نایب رئیس سابق بانوان فدراسیون جودو :

طرح تسهیل ازدواج جوانان، تعیین سهم زنان از امکانات ورزشى کشور روی زمین مانده است

نایب رئیس سابق بانوان فدراسیون جودو گفت: قوانین بر زمین مانده در رابطه با زنان جامعه مانند طرح بیمه زنان خانه دار، طرح عفاف و حجاب اولویت پرداخت به آنها به مراتب بیش از موضوع حضور زنان برای تماشای هر مسابقه ورزشی مردان است

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، عشرت شایق در واکنش  به حضور زنان در ورزشگاه‌ها به ویژه استادیوم مسابقات فوتبال اظهار داشت: در کشاکش مسائل بین‌المللی و داخلی، چند روزی است که موضوع حضور یا عدم حضور بانوان در محل مسابقات ورزشی مردان و به ویژه مسابقات تیم ملی والیبال جمهوری اسلامی ایران در لیگ جهانی به یکی از مباحث مطرح در مطبوعات و خبرگزاری‌ها و همچنین شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده و افراد و گروه‌های مختلف هر یک به تناسب عقیده خود به اظهار نظر پرداختند. آنچه مسلم است این موضوع باید از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد. یک بعد مسئله این است که اولویت آن در میان مسائل مربوط به زنان سنجیده شود.

**طرح تسهیل ازدواج جوانان، تعیین سهم زنان از امکانات ورزشى کشور روی زمین مانده است

وی ادامه داد: وقتی مشکلات و مسائل زنان جامعه را مورد نگرش قرار می‌دهم به موارد متعددی بر می‌خوریم که هرکدام در جای خود مهم است و در بسیاری از موارد با سرنوشت خانواده‌ها و به خصوص بانوان جامعه گره خورده‌اند. قوانین بر زمین مانده در رابطه با زنان جامعه مانند منشور حقوق زنان، طرح بیمه زنان خانه دار، طرح عفاف و حجاب، طرح ساماندهى مد و لباس، سهم زنان فرهیخته و محقق در پژوهش و اقدام‌هاى تخصصى، طرح تسهیل ازدواج جوانان، تعیین میزان سرانه و سهم زنان از امکانات ورزشى کشور از جمله مواردی هستند که اولویت پرداخت به آنها به مراتب بیش از موضوع حضور زنان برای تماشای هر مسابقه ورزشی مردان است در حالی که تاکنون اقدامات رضایت بخشى در مورد آنها صورت نگرفته است.

این کارشناس مسائل زنان بیان کرد: اما عده‌ای با طرح شعارها و مسائل چالش برانگیز مانند حضور زنان در مسابقات ورزشی مردان به عنوان تماشاگر، ضمن آسیب رسانی به لایه‌های مختلف اجتماعی، آن را بهانه‌ای برای فرار از عمل به وظایف ذاتی خود قرار داده‌اند. این عده که اتفاقاً برخی از آنان مسئولیت مستقیمی نیز در تأمین امنیت و آرامش زنان در حوزه‌های مختلف از جمله امور فرهنگی، رفاهی، اجتماعی و به خصوص ورزش بانوان دارند به جای ارائه گزارش از عملکرد خود، به فرافکنی روی آورده و حاشیه‌های متعددی به وجود می‌آورند تا عملکرد ضعیف خود پوشش دهند.

**هنوز قانون افزایش مرخصی زایمان زنان شاغل به صورت کامل اجرایی نشده است

شایق با بیان اینکه هنوز قانون افزایش مرخصی زایمان زنان شاغل به صورت کامل اجرایی نشده و هر یک از دستگاه‌های اجرایی، دیگری را مسئول این کار معرفی می‌کند، افزود: موضوع اصلی در بخش ورزش بانوان نیز تأمین امکانات لازم و فضاهای مناسب برای نیمی از افراد جامعه است که متأسفانه بحث‌های فرهنگی و به ویژه برنامه‌ریزی دقیق و اصولی در امر ورزش بانوان صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: بندهای متعددی از «قانون راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب مصوب ۱۳ دی‌ماه ۱۳۸۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی» وظایف متعددی برای هر یک از دستگاه‌های اجرایی مشخص کرده است که در این مورد نیز عملکردها چندان رضایت بخش نیست.

این کارشناس مسائل زنان بیان کرد: گسترش و بهینه‌سازی فرهنگ عفاف در مراکز و سالن‌های ورزشی سازمان تربیت بدنی و افزایش ضریب اطمینان خانواده‌ها نسبت به رعایت حریم عفاف و حجاب در ورزشگاه‌ها و سالن‌های مخصوص بانوان و همچنین اختصاص مراکز ورزشی مناسب برای بانوان جهت گذراندن اوقات فراغت و فضاسازی مناسب جهت برخورداری زنان از آزادی عمل در رعایت حجاب از جمله وظایفی است که بر عهده وزارت ورزش و امور جوانان گذاشته شده اما وضعیت مناسبی را در این امور شاهد نیستیم و این امر بر عملکرد ورزش بانوان اثر منفی می‌گذارد که آثار آن را می توان در بخش ورزش همگانی و ورزش قهرمانی مشاهده کرد.

**عملکرد ضعیف مسئولان تربیت بدنی یکی از عوامل نامناسب بودن وضعیت ورزش بانوان

نایب رئیس سابق بانوان فدراسیون جودو اظهار داشت: مسئولان مربوطه باید پاسخ گویند که وضعیت ورزش در مدارس دخترانه و مراکز آموزش عالی چگونه است؟ چه امکانات ورزشی در اختیار بانوان ورزشکار قرار داده شده است؟ زنان جامعه چه مقدار فضای مناسب و اختصاصی برای ورزش دارند؟ چند درصد از ورزشگاه‌ها و باشگاه‌های ورزشی به زنان اختصاص داده شده است تا با خیال آسوده در آنجا ورزش کنند و به تقویت جسم و روح خود بپردازند؟ بانوان ورزشکار ایرانی در چند رشته ورزشی دارای مسابقات منظم هستند و همه این مسائل مقدم بر این است که پرسیده شود، چرا مثلا برای ورود زنان برای تماشای فلان مسابقه محدودیت قرار داده شده است؟

وی افزود: مسلم است که عملکرد ضعیف مسئولان تربیت بدنی و دستگاه‌های فرهنگی کشور یکی از عوامل اصلی در نامناسب بودن وضعیت ورزش بانوان و محیط‌های ورزشی کشور محسوب می‌شوند. دستگاه‌های اجرایی مربوطه نتوانسته تاکنون امکانات و فرهنگ لازم برای ورزش بانوان را فراهم آورند و فضاهای ورزشی کشور و مسائل فرهنگی آن‌ها مناسب حضور همزمان بانوان و مردان در ورزشگاه‌ها نیست.

این کارشناس مسائل فرهنگی و اجتماعی عنوان کرد: البته در طرح موضوعات مربوط به امور زنان باید دقت به عمل آید تا از افتادن در دام نقشه‌ها و تاکتیک‌های دشمن در جنگ نرم به‌خصوص سوژه‌سازی‌های انحرافی در خصوص مسائل اجتماعی زنان جامعه جلوگیری شود. همه در این موضوع اتفاق نظر داریم که قدرت نرم جامعه ما در وحدت و انسجام عمومی مبتنی بر ارزش‌های اسلامی و انقلابی و خدمت صادقانه به مردم نهفته است و نباید عده‌ای با طرح شعارها و مسائل چالش برانگیز به لایه‌های مختلف اجتماعی آسیب زده و آن را بهانه‌ای برای فرار از عمل به وظایف ذاتی خود قرار دهند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *