شورای امنیت با راه حل سیاسی بحران سوریه موافقت کرد

شورای امنیت سازمان ملل طرحی را که خواهان «روند سیاسی» میان سوری‌ها با هدف پایان دادن به بحران این کشور است، تصویب کرد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از پرس نی وی،شورای امنیت سازمان ملل طرحی را که خواهان «روند سیاسی» میان سوری‌ها با هدف پایان دادن به بحران این کشور است، تصویب کرد.


شورای امنیت سازمان ملل که ۱۵ عضو دارد، روز دوشنبه در بیانیه‌ای طرح صلح استفان دی میستورا، نماینده ویژه  این سازمان در سوریه را تصویب کرد. این طرح بر حل و فصل بحران سوریه از طریق مذاکره میان «گروه‌های کاری در سوریه» تاکید دارد.


در بیانیه شورای امنیت سازمان ملل آمده است: «تنها راه حل بحران فعلی در سوریه روند سیاسی فراگیر تحت رهبری دمشق است که خواسته‌های مشروع سوری‌ها را تامین کند.»

شورای امنیت سازمان ملل همچنین سوری‌ها را به «تلاش فوری» با هدف اجرای نقشه راه اتخاذ شده در کنفرانس ژوئن ۲۰۱۲ در ژنو، فراخواند. طرح ژنو تشکیل دولتی موقت در سوریه را «بر مبنای رضایت دوجانبه» طرف‌های درگیر در این بحران خواستار است.

جنگ در سوریه علاوه بر تلفات و ویرانی‌های گسترده، میلیون‌ها نفر را آواره کرده است.

 

این بیانیه تمامی طرف‌های درگیر در بحران سوریه را به «مشارکت با حسن نیت» در طرح دی میستورا با هدف اجرای این طرح صلح فراخوند. این طرح صلح که قرار است سپتامبر اجرا شود بر موضوعاتی از جمله گفتگوهای هم زمان در میان طرف‌های سوری درباره چشم اندازهای نقشه راه تصویب شده در سال ۲۰۱۲ تاکید دارد.

بنابر گزارش‌ها، مطابق با طرح صلح سوریه، چهار« گروه کاری» با هدف رسیدگی به امور امنیت و حفاظت همگان، مسائل سیاسی و حقوقی، بازسازی و ضد تروریسم تشکیل خواهد شد.

شورای امنیت سازمان ملل همچنین «اقدامات تروریستی متعدد و جاری» در سوریه از سوی گروه تروریستی داعش و جبهه النصره وابسته به القاعده را محکوم و بر «عزم خود برای حل و فصل تمامی جنبه‌های این تهدید» تاکید کرد.

دی میستورا در تاریخ ۷ مرداد در سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل تمامی سوری‌ها را به مشارکت در آن‌چه وی «بحث‌های موضوعی موازی یا هم‌زمان از طریق گروه‌های کاری داخلی در سوریه» نامید، فراخواند.

نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه گفت: «چنین ابتکار بین‌المللی به حمایت یک گروه تماس نیاز دارد و در زمانی مناسب به آن دست خواهیم یافت.»

موافقت شورای امنیت سازمان ملل با طرح ابتکار صلح سوریه درحالی صورت گرفته است که کنفرانس‌های صلح ژنو ۱ و ۲ مورد حمایت غرب درباره سوریه که به ترتیب در ژوئن ۲۰۱۲ و فوریه ۲۰۱۴ برگزار شدند، در حل و فصل بحران سوریه ناکام ماندند. این دو کنفرانس پس از آن با شکست روبرو شدند که چهره‌های مخالف مورد حمایت خارج که در این مذاکرات شرکت کرده بودند، از بحث درباره خشونت و تروریسم گسترده در سوریه امتناع کردند.

سوریه از مارس ۲۰۱۱ تاکنون صحنه درگیرهای مرگبار بوده است. براساس گزارش‌های منتشره، از زمان آغاز ناآرامی‌های سوریه تاکنون بیش از ۲۴۰ هزار نفر کشته و ۱۲ میلیون نفر بی خانمان شده‌اند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *