تظاهرات در تگزاس در اعتراض به حکم ناعادلانه برای پلیس قاتل دانشجوی سیاه‌پوست

مردم ایالت تگزاس آمریکا پس از اعلام اخراج یک افسر پلیس آمریکایی که دانشجوی سیاه‌پوست را با شلیک گلوله به قتل رسانده بود در اعتراض به ناعادلانه بودن این حکم، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، مردم در شهر تگزاس پس از اعلام حکم اعلام‌شده برای یک افسر سفیدپوست پلیس این شهر که یک دانشجوی سیاه‌پوست را با شلیک گلوله به قتل رسانده بود، تظاهرات کردند.

پلیس محلی تگزاس روز سه‌شنبه اعلام کرد «براد میلر» افسر پلیس ۴۹ ساله‌ و سفیدپوستی که روز جمعه یک دانشجوی سیاه پوست نوزده ساله غیر مسلح را کشته بود را از کار اخراج کرده است.

«ویل جانسون»، رییس پلیس تگزاس، با اعلام این خبر گفت: «من نگرانی‌های شدیدی نسبت به توجیه استفاده از نیروی مرگبار در این حادثه دارم. اما روند تحقیقات جنایی خواهد توانست بهتر به این نگرانی پاسخ دهد. هیئت ژوری در مورد این که استفاده از زور در این حادثه می بایست تحت پیگرد جنایی قرار گیرد یا نه تصمیم گیری خواهد کرد.»

شبکه خبری سی‌بی‌اس نیوز گزارش داد مردم «آرلینگتون» با تجمع مقابل ساختمان پلیس خواستار محاکمه جنایی افسر قاتل شدند.

ماتیو هیگینز، یکی از تظاهرات‌کنندگان در گفت‌وگو با این شبکه خبری گفته اخراج این افسر پلیس کافی نیست و نمی‌توان گفت عدالت درباره او اجرا شده است.

او گفت: «اگر مقتول سفیدپوست بود، احتمالاض حکم فرق می‌کرد.»

تبعیض‌های نژادی در رفتار پلیس و محاکم قضایی در آمریکا از سال گذشته و پس از کشته شدن یک نوجوان سیاه‌پوست ۱۷ ساله به نام «مایکل براون» در شهر فرگوسن در ایالت «میسوری» آمریکا بار دیگر به مدار توجه عمومی وارد شد.

    

فعالان جنبش‌های حقوق سیاه‌پوستان آمریکا می‌گویند پلیس این کشور با احتمال بیشتری سیاه‌پوستان را مورد بازرسی قرار می‌دهد. در موارد کشف جرم هم معمولاً محاکم قضایی صادر شده علیه سیاه‌پوستان در مقایسه با جرائم در میان سفیدپوستان، شدیدتر است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *