گزارش تبریزبیدار از آنچه در جلسه امروز شورای شهر گذشت؛

چالش شهرداری و شهرسازی / پله برقی های بی حرکت

جلسه علنی شورای شهر تبریز طبق روال جلسات قبل، در عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریزبیدار، جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست حجت الاسلام رسول برگی و با غیبت شهرام دبیری برگزار شد.

در ابتدای جلسه، از حسین رضایی، قهرمان جهان در رشته‌ی بدمینتون در مسابقات جهانی پیوند اعضا و بیماران خاص تجلیل شد.

در ادامه، از ابوالفضل گوزلی، هیمالیانورد تبریزی که اخیرا موفق به صعود به قله لوتسه شده اند نیز تجلیل شد.

دستور جلسه اول
دستور اول جلسه امروز شورا در رابطه با توضیحات شهردار تبریز در رابطه با ریزش و فرونشست زمین در نگین‌پارک بود.

موشکافی رانش زمین در تبریز

یعقوب هوشیار، شهردار کلانشهر تبریز در ابتدا گفت: رانش و فرونشست زمین از پدیده‌های خاصی است که دلایل مختلفی دارد و در بحث گودبرداری و به لحاظ علمی، فرونشست و رانش نیست بلکه مجموعه عملیاتی که در آنجا شکل گرفته، موجب ریزش شده است. در بحث رانش نیز در سال‌های اخیر آنچنان رانشی نداشتیم و عمدتا به دلیل لغزش زمین در شیب‌های تند اتفاق می‌افتد.

وی افزود: الان در حال پایدارسازی هستند که به نظارت شهرداری و مراجع قضایی انجام می‌شود. کلانشهرهای ایران از جمله تبریز در معرض فرونشست هستند و دلیل آن کاهش آب های زیرزمینی و پوسیدگی خام و در نتیجه فرونشست است.

وی خاطرنشان کرد: احداث قنات‌ها و چاه‌ ها جذبی برای هدایت آب های سطحی راهکار شهرداری تبریز در این حوزه  است. آسفالت معابر نیز مانع جذب آب‌های سطحی به زیر زمین می‌شود. ما امسال در بودجه شهرداری تبریز بحث چاه‌های جذبی را پیش‌بینی کردیم.

چالش شهرداری و شهرسازی

هوشیار تصریح کرد: در حوزه راه و شهرسازی، ما عمدتا در  ماده صد و یک با این اداره کل درگیر هستیم. موضوع ماده ۵ هم جریان سختی است، در سال گذشته ما تنها ۹ جلسه برگزار کردیم که اساسا ضعیف بودند و مصوبات ما را در شورای عالی شهرسازی نقض می‌کردند‌.

وی در ادامه گفت: مدیران مرکز، آشنایی با مشکلات و شرایط کلانشهرها را ندارند و ما باید کلی جلسه توجیهی و توضیحی در این مورد داشته باشیم. انگار ما جایگاهمان را با راه و شهرسازی تغییر داده ایم! در دهه‌های گذشته ما شهرداری بودیم و آنها شهرسازی، ولی الان فرق کرده است.

وی اظهار داشت: مثلا در مورد اتوبان تبریز سهند می‌گویند که شهرداری باید آنجا را تکمیل کند یا در مسیرگشائی ۴۵ متری، اصولا حفاظت با راه و شهرسازی است. اساسا در چارچوب ما مقوله‌ای به نام شهرسازی نباید موجود داشته باشد. برخی پروژه‌های ما، در راه و شهرسازی گیرکرده است، مثل پروژه صاحب الامر و یا پروژه عتیق که راه و شهرسازی باید تکمیل کند.

شهردار کلانشهر تبریز در پایان بیان کرد: آزادراه شهید کسایی نقش خود را به عنوان رینگ تبریز را از دست داده و تبدیل به معبر شهری شده است. البته رینگ دوم در دست طراحی و اجرا است که حداقل به ۱۰ سال  زمان نیاز دارد.

فریدون بابایی اقدم، عضو شورا تاکید کرد: حتما باید تکلیف کنید که آقای بخشی زاده، مدیر کل راه و شهرسازی در جلسه شورا حضور یابند. بحث میدان چایی را راه و شهرسازی پیش می‌برد، در این حوزه نیز باید توصیحاتی ارائه شود.

وی افزود: گویا دولت در طرح جهش مسکن، ۲۰۰هزار واحد مسکونی برای استان ما در نظر گرفته است، نباید گزارش کار این موضوع را بخواهیم؟

بابایی اقدم اذعان داشت: الان مدیران دستگاه‌های دولتی در حال برنامه ریزی برای سفر دوم رئیس جمهور هستند، آیا از شهرداری درخواستی داشته‌اند و یا نه؟ باید در این مورد نیز توصیحاتی ارائه کنند؟

طرح تفصیلی تبریز را جدی بگیرید

روح الله رشیدی، عضو دیگر شورا خاطرنشان کرد: بحث طرح تفصیلی تبریز را باید جدی بگیریم و آخرین وضعیت آن باید مشخص شود که در چه مرحله‌ای است و گزارشی از  روند کار طرح تفصیلی فعلی نیز ارائه شود.

وی افزود: موضوع بعدی، صدور سند برای املاک قولنامه‌ای است که سال گذشته راه و شهرسازی این موضوع را به رسمیت نشناخته و گزارشی در این حوزه نداده است. بخشی از مسائلی که در بافت های ناایمن داریم را از این مسیر می‌توان حل کرد.

عضو شورا در پایان تاکید کرد: مجموعه تبلیغاتی و رسانه‌ای شهرداری باید در این حوزه فعال باشد.

هوشیار در ادامه سخنان رشیدی تصریح کرد: در خصوص حوزه نیازسنجی و عملکرد راه و شهرسازی، در تبریز اتفاقی نیفتاده است و صرفا ثبت نام انجام یافته است. در بحث اجاره هم مردم فشار زیادی تحمل می‌کنند عمده خانه‌های خالی تبریز در مناطق مرفه است؛ مستاجرین جزو طبقه متوسط به پایین جامعه هستند. حتی در بحث ۴۵ متر انقلاب نیز به تعهد خود عمل نکردند‌. البته شهرداری وظیفه‌ای در این حوزه ندارد و اقدامات آن در جهت رفع اظطرار موجود است.

وی افزود: در مورد سفر رئیس جمهوری، ۴۰ مورد پیشنهاد شده بود که ما متمرکز بر بحث فاینانس مترو برای احداث است که دو سه روز قبل در بانک مرکزی امضا شد.

وی خاطرنشان کرد: بحث اوراق را می‌خواهیم به ۱۵۰۰ میلیارد تومان برسانیم. دید حوزه بازآفرینی در وزارتخانه، تجاری است.

بابایی اقدم در ادامه گفت: در مورد واگذاری ورزشگاه یادگار امام پیشنهاداتی داشتیم، این استادیوم ظرفیت بی‌نظیری است و پیشنهاد کردیم اگر به شهرداری واگذار کنند، تبدیل به قطب ورزشی منطقه می‌شود. در شهرک جوانان هم ما اقدامات خود در سهم ۱۰ درصدی خود را آغاز کردیم.

وی اذعان داشت: بحث جابجایی مردم از بافت ناکارآمد است و قانونا بر عهده راه و شهرسازی است و هر گونه اتفاقی در آن منطقه بر عهده دولت و راه و شهرسازی است.

علی نوای باغبان، عضو دیگر شورا در پاسخ به سخنان هوشیار گفت: در حوزه مسکن، باید آخرین وضعیت و آمار و ارقام عرصه و تقاضا ارائه شود. حوزه مسکن و شهرسازی به شهرداری مربوط است.

دستور جلسه دوم
در دستور دوم جلسه امروز شورا، مصوبات کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهری شورای اسلامی کلانشهر تبریز بررسی شد.

یاسین بجانی، عضو‌شورا اذعان داشت: باتوجه به مصوب سال ۱۴۰۲ ، شهرداری موظف گردیده طرح خود را در این خصوص به شورای شهر ارائه نماید و همچنین مقرر گردید جلسه توجیهی فرهنگی و اقتصادی توسط شرکت عمران و توسعه آذربایجان ارائه و در صورت لزوم از مشاور ذی صلاح مطالعات استفاده گردد.

وی افزود: مقرر گردید که در پروژه باز آفرینی «چوخورلار» ظرف مدت یک ماه موضوع تملک مابقی املاک واقع در محدوده تملک طرح انجام گردد. همچنین موضوع بعدی در رابطه با دفع آب های سطحی حوزه منطقه ۵ کلانشهر تبریز بود که مقرر گردید طرح اجرایی با انتخاب مشاور ذی صلاح آماده شده و پس از بررسی در کمسیون جهت تصویب در کمیته فنی عمرانی شهرداری تبریز آماده گردد.

عضو شورا در پایان خاطرنشان کرد: در رابطه با رانش منطقه گلپارک و آیدین ولیعصر با توجه به توضیحات منطقه ۱ مقرر گردید با حضور مدیر کل راه و شهرسازی در صحن علنی شورا توافقات فی ما بین پیگیری و مطالعه گردید و اقدام لازم در خصوص اطلاع رسانی موضوع انجام گردد.

دستور جلسه سوم
در دستور سوم جلسه امروز شورا، به گزارش کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی کلانشهر تبریز از ابتدای سال دوم دوره ششم تاکنون پرداخته شد.

بابایی اقدم در این رابطه بیان کرد: مقرر گردیده که شهرداری تبریز برنامه مشخص خود را در خصوص کنترل ساخت و سازهای غیر مجاز در محدوده و حریم شهر را طرف یک ماه آتی به شورا گزارش دهد. معاونت خدمات شهری شهرداری طرح های ضربتی مناسب سازی جهت رفع موانع و رفع ایرادات مسیر های تردد افراد کم توان جسمی و حرکتی را در برنامه های کاری لحاظ کند و اطلاعات تکمیلی در خصوص توافق با ارتش به دفتر کمسیون شهرسازی ارسال گردد.

وی در ادامه در خصوص پیشنهادات ارائه شده نیز گفت: پیشنهاد گردید ۱) واژه مناسب سازی به واژه دسترس پذیری تغییر یابد، ۲) مسابقه ای برای انتخاب طراحی و اجرای بهترین ساختمان یا تاکید بر رعایت کلیه ظوابط و مقررات دسترس پذیری در ۵ سال اخیر توسط  مرکز پژوهش های شورا انجام بگیرد، ۳) در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۰ پارک در مقیاس محله ای و ۱۰ ایستگاه اتوبوس تندرو جهت اصلاح و دسترس پذیری با عنوان و شناسنامه پروژه پیش بینی شود، ۴) در لایحه بودجه ۱۴۰۲ اعتبار لازم جهت خرید چند دستگاه اتوبوس ویژه جهت استفاده افراد کم توان جسمی و حرکتی پیش بینی شود، ۵) در لایحه بودجه ۱۴۰۲ اعتبار لازم به منظور دسترس پذیری کامل ابنیه اداری و خدمات شهرداری پیش بینی شود.

دستور جلسه چهارم
دستور چهارم جلسه امروز شورا در رابطه با سخنان میان دستور محمدحسن اسوتچی، عضو شورای کلانشهر تبریز بود.

پله برقی های بی حرکت

محمدحسن اسوتچی، عضو‌شورا در ابتدا گفت: آقای شهردار گفتند که راه شهرسازی و شهرداری جدا است اما مسئولیت اساسی شهرداری اداره‌ی مدیریت شهر است. گاها گزارش‌های اشتباه را از سوی چندین نفر میشنویم که لازم است آقای شهردار گزارش درست را بشنوند و در این موردها اقدام کنند.

وی افزود: آقای شهردار پارسال ۱۸ بهمن ماه در مورد پل های عابر گذر مکانیزه مصاحبه کرده و اشاره کردند پله‌های برقی های موجود از سوی معاونت فنی و عمرانی تعقیب و اقدام می‌شود اما تاکنون چنین چیزی مشاهده نکرده ایم.

اسوتچی خاطرنشان کرد: پله برقی های موجود در سه راهی دارایی و انتهای فردوسی و قاری کورپوسی بعد از پیگیری ها متعدد نتیجه داد و از زحماتت آقای شهردار تشکر می کنم که این سه مکان با وجود تلاش های جدی ۹۰٪ کار شده است.

وی درخصوص مشکلات پله برقی در نقاط دیگر اظهار داشت: در شیخ الرئیس، ضلع جنوبی کار نمی کند و ضلع شمالی کار می کند در حالی که در مورد آبرسان، ضلع شمالی کار میکند و ضلع جنوبی کار نمی کند! در ضمن مقابل مسجد طوبی آسانسور وجود دارد اما کار نمی کند. در مورد وانت بارها هم همچنان سردرگمی وجود دارد.

وی تصریح کرد: در رابطه با نامه هایی که نوشته می‌شود و شما تائید می کنید و به آقای شهردار ارسال می‌شود، شاهد پیگیری از دفتر شما نیستیم؛ شاید مشکل از آئین کار است که پیگیری از دفتر شما نمی بینیم. امیدوارم شیوه‌ای باشد که به این نامه ها رسیدگی شود.

عضو شورا در مورد سیستم مالی حسابداری نیز ادامه داد: حدودا ۱۴ ماه پیش در این مورد صحبت شده و تاکنون تحققی نیافته است. کارشناسان ادعا دارند که این کار در ۱۰ دقیقه تمام می شود اما همچنان این کار باقی مانده است.

وی در پایان تاکید کرد: امید است این مشکلات کوچک که دردسرهای بزرگ می شود ساماندهی شود.

دستور جلسه پنجم
دستور پنجم جلسه امروز شورا به بررسی مصوبات کمیته نامگذاری اماکن و معابر عمومی شهر تبریز پرداخت.

لازم به ذکر است که تمامی مصوبات، با رای اکثریت اعضای شورا تصویب شد.

دستور جلسه ششم
در دستور ششم جلسه امروز شورا، لایحه‌ی شهرداری تبریز مبنی بر تجویز تشکیل هیئت امنا برای مرکز همایش‌های بین المللی خاوران و فرهنگسرای الغدیر بررسی شد.

لازم به ذکر است که  با رای اکثریت اعضای شورا، خانم حکیمه غفوری به عنوان عضو ناظر بر هیئت امنای فرهنگسرای الغدیر و آقای پرویز هادی به عنوان عضو ناظر بر هیئت امنای مرکز همایش‌های بین المللی خاوران انتخاب شدند.

دستور جلسه هفتم
در دستور هفتم جلسه امروز شورا به بررسی گزارش حسابرسی‌ سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ سازمان عون بن علی شهرداری کلانشهر تبریز پرداخته شد.

لازم به ذکر است که گزارش حسابرسی سازمان عون بن علی با رای اکثریت اعضای شورا تصویب شد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *