آنچه در جلسه فوق العاده شورای شهر گذشت؛

سیاسی بازی روی ریل قطار شهری / تهدید به افشای لیست آقازاده ها

جلسه فوق العاده شورای شهر تبریز به ریاست حجت الاسلام رسول برگی در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، این جلسه عصر سه شنبه با غیبت محمدحسن اسوتچی در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

دستور جلسه اول

دستور اول جلسه امروز شورا به ارائه گزارش و بررسی وضعیت سازمان قطار شهری و شرکت بهره برداری قطار شهری پرداخت. 

مصطفی مولوی فرد، مدیر عامل سازمان قطار شهری تبریز و حومه در این خصوص بیان کرد: جلسه ویژه اعضای شورا نشان می دهد که عزم جدی برای حل مشکلات مترو و شفافیت در این خصوص دارند. 

وی افزود: از مدیران قبلی مترو تبریز که قبل ازبنده، مدیر سازمان قطار شهری بودند از حق آنها دفاع کرده و از زحمات آنها قدر دانی می کنم. در حاثه مترو، در حق مدیران قطارشهری اجحاف کردند. 

مولوی فرد خاطرنشان کرد: برای هماهنگی و سرعت بخشی به سازمان‌ها، در هر جای دنیا، بودجه را دولت می دهد ولی در کشور ما ۵۰ درصد بودجه بر عهده شهرداری می باشد! 

وی اظهار داشت: طراحی خطوط براساس نظر کارشناسان و مشاوران ذیصلاح انجام گرفته و مناقصات و مزایده‌ها و انتخاب بر اساس آیین نامه نظام فنی کشور انجام گرفته است. 

مدیر عامل سازمان قطار شهری تبریز و حومه تاکید کرد: اینکه گفته می شود یک پیمانکار در دو هفته مختلف برنده شده است هیچکدام از این ها در دست ما نیست

وی در ادامه گفت: بررسی فاینانس خط دو به خاطر برخی موارد در شورای شهر پنجم، نه ماه طول کشید و یا مطالب غیر مرتبط کار شهر به تعویق افتاد. 

وی تصریح کرد: فاز سه قطار شهری، در سال ۹۸ با تست قطار افتتاح شد و سپس با بهره برداری ایستگاه‌های ۹، ۱۶،۱۷،۱۸ افتتاح شد. اکنون نیز پیشرفت خط یک مترو به ۹۴ درصد رسیده است. 

مولوی فرد همچنین افزود: کل کارکنان سازمان قطار شهری ۱۰۰ نفر نیست و نمی دانیم اینکه گفته می شود صد نفر به سازمان اضافه شده است چگونه مطرح می شود در حالی که هیچ نیرویی در سه سال اخیر به سازمان قطارشهری وارد نشده است! 

وی خاطرنشان کرد: از بابت ۶۵۰ میلیارد تومان اعتبار، ۱۴۲ میلیارد سود گرفته ایم که به پروژه ها هزینه کردیم. اگر سود را در بانک مرکزی نگه داشته و سودی نمی‌گرفتیم بهتر می‌شد؟ اگر این پول را نمی گرفتیم متهم به چیز دیگری می‌شدیم. 

مولوی فرد در رابطه با خط سه مترو اظهار داشت: خط سه چون بودجه ای وجود ندارد، نمی توانیم کاری انجام بدهیم و در رابطه با خط چهار مترو هم هیئت مدیره مجوز کار نمی دهد درحالی که اگر سه سال پیش خط سه را شروع کرده بودیم، امروز با اصفهان و شیراز برابر بودیم. 

وی در پایان گفت: دولت فقط به دو خط مترو پول می‌دهد؛ در حال حاضر تنها ۱۳ رام قطار وجود دارد و برای اینکه فاصله زمانی مترو به دو دقیقه برسد به ۱۸۰ واگن در خط یک نیاز است. 

روح اله دهقان‌نژاد، عضو شورا ادامه داد: قصد ما از مسئله تحقیق و تفحص، مچ گیری نیست و ما فقط دنبال سوالات مردم هستیم. 

وی افزود: بعضی از معاونین قطار شهری بنده را بی سواد خطاب کردند؛ اسم کسی را که نقد می کند بیسواد نمی گذارند! 

بهرام فرهخت؛ مدیرعامل شرکت بهره‌بردار قطارشهری تبریز در ادامه این مباحث گفت: شرکت بهره‌برداری مترو از سال ۹۴ شروع به کار کرده است که روزانه بین ۹ الی ۱۳ هزار نفر در قطار شهر تبریز جابجایی مسافر داریم و فاصله زمان بین دو قطار یک ربع است. 

وی همچنین تاکید کرد: رفع ناقصات تهویه، اطفا، سیگنالینگ باید در اولویت قرار گرفته شود. 

حجت الاسلام برگی در پاسخ به اظهارات مدیرعامل شرکت بهره‌بردار قطارشهری بیان کرد: آمار پرسنل خود را ارائه دهید و بگویید زمان شما چند نفر جذب شده است؟ ما اسامی آقازاده ها را داریم و به احترام خودتان اسامی را نمیخوانیم! 

وی تاکید کرد: اگر نیاز باشد اسامی نفرات را جلسه بعدی اعلام می کنم؛ شرکت بهره برداری به حیات خلوت بعضی از مدیران تبدیل شده است! 

فرهخت در ادامه گفت: کلا ۴۱۶ نفر پرسنل وجود دارد و با کمبود نیرو مواجه هستیم. در این دوره فقط ۸۳ نفر وارد شرکت بهره برداری شدند. 

حجت الاسلام سید کاظم زعفرانچیلر در این رابطه افزود: در مورد انتصاب خودتان در قطار شهری توضیح بدهید و آیا بازنشستگی و حضور در هیات مدیره چند شرکت خصوصی در راندمان کاری شرکت قطار شهری تاثیر دارد؟

وی تاکید کرد: قبلاً در ستاد یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری بودید، آیا این در کار شما تأثیر دارد؟

لازم به ذکر است که فریدون بابایی اقدم به دلیل بی ربط بودن سوال زعفرانچیلر، جلسه شورا را ترک کرد. 

حجت الاسلام برگی تاکید کرد: جای این سوال اینجا نیست و جلسه تمام شده است. 

حکیمه غفوری، عضو شورا خاطرنشان کرد: نیازی به دفاع آقای مولوی نیست؛ ایشان می توانستند در خانه بنیشنند و استراحت کنند ولی دارند به مردم و ملت خدمت می کنند. 

مولوی فرد در پاسخ گفت: آقای پور مهدی و خدابخش پیشنهاد مدیر عامل قطار شهری را به بنده دادند و ۶ ماه سراغ بنده آمدند تا بالاخره قبول کردم. من چندین کارخانه دارم و به پول قطار شهری نیاز ندارم. 

وی افزود: آقای زعفرانچیلر اگر قانع نشدند می توانم دستم را روی قرآن بگذارم و قسم بخورم که آقای خدابخش، پزشکیان را واسطه قراردادند تا قبول کنم. 

وی در پایان این جلسه گفت: بنده به قانون مداری اعتقاد دارم؛ در پل صراط همدیگر را میبینیم! 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.