مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل:

کشورهای منطقه نیازی به نقشه‌های سیاسی غرب ندارند

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در دومین کنفرانس بین‌المللی از نهضت مشروطیت تا قیام ۲۹ بهمن تبریز، گفت: هیچگاه آذربایجان بدون ایران و ایران بدون آذربایجان هویت نخواهد داشت.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، دکتر علی‌اکبر ولایتی از سالن اجتماعات دانشگاه هنر اسلامی تبریز، افزود: وقتی به هر نقطه از تاریخ آذربایجان نگاه می‌کنیم پر است از افتخارات زرین و اگر امروز ایران اسلامی پناهگاه مسلمانان منطقه است بیشتر از هر جایی این را باید مدیون آذربایجان بدانیم که با اعلام رسمی مذهب تشیع در این شهر از سوی صفویه ایران به کشوری شیعه تبدیل شد.

وی با اشاره به دلاوری‌های خطه آذربایجان قبل از مشروطیت گفت: در عصر صفویه مردم آذربایجان پیشانی مقاومت در مقابل عثمانی بودند و در عهد قاجار هم با عثمانی‌ها و روس‌ها برای مقابله از خاک وطن نزدیک به ۱۰ سال مقاومت کردند. همه اینها گواهی روشن و آشکاری است بر دلاوری‌های خطه آذربایجان بر تاریخ.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در ادامه مشروطه را متعلق به نیروهای مذهبی و مردمی این کشور دانست و گفت: شعار مشروطه‌خواهان عدالت طلبی بود و در این قیام باز مردم آذربایجان و در رأس آن سالار و سردار ملی و علمای این شهر نقش عمده‌ای داست.

ولایتی قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن سال ۵۶ را یکی دیگر از حرکت‌های تاریخی مردم آذربایجان دانست و گفت: به فرموده مقام معظم رهبری مردم آذربایجان زمان شناس هستند و در بهترین زمان در صحنه حضور می‌یابند. در آن قیام هم اگر حضور به موقع نمی‌یافتند شاید خون شهدای مردم قم به هدر می‌رفت.

وی در ادامه سخنان خود گفت: پس از نهضت‌ها و انقلاب‌های مختلف سرانجام ایران اسلامی با هدایت و رهبری امام راحل خود را به طور کامل از دست استکبار جدا کرد و اینک ایران به تأثیرگذارترین کشور جهان سوم در دنیا تبدیل شده است و نقش مهمی در معادلات بین‌المللی ایجاد می‌کند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با اشاره به بحث مذاکرات هسته‌ای گفت: یکی از مثال‌های بارز در نقش کلیدی ایران در دنیا همین مذاکرات هسته‌ای است چرا که با اعتراف خود مسئولان کشورهای غربی هیچ راهی مردم ایران را به پای میز مذاکرات نکشاند مگر ایستادگی و مقاومت مردم در کنار رهنمودهای مقام معظم رهبری و بنده این را شهادت می‌دهم که اگر مدیریت و هدایت‌های مدبرانه رهبر معظم نبود مذاکرات هسته‌ای به سرانجام نمی‌رسید.

ولایتی گفت:‌ البته توافق هسته‌ای ۲ مرحله است که مرحله اول آن همان متن توافق بود که به پایان رسیده است اما مرحله دوم که اجرای توافق بسیار مهم است چرا که طرف‌های ما در طول تاریخ به نقض عهد مشهود هستند پس ما مجذوب و مرعوب قول‌های آنها نیستیم و تنها راه خود را ادمه می‌دهیم.

وی ادامه داد: اینکه شایعه کرده‌اند ایران در توافق هسته‌ای قبول کرده است از برخی مواضع خود در حمایت از کشورهای منطقه عقب‌نشینی خواهد کرد، بی‌پایه و اساس است و ما حتی بیش از کشورهای دیگر در منطقه در مقابله با تروریست حمایت خواهیم کرد چرا که ناآرامی منطقه امنیت و تمامیت ارضی کشور ما را هم تهدید می‌کند و ما این ۲ را با هیچ چیز عوض نمی‌کنیم.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در پایان به شرایط منطقه اشاره کرد و گفت: گروه‌های ترویستی تکفیری که تفاله‌های صدام و وهابیت در منطقه هستند و به پول عربستان و سلاح آمریکا برای ناامن کردن منطقه ایجاد شده‌اند در کشورهای سوریه، یمن، عراق و … جنایت‌های سنگینی را متحمل می‌شوند ولی در کمال تعجب امروز شاهد هستیم مسئولان همین کشورهای حامی تروریست در منطقه حاضر می‌شوند و ادعای طرح نقشه صلح و امنیت برای آن کشورهای می‌کنند. پیام ما به آنها این است که مردم سوریه و دیگر کشورهای منطقه نیازی به طرح‌ها و نقشه‌های سیاسی آنها ندارند و محال است که مردم سوریه و دیگر کشورهای مسلمان منطقه زیر بار این خط مشی‌های سیاسی غرب بروند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *