حسنین هیکل:

ایران تنها قدرتی است که آمریکا را در منطقه به چالش کشیده است

یک تحلیلگر مسائل راهبردی به بررسی موقعیت ایران در منطقه و مناسبات این کشور با آمریکا پس از امضای بیانیه هسته‌ای وین پرداخت و تأکید کرد در حال حاضر ایران تنها کشوری است که آمریکا را در منطقه به چالش کشیده است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، محمد حسنین هیکل تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه در گفتگو با روزنامه السفیر لبنان به تشریح تحولات منطقه پس از اعلام بیانیه وین و موقعیت جمهوری اسلامی ایران و مناسبات تهران با واشنگتن پرداخت.

هیکل به چالش موجود بین باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا و کنگره این کشور در مورد امضای توافق هسته‌ای با ایران اشاره و تأکید کرد که به نظر نمی‌رسد کنگره مانع جدی در برابر امضای توافق باشد،‌ توافق مذکور امضا خواهد شد و با وجود اینکه کنگره هیاهوی زیادی را در مورد آن ایجاد می‌کند، اما امضای توافق همچنان جزو اختیارات رئیس‌جمهور و دولت آمریکا خواهد بود.

وی ایران را تنها چالش موجود در برابر آمریکا در منطقه دانست و تصریح کرد: اوضاع جهان عرب به‌گونه‌ای است که می‌بینیم. در ترکیه نیز افرادی نظیر اردوغان حضور دارند که نمی‌شود روی مواضع آنها حساب کرد، تنها چالش موجود آمریکا در منطقه، نظامی مانند دولت ایران است و نمی‌خواهد آن را به‌عنوان یک واقعیت بپذیرد.

هیکل با اشاره به تبعیض نژادی گسترده بر ضد سیاه‌پوستان آمریکا ابراز کرد: این قشر جامعه آمریکا بین ۱۲ تا ۱۴% از مردم این کشور را تشکیل می‌دهند و روی کار آمدن رئیس جمهوری از این گروه طبیعی نیست، این در حالی است که سیاه‌پوستان هیچ یک از ارکان قدرت در آمریکا را در اختیار ندارند.

بنابراین به نظر می‌رسد روی کار آمدن باراک اوباما با یک هدف خاص انجام شده، اما به نظر می‌رسد وی در تحقق این هدف ناکام مانده است. من تصور نمی‌کنم که اوباما چهره آمریکا را تغییر داده باشد، این کار برای او بسیار سخت است. چیزی که چهره آمریکا را تغییر داد، شوک‌های متوالی این کشور در ویتنام و ایران و دیگر مناطق است.

وی با اشاره به اینکه جنگ آمریکا بر ضد ایران در اشکال دیگر ادامه خواهد داشت، گفت ایرانی‌ها این موضوع را می‌دانند، آمریکایی‌ها بر روی سیاست باز ایرانی ها حساب کرده اند ، اما دولت ایران مانند دولت مصر در زمان انور سادات نیست که به صورت ناگهانی به تل آویو سفر کند.

هیکل خاطرنشان کرد: با وجود اهمیت بالای توافق هسته‌ای، اما به اعتقاد من نباید در میزان تأثیرگذاری این توافق مبالغه شود، آمریکا دنیا را رها نمی‌کند که به صورت مستقیم در اختیار ایران قرار گیرد. بلکه می‌خواهد تا حد مشخصی با ایران ارتباط برقرار کند. اگر نمونه ایرانی موفق شود و تحریم‌ها از آن برداشته شده و توسعه آن ادامه پیدا کند، طرح آمریکا شکست خورده است. چیزی که آمریکا امروز به دنبال آن است،‌ این است که ایران را مشغول کند تا بتواند به صورت کامل بر سوریه مسلط شود و در مرحله بعد اردن را در دست بگیرد.

این  تحلیلگر ارشد مسائل منطقه‌ای تأکید کرد که تناقض موجود بین ایران و آمریکا به پایان نخواهد رسید، ایران سیاست‌های سلطه‌طلبانه آمریکا را رد می‌کند، دشمنی آمریکا با این نظام پایانی نخواهد داشت، جز در صورتی که ایران روش خود را تغییر دهد یا اینکه آمریکا مطالبات خود از ایران را تغییر دهد. تناقض موجود بین دو طرف بزرگ‌تر از آن است که قابل حل باشد.

وی افزود: شکست آمریکا از ایران بسیار پر سر و صدا خواهد بود، همان طور که سقوط شاه و خاندان پهلوی سر و صدای زیادی ایجاد کرد و همان ‌طور که شکست آمریکا در مهار انقلاب اسلامی ایران یا تغییر آن تا دوره کنونی پر سر و صدا بوده است. برای آمریکا سخت است که وجود یک دولت قوی در ایران را بپذیرد.این موضوع اهمیت زیادی دارد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *