مسئول اندیشکده مطالعات راهبردی زنان:

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان مراقب غرض ورزی‌های سیاسی باشد

مسئول اندیشکده مطالعات راهبردی زنان با اشاره به صحبت‌های اخیر معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، گفت: معاون رئیس جمهور در امور زنان مراقب غرض ورزی‌های سیاسی باشد و از افتادن در دامن‌های دیگر پرهیز کند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس،معصومه حاج حسینی با اشاره به صحبت‌های اخیر معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: به نوعی صحبت‌های مطرح شده مبنی بر اینکه «بعضی گزاره‌های دینی برای زنان پاسخگو نیست» و حاشیه صحبت‌های مطرح شده نشان می‌دهد که نمی‌توان از این موضوع برداشت مثبت داشت چرا که گاهی اوقات گفته می‌شود منظور همان فقه پویایی است که مد نظر امام خمینی(ره) بود پویش فقه بحث دیگری است و باید مراقب باشیم این موضوع ما را دچار مغلطه نکند.

وی ادامه داد: برخی از این صحبت‌ها وجهه سفسطه‌ای دارد و در یک فضای بی خبری زده شده است پویش فقه یعنی فقه به گونه‌ای باشد که مسائل مستحدثه را پاسخ بدهد نه به این معنا که یک روزی یک مسئله امر به وجوب داشته است حالا ما واجب یا حرمتی را تغییر دهیم یا از اصولی عدول کنیم  این به معنای فقه پویا و پاسخ دادن به مقتضیات زمان نیست مثلا نمی‌توانیم بگوییم زمانی حجاب اینگونه جواب می‌داده و امروز دیگر پاسخگو نیست.

حاج حسینی تصریح کرد: در عین صحبت‌های صورت گرفته مغالطه وجود دارد چرا که در بخش دیگری از صحبت‌های معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده آمده است که «اگر این تعارضات دینی مورد توجه محققان و حوزه دینی نباشد، پیش بینی می شود که عوامل دین گریزی جوانان فراهم شود» در حالیکه این موضوع به تغییر ساحت دین منجر می‌شود.

وی ادامه داد: دین با مدرنیته در تضاد است اما هر تضادی منفی نیست ما باید دقت کنیم که از کلمات چگونه و برای چه معنایی استفاده می‌کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در بخش دیگری به چرخش دیدگاه امام خمینی(ره) اشاره شده است در حالیکه نمی‌توان آن را به چرخش دیدگاه یک فقیه تعبیر کرد بلکه این لحاظ کردن مقتضیات زمان است که آن هم نه در امور اولیه بلکه در امور ثانویه بوده است که این امور در ید ولی فقیه است در اینجا مغالطه درشتی صورت گرفته است.

مسئول اندیشکده مطالعات راهبردی زنان گفت: به عنوان مثال اصلا حج تمتع باید وجود داشته باشد یا نه کار ولی فقیه نیست چراکه از سوی خداوند و رسول خدا تشریع شده است و بعدا هم انجام شده است اما ولی فقیه در این حد که بنا به مقتضیات زمان و اینکه پاسدار جان و مال و آبروی مسلمان و امت اسلامی است در برهه‌ای تشخیص می‌دهد که  فعلا نباید مردم به حج تمتع بروند این وظیفه ولی فقیه است.

حاج حسینی افزود: حضرت امام خمینی(ره) نیز در موضوع انتخابات انجمن‌های ایالتی و ولایتی چرخش دیدگاه نداشتند و این موضوع باید بسیار مورد توجه قرار بگیرد چراکه در آن زمان مقتضیات زمان به گونه‌ای بوده است که می‌خواستند از زن‌ها به بهانه آزادی دادن به صحنه بیاورند و از آن بهره برداری سیاسی خاص خود را انجام دهند که حضرت امام(ره) جلوی این استفاده ابزاری از زنان را گرفتند و در بحث حکومت اسلامی که نگاه ابزاری به زنان وجود نداشت و در یک فضای اسلامی و انسانی ایشان عرصه را فراهم کردند و خانم‌ها هم اجازه داشتند از این فضا بهره مند شوند.

وی گفت: ما در مسیر جامعه سازی اسلامی و تمدن سازی اسلامی هستیم و در این مسیر هیچ کس جامع نگرتر و کلی نگرتر و پرفایده‌تر از نگاه ولی فقیه نیست لذا به معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده توصیه می‌کنم از افتادن در دامن‌های دیگر پرهیز کنند و فقط متمسک به اندیشه ولی فقیه باشند اندیشه حضرت امام خمینی(ره) را جامع بشناسند و اجازه ندهند افراد با غرض ورزی‌های سیاسی بخواهند از عدم اطلاعات او استفاده کنند و اطلاعات جهت دارد به او ارائه دهند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *