نظر وزیر خارجه انگلیس درباره کودتای ۲۸ مرداد

وزیر خارجه انگلیس در گفتگو با شبکه خبر افزود: نمی‌توانیم آنچه که در گذشته اتفاق افتاده را برگردانیم و تاریخ را بازنویسی کنیم همچنین ایران می‌تواند نقش موثری در نابودی داعش ایفا کند اما با هماهنگی کامل با ائتلاف ضدداعش.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از خبرگزاری دانشجو، “فیلیپ هاموند” در گفتگویی با شبکه خبر درباره کودتای ۲۸ مرداد و دخالت انگلیس و آمریکا در سرنگون کردن دولت مصدق گفت: نمی توانیم آنچه که در گذشته اتفاق افتاده را برگردانیم و تاریخ را بازنویسی کنیم؛ باید رو به جلو حرکت کنیم و به دنبال برقراری روابط مثبت در قرن بیست و یکم باشیم.

 

وی افزود: این مربوط به گذشته است؛ باید رو به جلو حرکت و به آینده نگاه کنیم؛ هدف از بازگشایی سفارت های ما در لندن و تهران و گفتگوها آن است که باید به جای گذشته، به آینده نگاه کنیم.

 

هاموند بیان داشت: اتفاقات بسیاری در گذشته رخ داده است، ایران و بریتانیا تاریخ بسیار پیچیده و طولانی دارند؛ نمی توانیم آنچه را که در گذشته اتفاق افتاده برگردانیم و تاریخ را بازنویسی کنیم؛ به جای تمرکز روی وقایعی که در قرن بیستم یا حتی قرن نوزده رخ داده است باید رو به جلو حرکت کنیم و به دنبال برقراری روابط مثبت در قرن بیست و یکم و آینده باشیم.

 

وزیر امور خارجه انگلیس گفت: از دید من تاریخ چیزی است که وجود دارد اما می خواهیم روابط نوین و علمی میان ایران و بریتانیای نوین برقرار کنیم و این بسیار متفاوت از بریتانیای سال های ۱۹۵۰ میلادی است؛ بریتانیا کشوری است که خواستار روابط خوب با همه کشورها در سراسر جهان است و ما خواستار ارتباط مردم با مردم در همه کشورها و سراسر جهان هستیم.

 

 می خواهیم بخشی از روند توسعه اقتصادی ایران در آینده باشیم

 

وی در ادامه درخصوص دیدارهای خود با مقام های ایرانی در سفر به تهران نیز گفت: درباره مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفت وگو کردیم؛ می خواهیم در همه زمینه ها به جای چالش، از طریق گفت وگوهای دوجانبه کار را به پیش ببریم.

 

وزیر خارجه انگلیس افزود: ما ۲ سال پیش از زمان انتخاب ریاست جمهوری (و انتخاب) روحانی، روند ثابتی را در روابط ۲ کشور شاهد بودیم؛ بویژه بعد از دیدار روحانی و کامرون این روند را فرصت تازه ای دیدم تا روابطی که دچار مشکل شده بود را از سر بگیریم.

 

هاموند با بیان اینکه در قبال چالش های پیش روی جهان، تحلیل های مشابهی داریم؛ افزود: می خواهیم روابط اقتصادی مان را بازسازی و بخشی از روند توسعه اقتصادی ایران در آینده باشم.

 

تاکنون همه طرف ها به تعهدات برجام پایبند بوده اند

 

وزیر امور خارجه انگلیس درباره بی اعتمادی مردم ایران به انگلیس و اینکه چگونه لندن می خواهد این بی اعتمادی را بازسازی کند نیز گفت: بی اعتمادی عمیقی بین دو طرف شکل گرفته که در رخدادهای گذشته و همچنین نبود درک متقابل از مواضع یکدیگر، ریشه دارد.

 

وی افزود: برای گذشتن از این مرحله و گشایش در کار باید فضا را برای تماس های دو ملت ایران و انگلیس و همچنین روابط بین تجار و موسسه های دانشگاهی تقویت کرده و روابط فرهنگی را بهبود بخشید و امکان سفرها و مطالعات بیشتر را برای دو طرف مهیا کنیم.

 

هاموند تاکید کرد: لازم است مردم ما یکدیگر را بهتر بشناسند و درک بالاتری از یکدیگر به دست آورند و در این صورت سوءتفاهم کمتری بین دو طرف وجود خواهد داشت.

 

وی با بیان اینکه کم کردن این بی اعتمادی از طریق تماس های دوجانبه، گفت وگو و زمینه سازی شناخت بیشتر از یکدیگر ممکن خواهد بود، خاطرنشان کرد: چون ایران مسیر پیوستن به اقتصاد جهانی را دوباره آغاز کرده است، مردم این کشور قادر خواهند بود با آزادی بیشتری به خارج از کشور سفر و در آنجا تحصیل کنند و مردم انگلیس نیز می توانند به ایران بیایند و از این کشور دیدن کنند.

 

وزیر امور خارجه انگلیس تاکید کرد: باید از راه دیدارهای رسمی درک بهتری از یکدیگر به دست آوریم؛ این حقیقت که سفارتخانه های دو کشور بازگشایی شده بدین معناست که امکان گفت وگوی هر روزه در سطح رسمی فراهم می شود و دیدارهای گاه و بیگاه در حد وزیران خارجه صورت خواهد گرفت و این کارها برای کمک به اعتمادسازی صورت می گیرد.

 

هاموند ادامه داد: از همه مهمتر آنچه اعتمادسازی خواهد کرد این است که همه طرف های حاضر در مذاکرات ایران و ۱+۵ به تعهدات خود براساس توافقنامه برجام پایبند باشند. همانطور که تاکنون مشخص شده و طرفین به این رویه پایبند بوده اند. با همین پایبندی است که اعتمادسازی تقویت خواهد شد.

 

اعتراف به بحران انسانی در یمن و ضرورت انجام گفت وگوهای سیاسی

 

هاموند در ادامه درخصوص وضعیت یمن، بر پدیدار شدن بحران انسانی در آن کشور تاکید کرد و گفت: متاسفانه جنگ هوایی در یمن جان شهروندان را گرفته است؛ همیشه همه جنگ ها به کشته شدن بی گناهان می انجامد به همین علت ما به جای راه حل نظامی از راه حل های سیاسی برای مساله حمایت می کنیم.

 

وی درخصوص حمایت انگلیس از ائتلاف سعودی علیه یمن نیز گفت: دلیل آنکه با عربستان همکاری نزدیکی داریم این است که اطمینان حاصل کنیم عملیات هوایی دقیقتر در یمن انجام و شمار قربانیان غیرنظامی کمتر شود؛ زیرا وقتی جنگی آغاز می شود غیرنظامیان نیز کشته می شوند و این همیشه خبر بدی است.

 

وزیر امور خارجه انگلیس خاطرنشان کرد: ما خواستار پایان یافتن هرچه زودتر خشونتها در یمن و آغاز گفت وگوهای سیاسی با حمایت سازمان ملل و با حضور همه عناصر جامعه این کشور برای یافتن راه حل سیاسی بلندمدت و باثبات هستیم؛ عربستان نیز با این گفت وگوها موافق است.

 

راه حل نظامی نمی تواند مشکل سوریه را حل کند

 

هاموند در ادامه درباره مصاحبه اخیرش با الشرق الاوسط و گفت وگو درباره روند انتقالی قدرت در سوریه نیز افزود: موضع ما در مورد سوریه خیلی روشن است. ما در صورتی می توانیم آینده پایداری در سوریه داشته باشیم که یک دولت فراگیر در آنجا وجود داشته باشد و نماینده همه مردم، فرقه ها و اقلیت ها در فرآیند تصمیم گیری این کشور حضور داشته باشد.

 

ئوی گفت: حضور بشار اسد در حکومت آینده سوریه از موضوعاتی است که ایران و انگلیس درباره آن با یکدیگر توافق ندارند با این حال هر دو کشور معتقدند باید برای آینده سوریه مذاکره کرد.

 

وزیر امور خارجه انگلیس با بیان اینکه باید برای حل بحران سوریه به مذاکرات سیاسی رو آورد، تاکید کرد: مذاکرات سیاسی باید وجود داشته باشد و راه حل نظامی نمی تواند مشکل سوریه را حل کند. … باید کنترل بیشتری بر مرزهای این کشور اعمال شود، در غیر این صورت تغییراتی وجود خواهد داشت.

 

هاموند گفت: ایران و انگلیس بر سر این موضوع با یکدیگر توافق دارند که این جنگ نه فقط تهدیدی برای پایداری در منطقه بلکه امنیت دیگر مناطق را نیز تهدید می کند؛ به همین دلیل باید هر اقدامی را برای از بین بردن تهدیدها انجام دهیم.

 

ایران می تواند نقش موثری در نابودی داعش ایفا کند

 

وزیر امور خارجه انگلیس در ادامه درباره گروه تروریستی داعش و اینکه ائتلاف غرب به طور جدی به مواضع داعش در سوریه حمله نمی کند، نیز گفت: ائتلاف غرب به مواضع داعش در سوریه از طریق هوایی حمله می کند نه از طریق زمینی، موضع ما از همان آغاز همین بوده و ایران نیز از آن آگاهست که اعزام نیروی نظامی فاجعه بار خواهد بود و اقدام درستی نیست.

 

وی افزود: … ما از پیوستن نیروهای خارجی به داعش جلوگیری کردیم و مانع از ارسال کمک های مالی به داعش شده ایم.معتقدیم پیوستن نظامیان غربی به این درگیری به هیچ وجه سودمند نخواهد بود. عراق و سوریه باید از طریق زمینی مشکل را با داعش برطرف کنند و در این راه، ائتلاف غربی آنها را از طریق لجستیکی و هوایی پوشش خواهد داد.

 

هاموند درخصوص نقش ایران در مقابله با داعش نیز خاطرنشان کرد: ایران می تواند نقش موثری در نابودی داعش ایفا کند؛ با این حال باید این کار را به شکلی اجرا کند که تهدید و چالشی برای دیگران به وجود نیاید؛ ایران باید این مبارزه را با هماهنگی کامل با دیگر عوامل مانند ارتش عراق و ائتلاف ضدداعش صورت دهد، ما باید اقدامات را با یکدیگر هماهنگ کنیم تا بدانیم هر یک چه مسئولیتی در این زمینه داریم.

 

وزیر امور خارجه انگلیس در ادامه و در پاسخ به این پرسش که “در حالی که کشورهای غربی در گذشته خاورمیانه را مرکز تروریسم معرفی می کنند اما اکنون بسیاری از تروریست ها از غرب به سوریه و عراق می آیند و به نظر می رسد اکنون غرب به مرکز صدور تروریسم مبدل شده است، نظر شما در این باره چیست؟” گفت:  منظور شما جنگجویان خارجی است؛ این مشکل جهانی است و ما شاهد افزایش شمار جنگجویان خارجی در سوریه و عراق هستیم که نه فقط از غرب بلکه از سراسر جهان به آنجا می روند. آنها با تبلیغات داعش که با واقعیت خشونت های آنها متفاوت است جذب می شوند.

 

وی ادامه داد: در انگلیس گام های بسیار محکمی برای جلوگیری از سفر اتباع به سوریه و عراق و پیوستن آنها به داعش برداشته ایم و بخش زیادی از افرادی که برای جنگیدن در کنار داعش به عراق و سوریه می روند، اتباع انگلیسی اما با اصالت خاورمیانه ای هستند و ما به سختی تلاش می کنیم جلوی افراط گرایی این افراد را در انگلیس بگیریم.

 

هاموند افزود: قوانین جدیدی تصویب کردیم که از خروج این افراد از انگلیس جلوگیری می کند؛ در جلوگیری از عبور افراط گرایان از مرزهای ترکیه به مقصد سوریه و عراق با آنکارا همکاری نزدیکی داریم و چنانچه این افراد به سوریه و عراق سفر کنند در بازگشت دستگیر شده و پیگرد قانونی می شوند؛ کاری که تاکنون درباره شماری از افراد صورت گرفته است.

 

وزیر امور خارجه انگلیس همچنین درباره حضور ۷۰۰ انگلیسی که در عراق و سوریه در کنار داعش مشغول مبارزه با دولت های عراق و سوریه هستند، نیز گفت: انگلیس کشوری آزاد است و مردم نسبتا آزادانه به کشور ما می آیند؛ در عین حال ما قوانین جدیدی وضع کرده ایم که این قدرت را به ما می دهد گذرنامه افرادی که با نیت اقدامات تروریستی قصد سفر به سوریه و عراق دارند را مصادره کنیم.

 

وی در ادامه با بیان اینکه ما در انگلیس جمعیت زیادی از خارجی ها را داریم، گفت: برای مثال ما شمار زیادی مهاجر پاکستانی داریم و میلیونها نفر از آنها هر سال به کشورشان سفر کرده و باز می گردند؛ یا به ملاقات خانواده هایشان می روند و یا برای شرکت در مناسبت های خانوادگی به کشورشان سفر می کنند که این امر کاملا قانونی و بدون مشکل است.

 

هاموند ادامه داد: وقتی شما جمعیت زیادی داشته باشید کنترل رفت و آمد افراد و پی بردن به نیات آنها کار بسیار دشواری می شود؛ بنابراین ما مسئولیتمان را جدی تر می گیریم اما در نهایت افراد، مسئول اعمال خودشان هستند… ما آنها را به علت اقداماتشان مسئول دانسته و مجازات خواهیم کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *