امیر اسماعیلی در نشست خبری:

۱۰ شهریور؛ رونمایی از رادار «دینا» و«نظیر»/ اس ۳۰۰ ایرانی درحال طراحی است

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش گفت: از رادار “دینا” و “نظیر” با قابلیت برد بالا و دقت بسیار خوب برای کشف اهداف ریز پرنده و موشک‌های کروز و نیمه بالستیک ۱۰ شهریور رونمایی می‌کنیم.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از خبرگزاری دانشجو، امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش، صبح امروز شنبه در یک نشست خبری که به مناسبت دهم شهریور سال روز تشکیل این قرارگاه برگزار شد، در سخنانی گفت: امروز ۷ سال است که از تشکیل قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء می‌گذرد. امروز افتخار داریم که در این هفت سال گذشته اقدامات را تشریح کرده و از برخی دستاوردهای این قرارگاه رونمایی کنیم.

 

وی افزود: در بخش کشف و شناسایی رادار فتح ۱۴ از دستاوردهای قرارگاه پدافندی خاتم‌الانبیاء است که از فناوری نیمه هادی برخوردار بوده و کاملا بومی است و دارای ارتفاع بسیار بالا، طراحی و تولید شده و در یکی از نقاط پدافند هوایی مستقر شده است.

 

امیر اسماعیلی در تشریح سامانه راداری فتح ۱۴ تصریح کرد: این رادار ۲ منظوره است که هم برای کشف و هم برای اتصال به سامانه‌های موشکی طراحی شده است.

 

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص)،‌ همچنین سامانه موشکی تلاش را یکی دیگر از دستاوردهای این قرارگاه در طی ۷ سال گذشته دانست و تصریح کرد: سامانه موشکی تلاش یک سامانه موشکی برای رهگیری و درگیری با اهداف ارتفاع متوسط و بالا به طور توامان است که این ویژگی توامانی رهگیری و درگیری در ارتفاع متوسط و بالا از قابلیت‌های فنی و پیچیده این سامانه موشکی است که کاملا بومی بوده و توسط کارکنان پدافند هوایی و با کمک وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح طراحی و تولید شده است.

 

وی در ادامه سامانه همیار رهگیر را یکی دیگر از سامانه‌های پدافند هوایی دانست و افزود: این سامانه یکی از سامانه‌های اتوماسیون سیستم‌های پدافندی است. قابلیت این سامانه این است که در سایت‌های اطلاعات شناسایی الکترونیکی برای ثبت، تطبیق، اصلاح و همچنین همپوشانی اطلاعات در سراسر کشور جمهوری اسلامی ایران به کار می‌رود.

 

امیر اسماعیلی همچنین گفت: برای احراز یک اشراف اطلاعاتی منسجم در سامانه پدافندی نیازمند یک سامانه هوشمند بودیم که به لطف خدا این اتوماسیون انجام شد و همیار رهگیر به شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور وارد شده است. از ویژگی‌های آن به  عنوان نمونه می‌توان به جابجایی اندکی از ناوهایی که حامل هواپیما و یا ناوهای بالگردبر به اندازه X درجه اشاره کرد که می‌تواند آنها را ثبت و ضبط کرده و در اشراف اطلاعاتی قرارگاه کمک کند.

 

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء در ادامه به سامانه حلقه بیدار که توسط این قرارگاه طراحی و ساخته شده اشاره کرد و گفت: سامانه حلقه بیدار در حقیقت یک سامانه بومی است. این سامانه به نوعی سامانه شنود و تحلیل‌گر اطلاعاتی است و از قابلیت‌های آن این است که غیرقابل کشف می‌باشد.

 

وی در ادامه اظهار داشت: انشاءالله از دو رادار بومی و راهبردی در کشور عزیزمان و در دو نقطه متفاوت کوهستانی و دشت هموار در روز دهم شهریورماه امسال و مصادف با سالروز تشکیل قرارگاه، به نام‌های دینا و نظیر رونمایی می‌کنیم که در حقیقت این دو رادار با قابلیت پیچیده تکنولوژیکی که دارند در منطقه کم‌نظیر هستند.

 

امیر اسماعیلی در تشریح قابلیت‌های دو رادار بینا و نظیر گفت: برد بالا، دقت بسیار خوب برای کشف اهداف ریز پرنده و موشک‌های کروز و نیمه بالستیک از قابلیت‌های این دو سامانه است.

 

وی همچنین تاکید کرد: البته چند پروژه در راستای فرماندهی و کنترل که پیچیده هم هستند، امروز رونمایی می‌شود که به علت امنیتی بودن مسئله، از بیان آنها خودداری می‌کنیم. اینها لایه‌های پنهان قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء هستند.

 

امیر اسماعیلی در بخش دیگری از سخنانش به اقدامات آموزشی این قرارگاه در ۷ سال گذشته اشاره کرد و گفت: در بحث آموزشی، دانشگاه پدافند هوایی دومین سال خود را سپری کرده و دانشجویان این دانشگاه به صورت بومی از آموزش‌های صرف پدافند هوایی بهره می‌برند و اردوگاه‌های جنگل، کوهستان و دشت را به اتمام رسانده‌ و وارد سال سوم خواهند شد.

 

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) در همین زمینه ادامه داد: در بحث مرکز آموزش درجه‌داری، به لطف خدا ۲ دوره فارغ‌التحصیلی را داشتیم و در بحث آموزش‌های تخصصی پدافند هوایی نیز اولین دوره فارغ‌التحصیلان ما کارشان به اتمام رسیده و تمام آموزش‌های افسری و درجه‌داری و همینطور آموزش‌های تخصصی را به صورت بومی و در قرارگاه پدافند هوایی به صورت مستقل دیده‌اند.

 

امیر اسماعیلی در ادامه اظهار داشت: در زمینه تعاملات با بخش‌های لشکری، تعامل بیشتر با نیروی هوافضای سپاه و پدافند هوایی سپاه پاسداران و تمامی یگان‌های پدافند هوایی نیروهای مسلح که در کنترل عملیاتی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء هستند، در برنامه‌های ما قرار دارد.

 

وی خاطر نشان کرد: در این حوزه می‌توان به ورود اطلاعات رادارهای بردبلند قدیر و رزونانس و نیز رزمایش‌های موشکی که با برادران عزیزمان در سپاه و سایر نیروهای پدافند هوایی و حتی نیروهایی که رزمایش مستقل انجام می‌دهند، اشاره کرد.

 

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش تاکید کرد: در بحث تعاملات با سازمان‌های کشوری می‌توان به عنوان مثال به اعلام سازمان ایکائو (سازمان هواپیمایی بین‌المللی) مبنی بر امن‌‌تربودن آسمان جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای خاورمیانه اشاره کرد. ما همکاری‌هایی را با سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه‌ها داریم.

 

امیر اسماعیلی در بخش دیگری از سخنانش از برگزاری رزمایش پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء در اواخر پاییز امسال خبر داد و گفت: در این رزمایش نیمی از کشور را به صورت مستقل و تمام کشور به صورت غیرمستقیم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. از قابلیت‌های این رزمایش این است که تمامی دستاوردهایی که امروز از آنها نام بردیم در این رزمایش مورد استفاده قرار خواهد گرفت و از تاکتیک‌های جدیدی که به صورت مستقل، نیرویی و مشترک با نیروهای دیگر، بهره می‌بریم.

 

وی اظهار داشت: قرارگاه پدافند هوایی همیشه بیدار، رو به جلو و آماده دفاع است و تمامی دستاوردهایی که امروز از آنها نام بردیم، بخشی از آنها در نمایشگاه رونمایی شد، به ثبات، صلح، امنیت و آرامش در منطقه کمک می‌کند. عملکرد ما نشان می‌دهد که برابر قوانین بین‌المللی هوایی هیچ هدف پرنده‌ای نباید به مرزهای هوایی جمهوری اسلامی ایران قصد تجاوز داشته باشد و این قانون فراگیر در کل دنیاست و ما هم از آن تبعیت می‌کنیم و حق دفاع را برای خودمان مجاز می‌دانیم.

 

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) با بیان اینکه تمامی دستاوردهای این قرارگاه در طول این ۷ سال مستقر شده و در ۳ هزار و ۶۰۰ نقطه پدافندی گسترش داده شده است، گفت: این دستاوردها در فضای تحریم و تهدید حاصل شده اما این دستاوردها هیچ تهدیدی برای کشورهای منطقه ندارد زیرا ایکائو آسمان جمهوری اسلامی ایران را امن‌ترین آسمان در بین کشورهای خاورمیانه اعلام کرده است.

 

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش از افتتاح مرکز رفاهی نور در قرارگاه خاتم‌الانبیاء برای تامین نیازهای رفاهی کارکنان نظیر امور سیاحتی و زیارتی خبر داد.

 

** سامانه موشکی اس ۳۰۰

 امیر اسماعیلی همچنین درباره سامانه اس ۳۰۰ نیز گفت: سامانه اس ۳۰۰ یک تعهد و معاهده بین دو کشور فروشنده و خریدار است به نحوی که ما خریدار هستیم و این معاهده بایستی از سوی کشور فروشنده اجرا شود که به لطف خدا این تعهد در مسیر اصلی خودش قرار گرفته و اگر تاخیری در آن حاصل شد، این تاخیر فروش تسلیحات نظامی و حتی تجاری از سوی کشورهای فروشنده به کشورهای خریدار، در تمام دنیا مشاهده می‌شود.

 

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) ادامه داد: تاخیر در فروش سامانه اس ۳۰۰، پدافند جمهوری اسلامی ایران را به هیچ عنوان فشل نخواهد کرد و ما هم مصمم هستیم که این معاهده انجام شود.

 

** اس ۳۰۰ ایرانی در حال طراحی است

 وی اضافه کرد: در بخش دفاع هوایی، ما سامانه باور ۳۷۳ را که سامانه پیشرفته‌تر در ارتفاع بالا است را در دستور کار داریم و این سامانه با کمک وزارت دفاع در حال طراحی است.

 

امیر اسماعیلی در تشریح طراحی سامانه باور ۳۷۳ گفت: این سیستمی است که با کمک این سیستم در کنار سایر سامانه‌های موجود در شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور به فضل خدا مانند این ۷ سال و مانند ۸ سال دوران دفاع مقدس و نیز مانند تمام این ۳۶ سال که در سایه تهدید و تحریم بودیم، شاهد یک فضا و هوای امن با آسایش برای ملت عزیز جمهوری اسلامی ایران و همسایگان‌مان خواهیم بود.

 

وی تصریح کرد: تمامی دستاوردهایی که تولید بومی خواهد شد در گسترش نقاط پدافندی گسترش می‌یابد. ما ۳ هزار و ۶۰۰ نقطه را که به صورت لفظی و از سال ۸۷ مطرح کردیم در حقیقت امروز به بیش از ۳ هزار و ۸۵۰ نقطه پدافند هوایی رسیده‌ایم که این نقاط، نقاط پدافند هوایی هستند که شامل سایت‌های راداری، موشکی، الکترونیکی و یگان‌های عمده و جزئی پدافند هوایی، در یک شبکه به هم پیوسته و تحت اشراف نیروهای پدافندی هستند.

 

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش همچنین اظهار داشت: سامانه اس ۳۰۰ مشکلات فنی داشته که این مشکلات بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه رایزنی شده و سیستمی که مد نظر جمهوری اسلامی ایران است و با توجه به ایجاد یک فضای امن و به آرامش در ارتفاعات مد نظر، سامانه‌ای که دارای این قابلیت‌ باشد، انشاءالله وارد کشور خواهد شد و امیدواریم که به زودی این اتفاق بیفتد.

 

امیر اسماعیلی اضافه کرد: امروز ما شاهدیم که همان سیستم‌هایی که در پدافند هوایی هستند، یا بومی‌سازی و یا بهینه‌سازی شده‌اند. هر سامانه‌ای که وارد کشور شود و یا تولید کنیم، برای دفاع منسجم باید آن را به‌روز کنیم و آن سیستم، با سیستم قبلی تفاوت‌هایی داشته باشد.

 

وی با تاکید بر اینکه وضعیت قرارگاه پدافند هوایی به صورتی نیست که بتوان به آن نمره‌ای داد، گفت: زمانی می‌توان این نمره را اعطا کرد که فضا برای کار برای همه یکسان باشد. فضا برای ایران در یک رقابت علمی و دانشی به دلیل تحریم‌ها یکسان نبوده است. بنابراین در این فضا کار کردن، باید با کشوری که این فضا را تجربه کرده است مقایسه شود زیرا در دنیا ما کشوری را نداشتیم که این فضا را تجربه کند و هم از نظر علم و تکنولوژی به این دستاوردهای خوب نظیر دستاوردهای پدافند هوایی برسد، بنابراین نمره ما یک نمره مستقل است. برای ما همین کافی است که فضا، هوا و مرزهای جمهوری اسلامی ایران صاحب دارد و برای عبور و ورود آن باید مجوز صادر شود.

 

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش اضافه کرد: در طول این ۷ سال ثابت شده که دستگیری‌هایی نظیر دستگیری‌های ریگی ملعون و یا عدم اجازه ورود هواپیماهای بدون مجوز و یا فرود اجباری هواپیماهایی که مجوز نداشتند و قصد عبور داشتند، حاکی از این است که پدافند هوایی نمره قابل قبولی را دارد و سیستم‌هایش نیز نوین است.

 

امیر اسماعیلی در پایان خاطر نشان کرد: تمامی سیستم‌هایی که امروز در این نمایشگاه رونمایی شده تا پایان سال در نقاط پدافند هوایی کشور عزیزمان گسترش پیدا می‌کند و زمانی که این سیستم‌ها گسترش یابد به تولید انبوه نیز می‌رسند. آنچه که در طرح نور ولایت یک و از سال ۹۱ توسط رهبر معظم انقلاب مصوب و ابلاغ شده، برابر این طرح سامانه‌های موشکی که ما در سامانه‌های موشکی آنها را پیش‌بینی کرده باشیم، تولید می‌کنیم که امیدواریم تا پایان برنامه توسعه ششم بتوانیم این سیستم‌ها را وارد شبکه یکپارچه پدافندی کنیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *