هاموند:

بازگشایی سفارت به‌معنای کاهش فشار بر ایران نخواهد بود

وزیر خارجه انگلیس در نشست خبری با همتای سعودی خود در لندن گفت: به آقای عادل جبیر اطمینان دادم که بازگشایی سفارت در تهران به‌معنای کاهش فشار انگلیس بر ایران نخواهد بود.

به گزارش تبریز بیدار تسنیم به‌نقل از آسوشیتدپرس نوشت، وزیر خارجه انگلیس در نشست خبری با همتای سعودی خود در لندن گفت: به آقای عادل جبیر اطمینان دادم که بازگشایی سفارت در تهران به‌معنای کاهش فشار انگلیس بر ایران برای متوقف‌کردن دخالت‌های این کشور در امور خاورمیانه نخواهد بود.

فیلیپ هاموند گفتگوی خود با وزیر خارجه عربستان را بسیار مفید خواند و گفت: درباره اجرای توافق هسته‌ای با ایران به وی توضیح دادم و نسبت به سطح بالای راستی آزمایی، دسترسی و کنترل‌های شدید که در توافق آمده به وی اطمینان دادم.

هاموند همچنین گفت: درباره سفر دوروزه‌اش به تهران به عادل الجبیر توضیح دادم و این موضوع که بازگشایی سفارت انگلیس در تهران به هیچ وجه متضمن تضعیف مواضع خود در همراهی با متحدان و شرکایمان در خلیج فارس نیست. وزیر خارجه انگلیس این موضع کشورش در قبال منطقه را برای تضمین ثبات و ممانعت از دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه دانست.

سخنان وزیر خارجه انگلیس برای توجیه حضور و دخالت این کشور در منطقه طی چند قرن اخیر در حالی مطرح می‌شود که حضور بیگانگان در خاورمیانه عنصر اصلی بی‌ثباتی و دخالت در امور داخلی کشورها طی دو قرن اخیر بوده است. ماجرای کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در ایران آشکارترین نمونه دخالت مستقیم انگلیس در مسائل داخلی کشورهای منطقه محسوب می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *