اعتراض مردمی به حضور فابیوس در ایران +تصاویر

اعتراض دانشجویی در فرودگاه مهرآباد تهران نسبت به ورود وزیر خارجه فرانسه به ایران برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فرهنگ ، جمعی از مردم تهران با حضور در فرودگاه مهرآباد تهران، به ورود لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه که به عنوان عامل ورود ایدز به کشورمان متهم  است اعتراض نمودند. همچنین فابیوس در طی مذاکرات هسته ای ایران با ۱+۵ با ایفای نقش پلیس بد، به حمایت از منافع رژیم غاصب صهیونیستی پرداخته و بارها موجب اخلال در نتیجه گیری مذاکرات شده است.

 دست نوشته های معترضان این تجمع دانشجویی به حضور فابیوس، مضامینی همچون «ایدز، هدیه فرانسه به ایران»، « بعد از ۳۰ سال کدام جنایت است؟ تسخیر جاسوس خانه یا انتقال ایدز»، « نه می بخشیم، نه فراموش می‌کنیم»، «فرانسه و آمریکا، سروته تحریم‌ها»، « فابیوس نوکر آمریکا، جاسوس اسرائیل»، «سلطان ایدز خوش نیامدی» داشت.

Image title

لازم به ذکر است پیش از این نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به سفر “لوران فابیوس” وزیر خارجه فرانسه اعتراض کرده و عنوان کرده بودند چرا یک صهیونیست فرانسوی که در خون‌های آلوده نقش داشته باید اولویت سفر جمهوری اسلامی ایران باشد؟

Image title

در پی این تجمع اعتراض آمیز، نیروی انتظامی سعی در پراکنده نمودن معترضان نمود. این تجمع که به صورت صف تک نفره و با در دست داشتن پلاکاردهای اعتراضی شکل گرفته بود تا مصداق تجمع غیرقانونی نشود با اخطار نیروی انتظامی مواجه شد. 

Image title

در ادامه ماموران نیروی انتظامی با پاره کردن پلاکاردهای در دست دانشجویان، درگیری را آغاز نمودند؛ این درگیری که خبرنگاران نیز از آن مصون نماندند، به مشاجره نیروی انتظامی با دانشجویان رسید و تعدادی از دانشجویان در این اعتراض بازداشت شدند. نیروی انتظامی نیز تمام دانشجویان بازداشتی را ساعتی بعد آزاد کرد.

Image title

نوع برخورد نیروی انتظامی در برخورد با تجمع فرهنگیان در مقابل مجلس نیز در هفته گذشته مورد اعتراض نمایندگان مجلس از جمله حجت الاسلام ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس قرار گرفت و وی از وزارت کشور درخواست نمود تا با مسببان این نوع برخورد که موجب امنیتی شدن فضای تجمع شده بود برخورد قانونی صورت گیرد. همچنین وزارت کشور نیز از پیگیری این موضوع خبر داده بود. این نخستین بار نیست که تجمعات اعتراضی صنفی و دانشجویی با عدم برخورد مناسب نیروهای انتظامی منجر به امنیتی شدن فضای تجمعات می گردد.

Image title

گفتنی است یک خودرو حامل دانشجویان معترض نیز در ابتدای ورودی مهرآباد متوقف شد و از ورود آن ممانعت بعمل آمد. همچنین این تجمع بدون حمایت تشکل های دانشجویی از جمله بسیج دانشجویی برگزار شده بود.


* لوران فابیوس کیست و چه کرده است؟

سیاستمدار ۶۹ ساله فرانسوی که در سال ۱۹۷۴ به حزب سوسیالیست فرانسه پیوست در سال ۱۹۸۴ وقتی تنها ۳۸ سال داشت از سوی فرانسوا میتران به عنوان جوان ترین نخست وزیر تاریخ فرانسه برای تشکیل کابینه مامور شد.

۱۰ ژوئیه ۱۹۸۵ کشتی جنگجویان رنگین کمان متعلق به سازمان غیردولتی صلح سبز که علیه آزمایش‌های اتمی دولت فرانسه اعتراض می‌کرد توسط سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه منفجر شد که در جریان آن یک عکاس هم به قتل رسید. فابیوس که نخست وزیر بود ابتدا از اجرای این عملیات اظهار بی اطلاعی کرد اما پس از تحقیقات مستقل مسئولیت این انفجار را پذیرفت و وزیر دفاع فرانسه مجبور به استعفاء شد.

Image title

در همین دوران بود که مرکز ملی انتقال خون فرانسه، فراورده‌های خونی آلوده به ویروس اچ آی وی را توزیع کرد و موجب مرگ صدها نفر در فرانسه شد.  در آن زمان این فراورده‌ها در فرانسه ممنوع شد اما مقادیر زیادی از آن به خارج به ویژه ایران صادر شد که به مرگ صدها نفر در خارج از فرانسه انجامید. فابیوس بعدها و در سال ۱۹۹۹ در دادگاه فرانسه به همین خاطر مورد محاکمه قرار گرفت اما دادگاه او را بی گناه شناخت.   

فرانسه از حامیان اصلی عراق در جنگ با ایران بود. این کشور همچنین از حامیان بسیاری از گروههای تروریستی ضد ایرانی همچون سازمان مجاهدین خلق بود. این حمایت ها در دوران نخست وزیری فابیوس نیز ادامه داشت.

Image title

فرانسه و وزیر خارجه اش فابیوس در راستای دفاع از اسراییل نقش تخریبی فراوانی در مذاکرات هسته ای چه دربیانه ژنو در آبان ۱۳۹۲ و چه در توافق نهایی در تیر ماه ۱۳۹۴ ایفا کرد. برخی فابیوس را عامل نتانیاهو در مذاکرات نامیدند. مواضع فرانسه از آمریکا نیز تند تر بود.

ایرانیان خواستار شکایت رسمی دولت از لوران فابیوس به اتهام ورود خون های آلوده به ایران و همچنین جلوگیری از دست یابی فرانسه به بازار ایران به سادگی هستند؛ مخصوصا شرکتهای خوروساز فرانسوی که بی توجه به تعهدات قبلی خود به نحو گسترده در تحریم های غرب علیه ایران شرکت نموده و علیرغم تعهدات خود، موجب اخلال در بازار خودرو و تولید خودرو در ایران شدند و اکنون تلاش فراوانی برای بازگشت به بازار ایران دارد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *