارجی گرفته و برای سال۹۵ در مجموع برنامه دولت ، ۲۰۰ میلیارد دلار استقراض خارجی هست. حال این بدهکاری چگونه بازگردانده خواهد شد در صورتی که قیمت نفت نیز ارزان است؟!

این استاد دانشگاه افزود: دولت در سفر روحانی به اروپا، با قراردادی که بست هر ایرانی را ۲.۵ میلیون تومان بدهکار کرد؛ اینکه ما ملت را بدهکار کنیم، ملت را به بردگی می کشاند و یونان دوم خواهیم شد.

نامزد دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس  اعلام کرد: قرارداد ۵۰ میلیارد دلاری در سفر روحانی به ایتالیا و فرانسه فاینانس بود که همان استقراض خارجی است و برای دولت و ملت بدهی است.

وی با انتقاد از قرارداد با شرکت های خارجی افزود: در این قراردادهای بسته شده با پیمانکاران خارجی، چه چیزی به ملت می رسد؟ مگر پیمانکاران و شرکت های داخلی توان فنی انجام چنین کارهایی در حمل ونقل و نفت و … ندارند؟ پیمانکاران داخلی در شرایط تحریم بزرگترین فاز پارس جنوبی، فاز ۱۲ را با توان داخل ساختند. دولت یازدهم فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی را با ۹۱ درصد پیشرفت تحویل گرفت که پیمانکاران داخلی ساخته بودند و بعد دو سال افتتاح کرد.

وی در ادامه گفت: ما حمل و نقل هوایی پیشرفته لازم داریم اما اکنون اولویت نیست، بلکه حمایت از تولید داخلی و ایجاد اشتغال اولویت است زیرا فقط ۵ درصد ملت به خارج می روند. ما هواپیماهای بزرگی گرفتیم که برای سفرهای طولانی مثلاً به کانادا، استرالیا و امریکاست و تنها یک درصد ملت این سفرها را دارند، دولت با چه اولویتی ۳۰ میلیارد دلار بدهی بر مردم  تحمیل کرده است؟!

عبدالملکی  گفت: نتیجه بدهکاری بالای خارجی دولت و استقراض خارجی، بردگی ملت است. اگر مجلس دهم هوشیار  نباشد ممکن است ایران ظرف چندسال آینده به یونان دوم تبدیل شود که این کشور اکنون به ریاضت اقتصادی روی آورده و نتیجه استقراض خارجی و عمل به سیاست های بانک جهانی و صندوق بین المللی است و این سیاست ها تاکنون ۷۵ کشور را به فلاکت کشانده اند.

عضو مطرح اقتصادی ائتلاف اصولگرایان  در ادامه ضمن انتقاد از نظام بانکی گفت: هم اکنون ۹۳۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در شبکه بانکی داریم ولی شبکه بانکی به چه کسی وام می دهد؟ بنابر گزارش بانک مرکزی ۳۴۱ هزار میلیارد تومان وام  بانکی داده اند، تنها ۸ هزار میلیارد تومان نیاز جوانان به وام ازدواج بوده که داده نشده است! کارخانه ها ورشکست می شوند چون سرمایه در گردش کم شده و بانک ها به تولید کننده داخلی وام  نمی دهند. ۷۵ میلیارد دلار واردات در سال داریم که معادل  250 هزار میلیارد تومان است و به وارد کنندگان وام می دهیم اما از تولید کننده داخلی حمایت نمی کنیم و  20 میلیاد دلار قاچاق در واردات داریم.

وی اعلام کرد: اگر قانون عملیات بانکی بدون ربا تصحیح شود، ۹۰ درصد مشکلات نظام بانکی حل خواهد شد.

این اقتصاددان در پایان افزود: دولت همچنان چشم امیدش به غربی هاست که اقتصاد کشورمان را توسعه دهند؛ این نگاه به غرب از یک مدل خودباختگی و بی اعتمادی به ظرفیت های دورنی ناشی می شود؛ تفکر خام فروشی بر مسئولین وزارت نفت حاکم است  و صحبت از صادرات روزانه ۴ میلیون بشکه نفت خام  ولو به قیمت زیر ۲۰ دلار می کنند، نیاز پتروشیمی داخلی به فرآورده داده نمی شود و  به قیمت ارزان صادر می شود درصورتی که در کشورهای غربی، برای هر بشکه نفت ۳۰ دلاری، ۱۳۰۰ دلار ارزش افزوده ایجاد می شود و دوباره به ما می فروشند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.