مصاحبه جان کری با نشریه آتلانتیک

کری: ظریف گفت پس از توافق هسته‌ای امکان گفتگو درباره موضوعات منطقه‌ای وجود دارد

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با نشریه آتلانتیک به مذاکرات هسته‌ای با ایران پرداخت.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، جان کری وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با نشریه آتلانتیک به مذاکرات هسته‌ای با ایران پرداخت.

جان کری در بخشی از این مصاحبه گفت: ظریف در دو هفته پایانی مذاکرات( در وین) صریحا به من گفت اگر این موضوع را تمام کنیم، امکان کارکردن و گفتگو درباره مسائل منطقه‌ای را با شما دارم.

اسرائیل دوست و متحد ما

وی درباره عدم حضور سرزمین‌های اشغالی در برنامه سفر اخیر خود گفت: نسبت به اسرائیل بسیار حساس هستم. اسرائیل به صورت قانونی تحت محاصره قرار دارد و این اتفاق سالهاست که روی داده است. اتفاق افتاده که با برخی تصمیمات رهبران آن مخالفت کنم همانطور که درباره علت محاصره آنها اختلاف نظر داریم.

وی در ادامه گفت: به نظرم کارهایی می‌توانستند انجام دهند تا مانع از محاصره شود اما آن را انجام ندادند. اما اسرائیل دوست و متحد ما است. ما با اسرائیل ارتباطاتی داریم که این حساسیت را به مراتب بیشتر می‌کند.

کری در واکنش به این مسئله که با چنین طرز فکری اجازه محاصره دشمنان اسرائیل را به آنها داده است گفت:  می‌توان به هرشکلی قیاس کرد. من نمی‌خواهم اسرائیل در محاصره قرار داشته باشد. خواهان تنش و مشکلات دیگری برای اسرائیل نیز نیستم اما معتقدم انتخابهای افراد عواقبی را به همراه خواهد داشت.

کری انتقادات مبنی بر اینکه ایران پس از پایان محدودیتها به گریز هسته ای چند ماهه می رسد را رد کرد و به نظارت های ۲۰ ساله و ۲۵ ساله در دیگر حوزه ها اشاره کرد و گفت تفاوت ما با نتانیاهو این نیست که ایران خوب است یا بد، کارهای بدی انجام می دهد  یا اسرائیل را تهدید می کند. درباره این است که آیا این اقدام به نفع اسرائیل است و اسرائیل را درموقعیت بهتر دفاعی قرار می دهد یا خیر.

ایرانی‌ها اختلافات بنیادین ایدئولوژیک با اسرائیل دارند

کری گفت ایرانی ها اکنون اختلاف بنیادین ایدئولوژیک با اسرائیل دارند و پاسخ به این سوال که آنها به دنبال نابودی اسرائیل هستند را نمی دانم. هیچ شاهدی برای این امر ندیده ام،‌ آنها ۸۰ هزار راکت حزب الله راکه به سمت اسرائیل نشانه رفته است دارند، آنها زمانی که مواد لازم برای ساخت ۱۰ تا ۱۲ بمب را داشتند سلاح اتمی نساختند. اینگونه فرض می کنم که ایران یک خطر اساسی است، آنها در فعالیت های منفی در منطقه دست دارند،‌مناطقی را بی ثبات می کنند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: پروتکل الحاقی این حق و تعهد را به آژانس خواهد داد که تمام پادمان‌ها را بر روی تمام مواد شکافت‌پذیر در ایران قرار داده تا از عدم انحراف این کشور به سمت تسلیحات هسته‌ای مطمئن شود. برای این منظور تمام کشورهایی که به تسلیحات هسته‌ای دسترسی ندارند  باید توافقی جامع با آژانس را اجرا کنند.

وی افزود: این توافق آنها را ملزم خواهد ساخت تا جزئیات و اطلاعات تمام مواد حاضر در تاسیسات را ثبت کنند. در حال حاضر در برنامه هسته‌ای غیرنظامی تمام تاسیسات آشکار و قابل بازرسی هستند. بنابراین تمام تاسیسات به صورت ۲۴ ساعته قابل رویت هستند. توافق جامع امکان راستی‌آزمایی موقعیت، هویت، کمیت و ترکیب مواد هسته‌ای و همچنین طراحی تاسیسات را در اختیار بازرسان آژانس قرار می‌دهد. بنابراین نیازمندیهایی برای هرنوع تحقیات هسته‌ای که دارای مواد هسته‌ای نیستند نیز وجود دارد. شرایط لازمی برای تاسیسات اعلام نشده و بازرسیها وجود دارد.

کری گفت ما به هیچ عنوان هیچ گزینه‌ای را کنار نگذاشته‌ایم و اگر(برای مثال) به رئیس جمهور آمریکا بگویید که در صورتی که کاری نکند ایران طی ۳ هفته آینده به بمب دست می یابدف رئیس جمهور آنچه را که باید انجام دهد انجام خواهد داد و همه در کنگره از وی حمایت خواهند کرد.

دوستان آمریکا تحریم‌ها را حفظ کردند

کری به فرسایش تحریم های ایران اشاره کرد و گفت اگر به صورت یک جانبه از روند گفتگو ها کنار بکشیم دیگر کشورها ما را همراهی نمی کنند. روسیه و چین حتی با تحریم تسلیحاتی و یا موشک بالستیک ایران موافق نبودند. آنها خواهند رفت.

جان کری گفت می دانم- نه اینکه فکر میکنم- که آنها به دلایل زیادی پراکنده خواهند شد. نظام ایران با دقت و احتیاط بالایی با این روند و آزمون برخورد کرد. ما به توافقی رسیدیم و آن را اعلام کردیم و ۵ کشور دیگر هم به آن اعتقاد دارند،‌ اکنون کنگره آمریکا سوء‌ظن رهبر ایران را اثبات خواهد کرد و هیچ راهی برای اینکه ایران به مذاکره برگردد وجود ندارد.  بعلاوه دوستان ما که تحریم ها را سرپا نگه داشته بودند به این خاطر که ما با حسن نیت گفتگو می کردیم، اگر ما این توافق را بر هم زنیم ..و اگر کنگره این شیوه رای دهد رئیس جمهور نمی تواند از همه چیز صرف نظر کند.

کری در ادامه مدعی شد که از بی ثبات سازی منطقه توسط ایران آگاه هستند و آمریکا راه های بیشماری برای مقابله با این فعالیت ها دارد از جمله تقویت روابط امنیتی با کشورهای شورای همکاری و با اسرائیل.

وزیر خارجه آمریکا خطاب به منتقدانی که می‌پرسند ۱۵ سال بعد چه اتفاقی می‌افتد گفت: این اتفاق اکنون افتاده است. آنها بر چرخه سوخت هسته ای اشراف پیدا کرده اند، آنها مواد هسته ای برای ساخت ۱۰ تا۱۲ بمب را دارند،‌آنها می دانند چگونه غنی سازی کنند، آنها ۱۹ هزار سانتریفیوژ دارند، کاری که ما کردیم که هیچ کسی موفق به انجام آن نشده بود به عقب راندن این برنامه است.

فرانسه هم توافق ایران را خوب می‌داند

وی گفت: بنابراین اگر کنگره توافق را رد کند، ایران به بازرسان آژانس اجازه ورود نمی‌دهد، و تصور کنید آنها ساخت یک تاسیسات دیگر را در زیر کوهها شروع کنند و با دقت بیشتری و در عمق بیشتری آن را بسازند به حدی که بمب های سنگر شکن ما هم به آن دسترسی نخواهد داشت. در صورت انجام اقدامی نظامی ما حمایت سازمان ملل و حقوق بین الملل را با خود نداریم، ما حمایت متحدانمان را ندارم، فرانسه هم فکر می کند این توافق خوبی است.

کری افزود که مطمئنا گزینه هایی برای تقویت بازدارندگی اسرائیل در نظر دارند. 

وزیر خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که در مذاکرات دقت زیادی شد تا تنها به بحث هسته ای محدود باشد، وی با این حال گفت: ظریف در دو هفته اخیر به طور ویژه به من گفت که “اگر این بحث را  تمام کنیم، امکان کار و گفتگو با شما درباره مسائل منطقه ای وجود دارد.” هنوز من این کار را تمام نکرده‌ام،‌ اما پرونده باز است و ظریف به کویت، قطر و منطقه سفر کرد. آنها در حال تعامل هستند.

این در دست کنگره است، اگر کنگره بگوید نه، این گفتگو را هم پایان می‌دهد و اگر یک رشته تصمیمات اجتناب ناپذیری را با توجه به رفتار ایران در نظر بگیرد، در هر صورت تحریم ها کنار می رود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.