در مصاحبه با سی.‌ان.ان

اوباما:‌ تأثیرگذاری ایران در منطقه ارتباط چندانی به میزان پولی که هزینه می‌کند ندارد

رئیس جمهوری آمریکا تعهد واشنگتن به رژیم اسرائیل را مقدس دانست و از مخالفت نتانیاهو با توافق هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ انتقاد کرد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، باراک اوباما در مصاحبه با فرید زکریا در شبکه سی.ان.ان گفت که همزمان با فرآیند بررسی و رأی‌گیری کنگره آمریکا در مورد توافق هسته‌ای با ایران، اعتبار آمریکا – فراتر از آنچه که به طور خاص در مذاکرات جریان داشته و مرتبط با دوران ریاست جمهوری وی باشد – در معرض خطر قرار گرفته است.

وی در این مصاحبه گفت که نقش ایالات متحده در سیاست جهانی می‌تواند تحت تأثیر این توافق قرار بگیرد.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه عنوان کرد: «آیا بقیه جهان توان آمریکا را برای طراحی اولویت‌ها و دستور کارهای بین‌المللی، دستیابی به توافق‌های بین‌المللی، و ارائه آن‌ها به شیوه‌ای که احترام و پایبندی دیگر کشورها را جلب کند، جدی می‌گیرند؟»

وی در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه اگر توافق به شکست بیانجامد، ممکن است که کاربرد نیروی نظامی علیه ایران ضروری باشد، گفت: «من یک سیاست عام در مورد موضوعات کلان همچون این مورد را دارم که در مورد شکست و ناکامی آن‌ها پیش‌بینی انجام ندهم. و من در حال حاضر شکست (توافق) را پیش‌بینی نمی‌کنم زیرا فکر می‌کنم که ما استدلال بهتری در اختیار داریم».

وی این توافق را به مثابه امری دانست که به طور بالقوه می‌تواند به افزایش همکاری بین کشورهایی که به طور معمول رقیب هم هستند، منجر شود، و به رشد داعش به عنوان یک تهدید که می‌تواند منطقه را متحد کند اشاره کرد.

اوباما در این زمینه گفت: «من فکر می‌کنم که این امر قابل تصور است که عربستان سعودی و ایران، در برخی موضوعات، به این تشخیص برسند که آشوب و هرج و مرج به اندازه هرچیز دیگری دشمن آن‌ها است. و آنچه که داعش نشان می‌دهد و ناکامی و سرنگونی (اوضاع و نهادها) در سوریه یا یمن یا دیگر (جاها) نمایانگر یک امر خطرناک‌تر از رقابت‌جویی‌هایی است که ممکن است بین این دو کشور وجود داشته باشد.

وی در ادامه با اذعان به این نکته ایران بابت توافق هسته‌ای از نظر اقتصادی منتفع خواهد شد، اما تأکید کرد که این امر نمی‌تواند «موازنه قوا و شرایط بازی» را تغییر دهد: «فعالیت‌های شرورانه‌ای که ایران در آن‌ها دست دارد، چه اینکه شامل تأمین سلاح برای حزب‌الله باشد و یا درگیر شدن در فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در برخی همسایگان خلیج (فارس) باشد چیزی است که می‌توانند با هزینه‌ای بسیار کم هم آن‌‌ها را انجام دهند. من شک ندارم که همزمان با بهبود اقتصاد ایران، آن‌ها برخوردار از جریان درآمدهایی می‌شوند که برخی فشارهای مالی را بر بخش نظامی آن‌ها کاهش می‌دهد، آن‌ها ممکن است قادر باشند برخی فعالیت‌های اضافی دیگر را تأمین مالی کنند، اما این امر موازنه قوا و شرایط بازی را تغییر نمی‌دهد».

رئیس جمهوری آمریکا تهدید دستیابی ایران به بمب هسته‌ای را بسیار فراتر از این دانست که تهران از نظر اقتصادی بهره‌مند و غنی شود. «روی دیگر ماجرا این است که ایران بتواند یک بمب هسته‌ای به دست آورد، اگر که زمان گریز هسته‌ای به کوتاهی چیزی باشد که هم‌اکنون است و آن‌ها سانتریفیوژهای پیشرفته‌ای را نصب می‌کنند و مواردی اینچنین، سپس آن‌ها جسورتر می‌شوند تا در فعالیت‌های بیشتری از آنچه تاکنون نام برده شده است، درگیر شوند».

اوباما افزود که توانایی ایران برای درگیر شدن در تلاش‌های بی‌ثبات‌ساز در منطقه ارتباط بسیار کمی به شرایط بنیادین (اقتصادی) این کشور دارد.

«دلیل اینکه ایران تأثیرگذار است کمتر به میزان پولی که صرف می‌کند ارتباط دارد، این امر بیشتر به این حقیقت مربوط است که هرچند کشورهای خلیج (فارس) برای مثال دستکم در مجموع هشت برابر تمام بودجه دفاعی ایران هزینه می‌کنند، اما آن را در مسیری به کار نمی‌برند که از نظر راهبردی اثرگذار باشد».

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه این گفتگوی تلویزیونی، تعهد واشنگتن به رژیم اسرائیل را مقدس دانست و از مخالفت نتانیاهو با توافق هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ انتقاد کرد.

وی در پاسخ به این سوال مجری سی‌ان‌ان درباره دخالت نتانیاهو در امور داخلی آمریکا گفت مثال مشابهی از این اقدام را به یاد ندارد.

رئیس جمهور آمریکا توافق هسته‌ای را «برای اسرائیل بسیار خوب» دانست و گفت:«نخست‌وزیر (اسرائیل) در این باره اشتباه می‌کند… و می‌توانم نشان دهم که مبنای فرضیات وی اشتباه است. در واقع طبق استدلال من این بهترین راه برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است، و بنابراین نه تنها برای آمریکا خوب است که برای اسرائیل هم خیلی خوب است».

اوباما تعهد آمریکا به اسرائیل را مقدس دانست و افزود: «هیچ کسی راه موثرتری برای تضمین عدم دستیابی آنها به سلاح ارائه نکرد».

وی گفت: «اگر اسرائیل توسط ایران مورد حمله قرار بگیرد، هر دولتی در آمریکا برای حصول اطمینان بابت اینکه اسرائیل تحت حفاظت قرار دارد، هر کاری را انجام خواهد داد».

اوباما تصریح کرد: «رابطه سازنده با ایران امکان پذیر است زیرا توافقی که بر اساس آن برنامه هسته‌ای تهران محدود می‌شود، حاصل شده است». وی در عین حال گفت: «فکر نمی‌کنم که چنین رابطه‌ای خیلی سریع شکل بگیرد».

رئیس جمهور آمریکا در ادامه افزود: «ابتدا باید مسئله هسته‌ای حل و فصل شود. توافقنامه هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی برای لغو تحریم‌ها به‌ازای محدود شدن فعالیت‌های اتمی بهتر از هر گزینه دیگری بوده است».

اوباما همچنین از قیاس بین جمهوریخواهان آمریکا و برخی گروه های داخلی ایران در مخالفت با توافق دفاع کرد.

وی در مورد انتقادهای وارده به توافق در مورد ادامه غنی‌سازی در ایران گفت: «در ایران اجماعی وجود دارد که آن‌ها حق غنی‌سازی را دارند. معاده منع اشاعه در مورد محافظت (ممانعت) از تسلیحاتی شدن نیروی اتمی بسیار شفاف است، اما در مورد منع نیروی اتمی صلح‌آمیز سخنی بیان نکرده است».

رئیس جمهوری آمریکا در مورد عدم وحدت بین‌المللی در مورد اینکه ایران قادر باشد اورانیوم را برای اهداف صلح آمیز غنی‌سازی کند، گفت: «ما این حمایت را در بین متحدان جهانی خود نداریم، کسانی که نسبت به حفظ تحریم‌ها و اعمال فشاری که برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره بسیار منتقد بودند».

وی همچنین این نکته را که قدرت‌های جهانی همچون چین و روسیه به اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران ادامه خواهند داد را «خیال‌پردازی» و «تصویرپردازی نادرست» توصیف کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *