به بهانه سفر فابیوس به تهران

دیپلماسی پسا توافق با طعم خون و ایدز

توافق هسته ای انجام شد و بسیاری از مردم که انتظار داشتند در دوران پساتحریم “هم سانتریفیوژها بچرخد هم چرخ اقتصاد” در انتظار دولتمردان اعتدالی مانده اند که اینک آنان با برطرف شدن تحریم ها و آزاد شدن منابع مالی ایران چه خواهند کرد؟

سرویس سیاسی تبریز بیدار/ میثم عبداللهی

گویا دوران پس از به اصطلاح توافق هسته ای زیست جدیدی را در حیات سیاسی برخی دولتمردان اعتدالی وارد کرده است. آنان که زمانی با زبان “حل مشکلات اقتصادی در مدت ۱۰۰ روز” را تکیه کلام خود کرده بودند در ایام منتهی به انتهای مذاکرات واژه “تحریمیم می فهمی” را نیز به ادبیات سیاسی کشور وارد کردند.

توافق هسته ای انجام شد و بسیاری از مردم که انتظار داشتند در دوران پساتحریم “هم سانتریفیوژها بچرخد هم چرخ اقتصاد” در انتظار دولتمردان اعتدالی مانده اند که اینک آنان با برطرف شدن تحریم ها و آزاد شدن منابع مالی ایران چه خواهند کرد؟ آنگونه که روند تحرکات دولت را در مدت اخیر دیده ایم واضح است که برخلاف فرمایشات رهبر معظم انقلاب نگاه برخی دولتمردان نه به ظرفیت های داخل که همچنان نگاهی برون ملی برای حل مشکلات اقتصادی کشور دارند.

یا اسرائیل یا ما
بازگشت شرکت های سرمایه گذار و تجاری خارجی به کشور امر مثبتی است که می تواند جان تازه ای به برخی از بخش های اقتصادی بدمد اما گویا رویکردهای دولت در جذب سرمایه خارجی برخی از این سرمایه داران به اصطلاح تاجر خارجی را به این نتیجه رسانده که دوران “گرفتن ماهی از آب گل آلود” فرا رسیده است.

در هفته گذشته یکی از صیادان آلمانی ماهی از آب گل آلود به تهران سفر کرد و در اظهارنظری که با سکوت رسانه های حامی دولت همراه بود از لزوم رابطه ایران با رژیم غاصب صهیونیستی سخن گفت.

زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد آلمان و قائم ‌مقام صدر اعظم این کشور با وقاحت تمام با تهدید ایران اظهار داشت: «زیر سوال بردن حق موجودیت اسرائیل مسئله‌ای نیست که ما آلمانی‌ها بتوانیم آن را قبول کنیم و اگر این موضوع مورد بحث قرار نگیرد ایران نمی‌تواند در بلند مدت روابط اقتصادی خوبی با آلمان برقرار کند.»

انتشار چنین افاضاتی نشان دهنده پروژه خطرناکی است که قصد دارد این بار پس از توافق هسته ای ایران را در دوگانه پذیرش موجودیت رژیم صهیونیستی یا ادامه مجدد تحریم بازار ایران از سوی اروپایی ها قرار دهد. 

فرشی با بوی ایدز
امروز “پلیس بد” مذاکرات هسته ای ایران و ۵+۱ به کشور سفر می کند در حالی که بوی مرگ و ایدز از کیلومترها دورتر از ایران به مشام می رسد. لوران فابیوس ۶۹ ساله وزیر خارجه فرانسه مهمان ایران است تا با مقامات ایران به گفتگو و مذاکره بپردازد. از جمله عللی که این وزیر فرانسوی به یکی از منفورترین سیاستمداران این کشور نزد مردم ایران تبدیل شده سابقه وی در انتقال بیماری ایدز و مرگ تعداد زیادی از هم وطنانمان با این بیماری است. 

لوران فابیوس در زمان ارسال فرآوده‌های خونی آلوده به ایران در سال ۱۹۸۰ میلادی نخست‌وزیر فرانسه بوده است و مرکز انتقال خون در آن زمان اقدام به توزیع فرآورده‌های خونی آلوده به ویروس ایدز HIV کرده و منجر به مرگ صدها نفر در فرانسه شد که البته بعدها توزیع آن ممنوع شد اما موضوع به اینجا ختم نشد و فرآورده‌های خونی آلوده همچنان به خارج از کشور فرانسه و به ویژه ایران صادر شد که منجر به مرگ صدها نفر شد؛ اما در نهایت لوران فابیوس در سال ۱۹۹۹ در ارتباط با این پرونده از سوی دادگاه فرانسه تبرئه شد.

موضوع آلوده بودن خون‌های شرکت «مریو» در فرانسه به علت قربانی شدن بیش از صدها تن بلوایی به پا کرد؛ غرامت ۱۰ کشوری که از این شرکت خون آلوده دریافت کرده بودند پرداخت شد اما طی ۳۲ سال گذشته دولت فرانسه و شرکت «مریو» هیچ غرامتی به قربانیان این حادثه در ایران پرداخت نکرده است.

استقبال ژورنالیستی از فابیوس
اما گویا پیش از سفر فابیوس رسانه های دولت به استقبال وی رفتند و روزنامه ایران به عنوان ارگان رسمی اطلاع رسانی دولت با انتشاری یادداشتی از وی با عنوان «اقدام مشترک برای یک جهان امن‌تر» مقدمات سفر وی را مهیا کرده است.

در این یادداشت فابیوس با نامیدن فرانسه به عنوان “قدرت امنیت و صلح” می نویسد: «مدت‌هاست که اربابان صنایع در دو کشور با هم کار می‌کنند. فناوری‌ها و فرآورده‌های فرانسوی اعتبار دارند و می‌دانیم که به خواست‌های مصرف‌کنندگان و کارآفرینان ایرانی پاسخ می‌گویند. از این پس دورنماهای جدیدی برای هر دو کشور باز شده است و می‌توانیم در همکاری اقتصادی باز هم جلوتر برویم».

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *