دین وخانواده

کانون گرم خانواده با آموزه های اسلام

دین اسلام آموزه هایی دارد که برای کارایی و رشد خانواده ضروری است. عمل به این آموزه های به ظاهر جزیی می تواند در بهبود روابط اعضاء خانواده اثر گذار باشد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از سبک زندگی، دین اسلام آموزه هایی دارد که برای کارایی و رشد خانواده ضروری است. عمل به این آموزه های به ظاهر جزیی می تواند در بهبود روابط اعضاء خانواده اثر گذار باشد، بسیاری از همسرانی که در زندگی دچار مشکل و اختلاف می شوند به خاطر رعایت نکردن همین آموزه ها و تکنیک هاست.

در اینجا به سه تکنیک مهم اسلام که در تحکیم روابط خانوادگی و کاستن از تنش های موجود در خانواده موثر است اشاره می شود.

چهره ای گشاده و خوش رو داشته باشید

در روایات توصیه شده است که با مردم به ویژه خانواده با چهره گشاده و روی باز دیدار کنید زیرا روی خوش و چهره باز موجب جذب دلها و فزونی محبت می شود، شادی و نشاط می آورد و کینه را از دل ها می زداید. همچنین نگاه مهربانانه زن و شوهر به یکدیگر موجب نشاط آنان می گردد. 

با هم سر یک سفره بنشینید

وجود امکانات زیاد از قبیل رایانه، موبایل،اینترنت، تلویزیون و… موجب فاصله میان اعضای خانواده ها شده و کم رنگ شدن صمیمیت ها و افزایش تنیدگی و دوری دلها را در پی داشته است. در آموزه های اسلام نسبت به این مسأله اهمیت ویژه ای داده شده است.
پیامبر(ص) نشستن نزد خانواده را از اعتکاف و عبادت در مسجد مدینه نزد خدا محبوب تر دانسته است، همچنین غذا خوردن در کنار خانواده و بر سر یک سفره مورد سفارش دین اسلام است؛ پیامبر اسلام(ص) 

فرمود: هر مردی که سفره غذا را بگستراند و زن و فرزندان خویش را بخواند و غذا را با نام خدا شروع کند و با شکر خدا به پایان برند هنگامی که هنوز سفره برداشته نشده خدا رحمت و آمرزش را بر آنان نازل فرماید. 

به همسرتان هدیه دهید

هدیه دادن در فرصت های مناسب و یا در بازگشت از سفر موجب جلب محبت همسر و فرزندان شده و دلها را به هم نزدیک تر می کند.


در روایتی پیامبر (ص) فرمودند: به یکدیگر هدیه دهید تا محبت ها افزوده گردد و غبار کینه ها از دلها برود و نیز سفارش شده است که هنگام بازگشت از سفر برای خانواده خویش هدیه ای در حد توان بیاورید. 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *