آیت‌الله موحدی‌کرمانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

دشمن مجبور به تکریم ملت ایران شد/ باید مراقب دبه غربی‌ها بود/ خطوط قرمز باید در توافق نهایی رعایت شود

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه غربی‌ها در مذاکرات مجبور به تکریم و پذیرش حق ایران شدند، گفت: باید مراقب دبه غربی‌ها بود و از بکارگیری کلماتی که امکان تحریف دارد خودداری کرد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، آیت‌الله محمدعلی موحدی‌کرمانی خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه‌های امروز با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در وین، اظهار داشت: پس از ۲۳ ماه تلاش مداوم در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی، عزتی بزرگ نصیب ملت ایران شد، این عزت اولا مرهون پایداری و مقاومت مردم صبور و خستگی‌ناپذیر ایران بود که با تحمل مشکلات اقتصادی که از ناحیه دشمن به آنان تحمیل شده بود، دشمنان ظلم‌پیشه خود را خسته و از تحریم‌های ظالمانه‌شان پشیمان و آنان را مجبور به احترام و تکریم ایرانی کردند.

آیت‌الله موحدی کرمانی در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: این عزت مرهون هدایت‌های مستمر رهبر عالی‌قدر بود که پیوسته مذاکرات هسته‌ای را زیر نظر داشتند و با تذکرات و هشدارهای خود مسیر صحیح را به تیم مذاکره‌کننده ارائه می‌فرمودند و همچنین مرهون تلاش‌های مدبرانه رئیس‌جمهور محترم و تیم مذاکره‌کننده بود که با تلاش خستگی‌ناپذیرشان و با منطق قوی خود در عرصه‌های مذاکره، طرف مقابل را مجاب و مجبور به عقب‌نشینی و پذیرش سخن حق و اعتراف به حقوق ایران کردند.

وی ادامه داد: مقاومت مردم در برابر تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی، آمریکا را مأیوس کرد که بتواند با تحریم و تشدید و تمدید آن، مردم را به زانو درآورد و تسلیم نماید؛ و آمریکا را مجبور ساخت باور کند راه علاج تحریم، زور و تهدید و فشار نیست، بلکه باید به احترام و تکریم ایرانیان روی آورد. حتی رئیس‌جمهور آمریکا گفت اگر کنگره، توافق هسته‌ای را رد کند، من رد را وتو می‌کنم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران بر همین اساس تصریح کرد: رژیم صهیونیستی و حامیانش به‌ویژه عربستان سعودی به شدت از این توافق ناراحتند و همین بهترین سند ارزش این توافق است؛ هرچند هنوز سرنوشت نهایی بیانیه و توافق وین و ۵ پیوست مشخص نشده و باید راهی شورای امنیت سازمان ملل و کنگره آمریکا و مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی شود، اما تیم مذاکره‌کننده تلاش بلیغ خود را انجام داد و راه پر پیچ و خم و سخت و دشوار را طی کرد.

وی با بیان اینکه قانع و مجاب کردن گروهی که زیاده‌خواهی و لجاجت و بهانه‌گیری و دبّه‌ کردن جزو ذات آنان است، کار آسانی نیست، گفت: وزیر خارجه فرانسه می‌گوید ما به دقت نحوه استفاده ایران از منابع حاصل از رفع تحریم‌ها را زیر نظر داریم، ببینید تا کجا گنده‌گویی و زورگویی می‌کنند ولی زهی خجلت و شرمندگی.

آیت‌الله موحدی‌کرمانی در ادامه سخنانش با اشاره به ارشادات مقام معظم رهبری، یادآور شد: مردم به توافقی رضایت می‌دهند که مشتمل بر یکسری موضوعات باشد، در توافق نهایی باید حقوق مردم ایران تأمین شود، تمام خطوط قرمز مدنظر رهبر انقلاب مراعات شود، آرمان‌های انقلاب به‌ویژه استکبارستیزی کنار زده و به فراموشی سپرده نشود، تحریم‌های ظالمانه همگی یکجا برداشته شود، ثروت ملی بلوکه‌شده ایران در خارج از کشور به طور کامل به کشور بازگردد و آخرین نکته اینکه به عزت اسلامی و غرور ملی ایرانی کوچکترین آسیبی وارد نشود.

وی اضافه کرد: تیم مذاکره‌کننده کار سنگینی انجام داد، اما بدانند کار سنگین‌تری پیش روی ماست، با مشکلاتی مواجه خواهید بود از قبیل غیرقابل اعتماد بودن برخی از ۶ دولت مقابل و نقض عهدهای محتمل آنها و به اصطلاح دبه‌ درآوردن. دومین مشکل بهانه‌جویی‌های واهی و سست طرف مقابل است، مثلا مدعی شوند ایران به تعهدات خود عمل نکرده و به این بهانه تحریم‌ها را بازگردانند، سومین مشکل این است که دست به تحریف و تفسیرهای غلط و مطابق میل خود از توافق نهایی بزنند، لذا باید در توافق نهایی و پیوست‌های آن از به‌کارگیری کلماتی که قابل تفسیر باشد، خودداری شود.

وی گفت: کلمات و واژه‌ها باید کاملاً شفاف باشد و از همین حالا موضوعاتی به گوش می‌رسد که نشان‌دهنده زیاده‌خواهی‌های آنان است، به‌عنوان مثال می‌گویند ایران باید دوسوم سانتریفیوژهای خود را تحت نظارت بین‌المللی ذخیره کند، سال آینده غنی‌سازی اورانیوم انجام ندهد، ۹۸ درصد اورانیوم غنی‌شده خود را کنار بگذارد و این میزان ذخیره اورانیوم برای ایران تا ۱۵ سال آینده ثابت بماند.

امام جمعه موقت تهران همچنین خاطرنشان کرد: غربی‌ها همچنین می‌گویند تحریم‌های مربوط به حقوق بشر و سیاست‌های ایران در خاورمیانه را به منظور افزایش امنیت اسرائیل حفظ خواهیم کرد، صنعت هسته‌ای ایران باید محدود شود، پذیرش نظارت‌های گسترده باید مورد قبول ایران باشد، محدود شدن ظرفیت غنی‌سازی برای دوره ۱۰ ساله و محدود شدن تحقیق و توسعه و مسائل فراوان دیگر را مطرح می‌کنند.

وی با بیان اینکه اینگونه موارد زیاده‌خواهی‌های آنان است، گفت: این گونه مسائل هشداری است به تیم مذاکره‌کننده که توافق نهایی و پیوست‌های آن را زیر نظر داشته باشند تا مبادا چنین چیزی اتفاق بیفتد، معتقدم باید به‌دلیل اهمیت موضوع، از دانشمندان به‌ویژه دانشمندان هسته‌ای و نخبگان کشور و اساتید دانشگاه دعوت به عمل آید و این مسئله بسیار مهم به بحث گذاشته شود تا نظرات آنان هم استماع شود، چه بسا مفید افتد.

خطیب موقت نمازجمعه تهران در پایان خاطرنشان کرد: زمزمه‌هایی در مورد توافق نهایی شنیده می‌شود که به‌عنوان مثال در آن دستورات مقام معظم رهبری مراعات نشده است، در این زمینه جزوه چند صفحه‌ای به‌دست بنده رسیده که فقط با اشاره به آن رد می‌شوم و از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای می‌خواهم این موضوعات را مدّ نظر قرار دهد.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *