رضایی:

در برجام زمان‌بندی‌هایی که انتخاب کرده‌اند ناجوانمردانه است

عضو مجمع تشخیص: اوباما با توافق آمریکا را از یک باتلاق سیاسی خارجی بیرون کشید/ درخواست ناسیونال برای حضور در ایران یعنی می‌خواهند ما را مانند سابق مصرفی کنند، چرا شرکت‌های موتورهای هواپیما درخواست حضور نمی‌دهند؟

به گزارش تبریز بیدار به نقل از نسیم، محسن رضایی عصر سه‌شنبه در طرح آموزش سیاسی فعالان تشکل‌های دانشجویی کشور در مجتمع آموزشی صنعت آب و برق در مشهد در خصوص سیاست خارجی به ویژه مسئله ایران و آمریکا گفت: بعد از پیروزی انقلاب چالش‌های زیادی با آمریکا داشته و در این مدت مذاکراتی هم صورت گرفته است، حتی در سال‌های اخیر رئیس جمهور آمریکا به رهبر معظم انقلاب نامه نوشت.

وی بیان داشت: رفتار آمریکا را در مدت این ۳۸ سال با ایران را مورد تحلیل قرار دهیم و متوجه شویم که نمی‌توانیم به صورت سطحی در مورد رفتار آنان را ارزیابی کرد و متوجه شویم در پشت برجام چه نهفته است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه آمریکا بعد از پیروزی انقلاب به مدت ۱۰ سال رفتار خشونت آمیزی علیه ایران شروع کرد، خاطرنشان کرد: از جمله این رفتارها حوادث علیه ایران را می‌توان حادثه کردستان، کودتا علیه ایران، هشت سال دفاع مقدس و حمله شیمیایی صدام علیه ایران دانست.

رضایی یادآور شد: بعد از رحلت امام خمینی(ره) یک دوره تنش زدایی بین ایران و آمریکا را شاهد بودیم که این دوران تا زمان بوش ادامه یافت در این دوران تحریم‌ها کم جان بود و آمریکا تهدیدات نظامی نمی‌کرد.

وی با اشاره به اینکه در این دوران وضعیت سیاسی ایران نسبت به گذشته تفاوت پیدا کرده بود، افزود: دو رئیس جمهور ایران پا را خیلی فراتر گذاشته بودند و رویکردهای تازه‌ای در ایران شکل گرفته بود؛ اما پاسخ آمریکا به ایران از روی بی نیازی و تکبر بود تا جایی که بوش ایران را محور شرارت خواند.

عضو مجمع تشخیص مصلت نظام گفت: بوش قصد داشت به ایران حمله کند؛ اما عده‌ای از فرماندهان نظامی آمریکا او را از این کار منصرف کردند.

رضایی با اشاره به اینکه رفتار آمریکا از زمان بوش تا اوباما رفتار خشنی را با ایران داشتند، بیان داشت: بیشترین حرف‌ها، شعارها و قطعنامه‌ها در این دوران بود.

وی ادامه داد: اولین تحریم‌های سنگین از سال ۸۹ شروع و تا سال ۹۱ افزایش پیدا کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلت نظام با بیان اینکه این دوره ظاهر جنگ داشت؛ اما باطنی تحریم داشت، خاطرنشان کرد: «برجام» سرآغاز دوران جدید ما با آمریکاست.

رضایی افزود: امروز آمریکا در ظاهر مرحله‌ای به نام دوستی را نشان می‌دهد که می‌خواهد یکسری واقعیت‌ها را بپذیرد ما باید رفتارهای آمریکا را بعد از پیروزی انقلاب مورد بررسی قرار دهیم و به این سوال که آیا در آمریکا یک تحول نسبت به ایران صورت گرفته یا اینکه رفتار آنان ظاهر سازی است و با یک مواجه جدید روبرو هستیم برسیم.

وی با بیان اینکه آمریکا در برابر ایران بر سر چهارراه تردید قرار داشت، بیان داشت: آمریکایی‌ها با بررسی‌هایی که انجام دادند متوجه شدند که ادامه تحریم‌ها و تشدید آن و حمله نظامی به ایران امکانپذیر نیست؛ بنابراین راه چهارم که عقب نشینی است را انتخاب کردند و سعی کردند این عقب نشینی آبرومند باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص مذاکرات هسته‌ای و برجام گفت: اوباما با این کار آمریکا را از یک باتلاق سیاسی خارجی بیرون کشید و کنگره باید به اوباما مدال بدهد، البته ما هم موفقیت‌هایی به دست آوردیم.

رضایی با بیان اینکه ما در مذاکرات چقدر امتیاز داده و چقدر امتیاز گرفته‌ایم و اکثر تحلیلگران کشور به آن می‌پردازند، گفت: این مسئله مهم است که بررسی کنیم که آمریکا در این مذاکرات عقب نشینی دوستانه و یا فریبکارانه انجام داده است.

وی به پیام شرکت ناسیونال برای ایجاد یک نمایندگی در ایران اشاره کرد و افزود: این کار ناسیونال یک بار فرهنگی دارد. کار این شرکت یعنی اینکه، می‌خواهند ما را مانند سابق مصرفی کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلت نظام ادامه داد: چرا شرکت های دارای تکنولوژی موتورهای هواپیمایی چنین پیامی را به ایران نمی‌دهند؟


رضایی گفت:  به نظر من اگر این رفتار آمریکایی‌ها هم فریبکارانه باشد ما می‌توانیم با هوشیاری منافع خود را به دست آوریم؛ در غیر این صورت ضربه می‌خوریم.

عضو مجمع تشخیص مصلت نظام افزود: در برجام زمان‌بندی هایی که انتخاب کرده‌اند ناجوانمردانمه است؛ اما من قبول ندارم که در دیپلماسی بگوییم به دلیل فریبکاری طرف مقابل نباید مذاکره کنیم.

در صورت حمله آمریکا به ایران حمله همه منافع آنها را مورد تهدید قرار می‌دهیم

رضایی در پاسخ به این سوال که آمریکا به دلیل ترس از حمله ایران به اسرائیل حمله نظامی به کشور ما نمی‌کند، گفت: بعد از مذاکرات این نظریه بسیار ضعیف شده؛ اما اگر آمریکا واقعا به ایران حمله نظامی کند نه تنها اسرائیل بلکه همه منافع آمریکا را مورد تهدید قرار می‌دهیم.

وی در خصوص قبول قطعنامه گفت: قطعنامه ۵۹۸ در اوج اقتدار نوشته شد؛ اما ما آن را در اوج ضعف پذیرفتیم، بعد از قطعنامه آمریکا عراق را تقویت کرد تا شرایط هویچ و چماق را به وجود آورد.

عضو مجمع تشخیص مصلت نظام با بیان اینکه بعد از قطعنامه جنگ جدیدی شروع شد، خاطرنشان کرد: عراق دوباره خرمشهر را محاصره کرد و بعد از اینکه ایران ارتش عراق را شکست داد صدام قطعنامه را پذیرفت.

رضایی اضافه کرد: ما می‌خواستیم وارد عراق شویم؛ اما امام جلوی ما را گرفت و فرمود چیزی را که ما پذیرفته‌ایم حاضر به نقض آن نیستیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شما برای پایان دادن به جنگ آگاهانه نیروها را به غرب کشور بردید؟ گفت: مشکلی که در کشور داریم این است که برخی می‌خواهند در همه زمینه‌ها کارشناس باشند بهتر است قضاوت‌ها را از کسانی بشنوید که در آن زمینه کارشناس باشند یا به سخنان کارشناسان استناد کنند، کسانی که این صحبت‌ها را کردند سررشته نظامی ندارند.

 عضو مجمع تشخیص مصلت نظام در پاسخ به این سوال که چرا دوباره لباس پاسداری پوشیدید؟ گفت: ۱۰ سال آینده بسیار مهم است جنگ‌های نیابتی و تکفیری‌ها، حوادث سوریه و عراق را داریم. در آینده در حوزه خلیج فارس حوادثی خواهیم داشت و من پیش بینی می‌کنم که عربستان با کویت و عمان درگیر شود.

رضایی ادامه داد: به نظر من بازگشت به ارزش‌های اول انقلاب تنها راه پیشرفت کشور است.

 باید آرامش سطح جامعه را حفظ کنیم

 وی در پاسخ به این سوال که چرا برخی از سیاسیون در خصوص برجام اظهار نظر نمی‌کنند و اینکه چرا در این موقعیت حساس مجلس به تعطیلات رفته؟ گفت: اینکه توافق برجام مراحل قانونی خود را طی کند به نفع دولت است و این توافق اکنون در شورای امنیت و مجلس در حال بررسی است.

 عضو مجمع تشخیص مصلت نظام افزود: باید آرامش سطح جامعه را حفظ کنیم به همین خاطر باید در سطح جامعه درمورد برجام محتاطانه صحبت کنیم.

رضایی در پاسخ به این سوال که شما در گذشته پیش بینی حمله آمریکا به ایران را داشته‌اید اما آنها درست نبود، گفت: پیش بینی‌های من براساس تجربیاتم که در حوادث حضور داشته‌ام است.

وی افزود: آن پیش بینی درست بود زیرا بوش دستور حمله را داد؛ اما عده‌ای از نظامیان آمریکایی او را از این کار منصرف کردند. رهبر معظم انقلاب در آن زمان از فرماندهان خواست که هوشیار باشند که اگر این مدیریت و هوشیاری نبود صددرصد حمله می‌شد. پیش بینی کار ساده‌ای نیست و با درصد هم بیان می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلت نظام در پاسخ به این سوال که سران فتنه چه کسانی بودند؟ گفت: یکی از سران آمریکا بود و در داخل هم دو نفر بودند، درگیرهایی که در کشور در زمان فتنه ۸۸ به وجود آمد از بیرون ایران هدایت می‌شد.

رضایی در پاسخ به این سوال که نظر شما در مورد این سخن هاشمی رفسنجانی که در سایتش منتشر شده مبنی بر اینکه جام زهر امام،  شهدی شد در کام ملت چیست؟ گفت: آن جام قبلی خنثی شد از این برجام هنوز نتیجه‌ای نگرفته‌ایم و ممکن است کنگره آمریکا آن را تصویب نکند.

وی در پاسخ به این سوال که در انتخابات ۸۸ اعتراض خود را پس گرفتید، در خصوص فتنه ۸۸ توضیح دهید، بیان داشت: اگر این فتنه درست مطرح نشود می‌تواند به فتنه‌های آینده دامن بزند. من در سال ۸۸ از سیر قانونی اعتراض کردم و به هوادارانم گفتم هیچ یک راهپیمایی در خیابان‌ها نکنند بعد از اینکه شورای نگهبان نظرات خود را به من داد من اطلاعیه دادم که نتیجه انتخابات را پذیرفتم.

رضایی گفت: متاسفانه آثار دوقطبی‌کردن جامعه را قبل از انتخابات می‌بینم و باید مراقبت کنیم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *