ایهود باراک: می‌خواستیم به ایران حمله کنیم اما توانش را نداشتیم

وزیر سابق رژیم صهیونیستی در مصاحبه با رسانه ملی اسرائیل افشا کرد که اسرائیل در سه سال متوالی ۲۰۱۰، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ تصمیم راسخی برای حمله به ایران داشت اما “زمان مناسب برای حمله فراهم نشد”

به گزارش تبریز بیدار نسیم به نقل از نیویورک تایمز نوشت، ایهود باراک، وزیر دفاع سابق رژیم صهیونیستی جزئیات تاز ای درباره تصمیم اسرائیل برای حمله به تاسیسات ایران در سال های ۲۰۱۰، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ افشا کرد و گفت که علی‌رغم این که وی و نتانیاهو می خواستند چنین کاری انجام شود نتوانستند.

وی در گفتگو با تلویزیون ملی اسرائیل در برنامه ای که جمعه شب پخش شد، اظهار داشت که در سال ۲۰۱۰، وی و نتانیاهو آماده حمله به ایران بودند اما رئیس ستاد مشترک نیروهای اسرائیل گفت که اسرائیل “فاقد توانایی‌های عملیاتی” است.


در سال ۲۰۱۱، دو وزیر کلیدی اسرائیل در لحظات اخر منصرف شدند و در سال ۲۰۱۲ هم به خاطر رزمایش مشترک امریکا و اسرائیل و دیدار وزیر دفاع آمریکا از اسرائیل، فرصت این اقدام فراهم نشد. وی اظهار داشت که دو وزیری که در سال ۲۰۱۱ از حمله به ایران منصرف شدند موشه یلعون و یووال استاینیتز هستند، دو فردی که امروز بیشترین اظهارات درباره حمله نظامی به ایران را دارند.

در حال حاضر تمامی کارشناسان اسرائیلی می گویند که حمله به ایران به خاطر در جریان بودن فرایندهای دیپلماتیک ممکن نیست و از نظر تکنیکی نیز حمله به ایران نسبت به سال ۲۰۱۲ چالش برانگیز تر است.

باراک گفت که در سال ۲۰۱۲ تصمیم داشتیم این کار را بکنیم، به خاطر دارم که از لئون پانته‌آ خواسته شد که مانور مشترک را به تاخیر بیاندازد اما زمان مناسب برای حمله فراهم نشد.

وی افزود که در سال ۲۰۱۱، نتانیاهو با او و لیبرمن موضوع (حمله به ایران) را در جریان گذاشت، سپس وزیر خارجه رژیم صهیونیستی و یلعون و استاینیتز همگی مواففت کردند. اما رهبران نظامی پیچیدگی حمله به ایران را توضیح دادند و این باعث شد دو وزیر منصرف شوند.

وی افزود: اگر این دو وزیر رای‌شان عوض نمی شد، اکثریت آرا برای حمله به ایران به دست می امد و ما احتمالا کابینه را متقاعد می کردیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *