طی سخنرانی در «دانشگاه آمریکن»

اوباما: حتی با وجود مخالفت ایران بازرسان می‌توانند از مکان‌های مشکوک بازدید کنند

رئیس‌جمهوری آمریکا با حضور در «دانشگاه آمریکن» در حمایت از توافق هسته‌ای سخنرانی کرد اما تأکید کرد که این توافق تمام مشکلات ما با ایران را حل نمی‌کند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با حضور در «دانشگاه آمریکن» به تشریح توافق هسته‌ای گروه ۱+۵ و ایران پرداخت و در حمایت از آن سخنرانی کرد.

اوباما در این سخنرانی بار دیگر ادعا کرد: توافق با ایران مانع از این می‌شود که ایران به بمب هسته‌ای دست یابد. این توافق براساس سنت مستحکم دیپلماسی به دست آمده است. این توافق تمام مسیرهای ایران برای دستیابی به توافق هسته‌ای را می‌بندد. این توافق تمام مشکلات ما با ایران را حل نمی‌کند اما یک توافق خوب است.

با وجود تریلیون‌ها دلار خرج جنگ عراق، ایران از آن نفع برد

رئیس جمهوری آمریکا تأکید کرد که میلیون‌ها دلار به‌سوی کارزارهای مخالفت با توافق با ایران جریان دارد همانند آنچه پیش از جنگ عراق جریان داشت. آنهایی که خواهان جنگ با عراق بودند خود را به‌صورت مستحکم نشان داده و آنها که با آن مخالفت می‌کردند ضعیف جلوه می‌کردند. تریلیون‌ها دلار در جنگ عراق خرج شد اما نفع‌برنده اصلی این جنگ ایران بود. زمانی که بوش به ریاست جمهوری رسید ایران هیچ سانتریفیوژی نداشت، اما زمانی که این پست را ترک کرد ایران هزاران عدد از آنها را داشت.

وی در ادامه گفت: پرسش این نیست که آیا ما باید مانع از دستیابی ایران به بمب هسته‌ای شویم، بلکه این است که چگونه این کار را انجام دهیم. آنچه رویکرد ما را مؤثرتر کرده است این نکته است که ما قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران را داشتیم و به‌صورت چندجانبه با متحدان خود همکاری کردیم. ما متحدان خود را قانع کردیم که بدون تحریم‌ها علیه ایران ممکن است به جنگ روی آوریم و این فشار را روی ایران به‌شدت افزایش داد.

حتی با وجود مخالفت ایران بازرسان میتوانند از مکان‌های مشکوک بازدید کنند

رئیس جمهوری آمریکا گفت: زمانی که توافق موقت اعلام شد، انتقادات مشابهی شنیده شد که آن را یک اشتباه تاریخی نامیدند. انتقادها از توافق موقت نادرست بود. منتقدان حتی خواهان این بودند که ما این توافق موقت را ادامه دهیم و یک توافق جامع را امضا نکنیم. براساس مفاد توافق، ایران هرگز اجازه نخواهد یافت به بمب هسته‌ای دست یابد. بازرسی‌های ۲۴ساعته در طول تمام روزها از تأسیسات هسته‌ای اعلام شده ایران وجود خواهد شد. بازرسان بین المللی این توانایی را دارند که حتی در صورت مخالفت ایران از مکان‌های مشکوک بازدید کنند.

اوباما افزود: تمام کشورهای دنیا غیر از اسرائیل از توافق حمایت کردند. مواد هسته‌ای چیزی نیست که شما بتوانید در کمد آن را مخفی کنید. اگر ایران تقلب کند، ما آن را آشکار خواهیم کرد. اگر از هم‌اکنون تا ۱۵ یا ۲۰ سال دیگر ایران تلاش کند و یک بمب (هسته‌ای) بسازد، ما نسبت به اکنون در موقعیت بهتری قرار خواهیم داشت تا آنها را متوقف کنیم. آوردن استدلال علیه کاهش تحریم‌ها استدلالی علیه راه حل دیپلماتیک است.

وی در ادامه عنوان کرد: تحلیلگران ما انتظار دارند که بیشتر پولی که ایران به دست خواهد آورد خرج اقتصاد ایران شود. ایران با وعده کاهش تحریم‌ها انتظارات مردم را بالا برده است. ما هیچ توهمی در مورد دولت ایران نداریم. آن‌ها از سازمان‌های تروریستی حمایت می‌کنند و بخش از پول به آن‌جا خواهد رفت. ایران برای سال‌ها در حمایت از تروریسم فعال بوده است – حتی پیش از توافقو حتی طی جنگ عراق-ایران.

آمریکا متعهد به امنیت اسرائیل است

اوباما گفت: بر اساس توافق هسته‌ای ۵۶ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران آزاد خواهد شد. تحریم‌های مربوط به نقض حقوق بشر در ایران و حمایت از تروریسم این کشور در منطقه باقی خواهند ماند. بودجه دفاعی ایران هشت برابر کمتر از بودجه نظامی کشورهای متحد آمریکا در منطقه خلیج (فارس) است. توانایی‌های نظامی متعارف ایران هرگز با آنچه در اختیار اسرائیل است قابل مقایسه نخواهد بود و ما به امنیت اسرائیل پایبند خواهیم بود.

در صورت رد توافق از سوی کنگره ممکن است جنگی دیگر در خاورمیانه رخ دهد

غیر از حمایت از این توافق به‌سختی می‌توان بدترین رویکرد را برای متوقف کردن رفتار منطقه‌ای ایران تصور کرد. افرادی می‌گویند که ما باید یک توافق بهتر را به دست بیاوریم. آنها درباره ایران ناآگاه هستند و حقیقت را به مردم آمریکا نمی‌گویند. آنهایی که می‌گویند ما باید از توافق کنار بکشیم و تحریم‌های بیشتری را اعمال کنیم، تنها دچار توهم شده‌اند. برای اعمال تحریم‌های بیشتر ما باید رابطه اقتصادی خود با چین را قطع کنیم. اگر این توافق رد شد ما در خطر یک جنگ دیگر در خاورمیانه قرار خواهیم گرفت. گزینه‌ای که با آن روبه‌رو هستیم (انتخاب) بین دیپلماسی و نوعی از جنگ است. حتی کارشناسان اسرائیلی نیز می‌گویند که یک حمله نظامی در بهترین حالت تنها می‌تواند برای چند سال برنامه ایران را به عقب براند. من اگر یک چیز از (جنگ) عراق آموختم این است که جنگ‌ها در خاورمیانه هر چیزی هستند جز یک امر ساده. ما چگونه می‌توانیم که برای نیروهای نظامی خود و جهان این امر را توجیه کنیم که برای اجتناب از جنگ تلاشی نکنند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: حتی اگر تندروها در ایران شعار مرگ بر آمریکا بگویند این به‌معنای آن نیست که بیشتر ایرانی‌ها به آن باور داشته باشند. اگر ایران این توافق را نقض کند ما راه‌هایی برای پاسخگویی خواهیم داشت. زمانی که اسرائیل با چیزی مخالفت کند، مردم در ایالات متحده به آن توجه می‌کنند. ما باید نگرانی‌های اسرائیل را به‌صورت جدی در نظر بگیریم. این توافق بر اساس آنچه در ممانعت از دستیابی ایران به بمب هسته‌ای به دست بیاورد مورد قضاوت قرار خواهد گرفت.

به صداقت نتانیاهو شک ندارم

اوباما در ادامه تأکید کرد: من آماده‌ام که در مورد ارتقای قابلیت‌های دفاعی اسرائیل گفتگو کنم. من به اسرائیلی‌ها این را می‌گویم، ایران مسلح به سلاح هسته‌ای خیلی خطرناک‌تر از ایرانی است که بابت کاهش تحریم‌ها سود برده است. من به صداقت نتانیاهو شکی ندارم اما فکر می‌کنم او اشتباه می‌کند.

وی گفت: اگر کنگره این توافق را از بین ببرد، ما اعتبار آمریکا در عرصه دیپلماسی بین‌المللی را از دست می‌دهیم.

بیش از نیمی از خبرنگاران حاضر در سخنرانی اوباما در دانشگاه آمریکن، اسرائیلی بودند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *