محمد قوچانی:

کارنامه ما در کارگزاران عملکرد کرباسچی و مهاجرانی است

قوچانی می‌گوید که اگر نامزدی اقتصاد آزاد یا حکومت قانون یا حقوق اقلیت را قبول نداشته باشد نمی‌تواند از حزب متبوع وی یعنی حزب کارگزاران سازندگی انتظار حمایت داشته باشد.

به گزارش تبریز بیدار، محمد قوچانی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در نشست مشترک اعضای شورای مرکزی این حزب با دبیران استانی به شرایط محتوایی عضویت در حزب پرداخت و با اشاره به معیار قرار دادن منشور سازندگی و آزادی به عنوان ملاک عضویت در کارگزاران، اظهار داشت: همه باید این پرسش را طرح کنیم که چرا کارگزارانی هستیم.

وی افزود: در درجه اول چرا مشارکتی یا اتحادی یا ندایی نشدیم و یا به عضویت حزب اعتماد ملی در نیامدیم و سپس به این پرسش بپردازیم که چرا اصلاح‌طلبیم و نه اصولگرا؟.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران منشور را معیار این تعریف دانست و هویت‌سازی سازمان‌یابی و برنامه‌نویسی را سه کارکرد حزب بر شمرد.

قوچانی تصریح کرد: به لحاظ هویتی ما خود را یک حزب آزادی‌خواه و متدین می‌دانیم به قرائتی بومی به زبان فارسی از حزب لیبرال دموکرات مسلمان است. ما اصراری بر تعبیر لیبرال دموکرات مسلمان نداریم.

به اعتقاد این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همان طور دنیا احزاب دموکرات مسیحی،‌ لیبرال مسیحی و سوسیال مسیحی وجود دارد و حتی در کشور ما از دموکراسی اسلامی یا مردم‌سالاری دینی سخن می‌رود ما نیز می‌توانیم لیبرال دموکرات مسلمان یا به تعبیر صحیح‌تر آزادی‌خواه متدین باشیم.

وی ادامه داد: ما مسلمان هستیم نه بنیادگرا یعنی ضمن تأکید بر تدین، در دینداری یکدیگر دخالت نمی‌کنیم و این وجه تمایز ما با احزاب ایدئولوژیک است.

قوچانی با اشاره به کارکرد دوم احزاب یعنی سازمان‌یابی گفت: ما از نظر سازمانی یک حزب نخبه گرا هستیم نه یک حزب توده‌گرا بنابراین ما دنبال حزب توده‌ای و لنینی نیستیم که کادر همه جانبه بپرورد و فردا را از صبح تا شب تحت سیطره خود بگیرد.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران با بیان اینکه به دنبال یک حزب مؤثر و با نفوذ از نظر گفتمان هستیم به اظهارات احمد نقیب‌زاده (استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران) از تحزب اشاره و خاطر نشان کرد: کارگزاران نه حزب ایدئولوژیک است نه حزب پراگماتیک بلکه یک حزب دکترینال است که دکترین حزب در منشور سازندگی و آزادی تعریف شده است و با ید همه دوستان آن را بخوانند و در آینده این سند معیار عضویت در حزب خواهدشد.

وی ادامه داد منشور این کاربرد را دارد که به پرسش چرا کارگزارانی هستیم پاسخ می‌دهد و تفاوت‌های ما با اصولگرایان و دیگر اصلاح‌طلبان را نشان می‌دهد.

قوچانی با بیان اینکه ما اصلاح‌طلب هستیم و خود را در اصلاح‌طلبی به دیگران پیشتاز می‌دانیم یادآور شد: ما اصلاح‌طلبی را از تدوین برنامه اول توسعه در سال ۱۳۶۸ شروع می‌کنیم که با دولت آقای هاشمی مصادف شد.

این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران می‌گوید ما طرفدار توسعه همه جانبه و پایدار هستیم و این اتهام را نمی‌پذیریم که توسعه را بر دموکراسی مقدم دانسته کارگزاران همواره طرفدار توسعه همه جانبه بوده است و کافی است به کارنامه مرحوم نوربخش در وزارت اقتصاد و بانک مرکزی در رشد و اصلاح اقتصادی نگاهی انداخت.

به گفته وی کارنامه غلامحسین کرباسچی در شهرداری تهران و رشد و اصلاح اجتماعی و کارنامه عطاءالله مهاجرانی در وزارت فرهنگ در رشد و اصلاح فرهنگی از جمله مواردی است که بیانگر توسعه همه جانبه در نگاه کارگزاران بوده است.

قوچانی با تأکید بر اینکه ما سرآغاز اصلاح سیاسی کشور را در انتخابات مجلس پنجم می‌دانیم، گفت: در انتخابات مجلس پنجم مقابل انحصارطلبی جناح راست ایستادیم و رأی خانم فائزه هاشمی نماد ورود نسل جدید زنان و جوانان به عرصه سیاسی کشور شد و به نوعی آن انتخابات مقدمه دوم خرداد ۱۳۷۶ را رقم زد.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران با بیان اینکه ما خود را یک اصلاح‌طلب تمام عیار می‌دانیم، اظهار کرد: البته آزادی‌خواهی بر مردم‌سالاری هم مقدم می‌دانیم چون معتقد به حقوق غیرقابل انکار افراد هستیم که آنان را در مقابل استبداد اقلیت و استبداد اکثریت حفظ می‌کند.

به گفته وی برای ما زمانی مردم‌سالاری قابل دفاع است که ناقض حقوق فردی نباشد اینجاست که این منشور به کار کارگزارانی بیاید اگر فردا کسی خواست در شهر یا استان شما نامزد شود و نماینده اصلاح‌طلبان باشد این منشور معیار شماست.

«مثلا کسی که می‌خواهد با توزیع پول یا سیاست‌های تورم‌زای اقتصادی یا نفی حقوق مالکیت نامزد اصلاحات شود نمی‌تواند از کارگزاران انتظار حمایت داشته باشد».

قوچانی میگوید که اگر نامزدی اقتصاد آزاد یا حکومت قانون یا حقوق اقلیت را قبول نداشته باشد نمی‌تواند از حزب متبوع وی یعنی حزب کارگزاران سازندگی انتظار حمایت داشته باشد.


منبع: نشریه صدا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *