بیزیم محله(9) / گزارش میدانی تبریزبیدار از بازارچه امیرکبیر؛

رونق کسب و کار با پروژه فرسایشی پرید / غمگین از کسادی و چشم انتظار مترو!

با گذشت ۷ سال از عملیات حفاری تونل برای مترو مقابل بازارچه امیرکبیر، اصناف همچنان چشم به راه عملی شدن وعده ها و خارج شدن از رکود حاصل از این پروژه فرسایشی هستند.

سرویس شهری تبریز بیدار / بازارچه امیرکبیر واقع در شهرک امام(ره) تبریز یکی از قدیمی ترین بازارچه های محلی تبریز است که خدمات رفاهی را برای ساکنین این منطقه فراهم می کند. این بازارچه حدود ۵۰ مغازه سرقفلی دارد که قرارداد آن بین شهرداری و اصناف  صورت گرفته است.

حدود ۷ سال قبل عملیات حفاری تونل برای مترو در منطقه شهرک امام(ره) و مقابل بازارچه امیرکبیر شروع باعث شد تا حصاری دور این کارگاه کشیده شود که منجر به ایجاد محدودیت دید برای حریم برخی مغازه ها شد که داد اصناف را درآورده است.

حال بعد از گذشت سال های متوالی نه تنها مشکل مغازه داران این بازارچه رفع نشده که روز به روز بدتر می شود. تبریزبیدار بر آن شده که با چندنفر از اصناف این بازارچه هم صحبت شود و مشکلات چندین ساله آنها را ضمن انعکاس، پیگیری کند.

Image title

۷ سال از وعده ۱۸ ماهه گذشت

به بخش انتهای بازارچه، همان جایی که به خاطر حصارکشی تبدیل به بن بست شده می رویم. با یکی از اصناف که به دیوار تکیه داده و از کسادی بازار به سرگرمی های گوشی موبایل پناه آورده، هم صحبت می شوم. وی در خصوص روند حصارکشی دور کارگاه مترو و سد معبر این بازارچه می گوید: موقع حصارکشی گفتند اینجا را ۱۸ ماهه تمام خواهیم کرد و راه شما بازگشایی می شود ولی این اتفاق نیفتاد.

وی با اشاره به مشکلات ناشی از حصارکشی می گوید: کارکنان مترو خودروهای خود را در محل پارک ماشین های ما پارک می کنند و مشتری های ما که اکثرا نیاز به ماشین برای حمل بار خود دارند، با مشکل روبرو می شوند.

این مغازه دار به پیگیری های قانونی اصناف نیز اشاره کرده و می گوید: سال ۱۳۹۶ در خصوص مشکلات سد راه وکیل گرفته و شکایت کردیم؛ در جواب گفتند، صاحب ملک یعنی شهرداری باید بیاید در حالی که بحث ما در خصوص فضای باز مغازه ها است نه خود مغازه ها که صاحب ملک را دعوت می کنند. اگر بیشتر پیگیر باشیم می گویند؛ «نمی خواهی مغازه ات را جمع کن و برو!»

Image title

گذر هیچ مسئولی به اینجا نخورد

او با تاکید بر وضعیت نابسامان کسب و کار اظهار می دارد: کسب و کار ما ضربدر صفر شده است؛ با این وضعیت، اداره دارایی هم از ما مالیات می خواهد! خیلی از همکاران ما به خاطر این شرایط کسب و کار خود را رها کرده اند. من نمی توانم در این شرایط بد اقتصادی مغازه ام را رها کرده و مغازه دیگری که قیمت هنگفتی دارد، اجاره کنم.

این مغازه دار تصریح می کند: احدی از مسئولین پایش را اینجا نگذاشته که حداقل حال و اوضاع ما را بپرسد. حتی یک دلگرمی ساده از ما دریغ شده است، چه برسد به اینکه راه چاره ای برای این رکود بیندیشند و تسهیلاتی در نظر بگیرند.

او دیوار هایی که عمرشان تمام شده را نشانم می دهد و از بازسازی آنها توسط خود اصناف خبر داده و می گوید: شهرداری با وجود اینکه سقف ها و دیواره های در حال ریزش را دیده اما قدمی در بازسازی آن برنمی دارد.

Image title

وی می افزاید: کارگران شهرداری می گویند به ما دستور داده اند که برای جلوگیری از آوار شدن دیوارها، محل را تخریب کنیم!

این مغازه دار با طعنه و کنایه می گوید: فکر کنم شهرداری در سر دارد که اینجا را تبدیل به خرابه کند تا مشتری به هزار متری اینجا نزدیک نشده و قیمت متراژ این مغازه ها افت کرده و با ترک کردن اصناف، این مغازه ها را مفت و مجانی از چنگ ما دربیاورد. یعنی چه؟ 

Image title

حتی سرویس بهداشتی اصناف را هم صاحب شدند!

اصناف دیگر نیز با دیدن خبرنگار، به این گفتگو ملحق شده و شروع به شرح حال و درد دل می کنند.

یکی از آنها می گوید: قبلا این بازارچه از دو طرف تردد داشت ولی الان از یک طرف مسدود شده و مغازه های انتهای بن بست عملا با رکود شدیدی مواجه هستند. با بن بست شدن انتهای این بازارچه، افراد بی شخصیت نیز زباله خود را در انتهای این بن بست رها می کنند؛ خدا می داند که ما چگونه با بوی گند آنها داخل مغازه می نشینیم. این بازارچه یک سرویس بهداشتی داشت که آن را هم داخل حصار مترو انداختند و از دسترس ما خارج شد.

یکی دیگر از اصناف نیز می گوید: ترک تدریجی اصناف از این محل، باعث بروز مشکلات دیگری نیز شده است. برای مثال چند هفته پیش مغازه ای در طبقه بالای ما آتش گرفته بود و چون کسی از همسایه ها در آنجا حضور نداشت، مردم و اصناف دیگر چند ساعت بعد متوجه آتش سوزی شده بودند.

Image title

آقایان عضو شورای شهر؛ الوعده وفا

مغازه دار دیگری در ادامه صحبت های همکاران خود چنین می گوید: می دانیم مترو طرح ملی است و قرار است که فایده آن را چندین سال بعد ببینییم؛ اما باید در وضعیت الان خود بسوزیم؟ از اول حصار کشی تاکنون هیچ مسئول و خبرنگاری پایش را اینجا نگذاشته است.

وی ادامه می دهد: اعضای شورای شهر در انتخابات وعده حل مشکلات داده بودند و امیدوارم شورای شهر جدید چاره ای به حال ما بیندیشد!

برای پیگیری این مشکلات،  گفت‌گویی با نائب رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر تبریز داشتیم.

احد صادقی با تاکید بر تسریع روند ساخت مترو در این مکان، می گوید: مترو طرح ملی است و تسریع آن باید از طرف ارگان مربوطه صورت بگیرد تا مشکل اصناف بازارچه امیرکبیر پایان پذیرد.

وی طی ارایه پیشنهادی می گوید: می‌توان با ساماندهی فضای سبز محوطه این بازارچه، امکان دسترسی مشتریان به این مغازه ها را سهل الوصول تر کرد که طی بازدید میدانی پیگیر موضوع خواهیم بود.

گزارش از امیررضا فرامرز

انتهای پیام/

در همین باره بخوانید:

داد اهالی کمربندی میانی از مدیریت شهری

ناله «حیدر تکیه سی» بلند است

به بیز آدام دییروخ بوردا؟

تلافی بدهی شهرداری به پیمانکار از مردم کم برخوردار

آماده باش ۲۴ ساعته خودرویی برای مقابله با برزن ها!

حفاری ژرفی برای آبیاری قطره ای! 

حواشی میدان دام سنتی آناخاتون 

کوی صنعتی یا فضای سبز؛ مساله اینست

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.