نوری المالکی:

ایران در خط مقدم جبهه مقابله با استکبار قرار دارد

نخست وزیر سابق عراق در دیدار با ولایتی اظهار داشت: عراق و برخی کشورها دچار یک جنگی تروریستی هستند که ساخته پرداخته استکبار است/ تجزیه عراق خدمت به صهیونیسم است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از نسیم، نوری المالکی نخست وزیر سابق عراق امروز در دیدار با علی اکبر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در راس و خط مقدم جبهه مقابله با استکبار قرار دارد و کشورهایی نظیر سوریه، عراق، لبنان و یمن نیز از فرهنگ مقاومت و مقابله با استکبار برخوردار هستند.


نوری المالکی افزود: جمهوری اسلامی ایران به منزله اردوگاه مومنان است و جایگاه حرکت و پیشروی آن نیز در زمینه مبارزه با استکبار بسیار مناسب و والا است.

وی به چالش های منطقه اشاره کرد و گفت: منطقه ما با چالش های خطرناکی روبرو است و کشورهای اسلامی که پیروان اهل بیت(ع) هستند مورد هدف دشمنان قرار دارند.

معاون رییس جمهوری عراق تصریح کرد: باید در کنار توانمند شدن دفاعی، نیروی علم، دانش و پژوهش مومنان نیز قوی شود که جمهوری اسلامی ایران و مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در این باره توانمندی قابل توجهی دارد؛ این زمینه های علمی می تواند برای کشورهایی همچون عراق نیز راهگشا باشد.

نوری المالکی ادامه داد: تشکیل چنین مراکز مطالعاتی باعث می شود تا گزارشات دقیقی و علمی برای مبارزه با نقشه های شوم استکبار و دشمن ارایه شود و ما تمایل داریم تا از تجربیات ایران در تشکیل چنین مراکز مطالعاتی و استراتژیکی بهره بگیریم.

وی اضافه کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران از لحاظ استراتژیک و مطالعاتی نیز پیشرفت‌های حائز اهمیتی داشته که می تواند به سایر کشورها همچون عراق کمک کند.

معاون رییس جمهوری عراق تصریح کرد: عراق و برخی کشورها در حال حاضر دچار یک جنگ تروریستی بی رحمانه ای هستند که ساخته و پرداخته استکبار است.

نوری المالکی افزود: داعش، القاعده، طالبان، بوکوحرام و تمامی سازمان های تروریستی پیکر امت اسلامی را می خراشند. در حال حاضر عراق در شرایط سختی است چرا که از جهتی درگیر تروریست و از طرفی دیگر درگیر برنامه های تجزیه است که تمام کارهای استکبار در این جهت برای خدمت به صهیونیسم جهانی و اسراییل انجام می گیرد.

نوری المالکی تصریح کرد: استکبار برنامه ها و پروژه هایی را اجرا می کند که برخی کشورها نیز در جهاتی با آن ها همکاری می کنند و کشتارهای فرقه گرایانه انجام می دهند، سعودی و قطر نیز در این ماجراها دست اندرکار هستند.

وی با بیان این که در حال حاضر کشورهایی خواستار تجزیه هستند که بنای فکری آنان نژاد پرستانه است، تصریح کرد: برخی کردها بنا به تحریک آمریکا دنبال تجزیه هستند البته بعضی از کردها نیز خواستار تجزیه نمی باشند؛ اکثریت اهل تسنن نیز موافق تجزیه نیستند؛

شیعیان نیز به طور یکپارچه به هیچ وجه خواستار تجزیه نیستند.

نوری المالکی تاکید کرد: شیعیان برای داشتن کشوری با شایستگی، همراه با عدالت، نیکوکاری و مراعات حال دیگران تلاش می کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *