اصلاح طلبان دست به دامان اصولگرایان

زور زیادی برای دعوت از شیخ و سید

اصلاح طلبان این روزها در تلاش برای فشار به حجج اسلام ناطق نوری و سید حسن خمینی برای ورود به انتخابات مجلس و خبرگان رهبری هستند.

به گزارش تبریز بیدار، اصلاح طلبان این روزها در تلاش برای فشار به حجج اسلام ناطق نوری و سید حسن خمینی برای ورود به انتخابات مجلس و خبرگان رهبری هستند.

چندی پیش موسوی لاری در گفت و گو با روزنامه اصلاح طلب اعتماد از ورود ناطق نوری به انتخابات استقبال کرده بود. 

محسن رهامی، فعال اصلاح‌طلب چندی قبل در یک یادداشت مدعی شد که اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نسبت به ناطق نوری تندروی کرده‌اند!

فاطمه راکعی نیز در مطلبی از این گفت که اصلاح‌طلبان می‌توانند با ناطق، نقطه نظرات مشترکی را بیان کنند.

همچنین، داریوش قنبری، از نمایندگان ادوار مجلس نیز اخیراً در یک مصاحبه گفته بود: «اصلاح‌طلبان می‌کوشند با توجه به موقعیت و جایگاه آقای ناطق‌نوری و همچنین تأثیرگذاری وی در شرایط حال حاضر کشور زمینه ورود دوباره وی به صحنه سیاسی کشور را فراهم کنند»

زیبا کلام هم اخیرا گفته است:معتقدم آقای ناطق‌نوری برای سرلیستی اصلاح‌طلبان بر آقای عارف ارجحیت دارد. تردیدی نیست که توان آقای ناطق بیشتر است همچنین اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه نباید اصولگرایان را دست‌کم بگیرند. اصلاح‌طلبان نباید فکر کنند که اصولگرایان اجازه می‌دهند آنها به راحتی پیروز انتخابات شوند.

زور زیادی برای دعوت از

حجت الاسلام غرویان نیز گفته است: به هر حال آقای ناطق شخصیت ارزشمندی است و هنوز به آن سن بالا نرسیده که خودش را بازنشسته کند بلکه باید به صحنه بیاید و حتی به عنوان رئیس مجلس نقش خود را ایفا کند. چون افراط و تفریط در اصولگرایان وجود دارد آقای ناطق با شخصیت اصولگرایی اعتدالی خود می‌تواند اکثریت اصولگرایان را زیر یک چتر واحد جمع کرده و از افراط و تفریط در اصولگرایی جلوگیری کند. بعضی چهره‌های اصولگرا یا افراطی هستند یا تفریطی ولی ناطق یک شخصیت اصولگرای معتدل دارد که اگر محوریت را بپذیرد می‌تواند به عنوان لیدر، اکثریت اصولگراها را کنار یکدیگر جمع کند. 

گفتنی است که رسانه های اصلاح طلبان اخیرا در گفت و گوها و گزارش هایی تلاش دارند به ناطق نوری القا کند که باید وارد عرصه انتخابات شود.

این در حالی است که ناطق نوری چندی پیش در دیدار با جمعی از اهالی رسانه به صراحت اعلام کرد که در هیچ انتخاباتی کاندیدا نخواهد شد.

از سوی دیگر اصلاح طلبان تلاش دارند تا سید حسن خمینی را هم تشویق به شرکت در انتخابات مجلس خبرگان رهبری کنند.

حجت الاسلام غرویان گفته است: آقای سیدحسن خمینی که من درباره ایشان تعبیر آیت‌ا… خمینی را به کار می‌برم در یک سن و سال و شرایطی است که مردم از ایشان توقع و مطالبه دارند که در سرنوشت مملکت ورود پیدا کرده و نقش تاریخی خود را ایفا کند. سیدحسن بالاخره بین سن ۴۰ و ۵۰ است و دیگر بزرگان نیز در همین سن و سال‌ها در صحنه بودند و حتی در سن کمتر نقش ایفا کردند. بالاخره ورود به مسائل سیاسی و اجتماعی مثل مجلس خبرگان یا شورای اسلامی یک تکلیف شرعی است و الان زمان ادای این تکلیف برای آیت‌ا… خمینی فرا رسیده است.

هاشمی هم در گفت و گو با یک رسانه اصلاح طلب ابراز امیدواری کرده بود که سید حسن خمینی کاندیدای انتخابات خبرگان رهبری بشود.

این در حالی است که چندی پیش سایت جماران در یادداشتی به قلم حجت الاسلام هادی قابل با عنوان “حفظ ذخایر” با صراحت دلائل عدم حضور یادگار امام (ره) در انتخابات مجلس خبرگان رهبری را مطرح کرد و نوشت: چندی است که هنگام انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و یا خبرگان (که در جایگاه خود از اهمیت بالایی برخوردار هستند)، عده‌ای از سر دلسوزی، برای ایجاد اتحاد و اتفاق و یا موفقیت یک طیف فکری، یادگار حضرت امام (قدس سره) آیت‌الله حاج سید حسن خمینی را به عنوان کاندیدا مطرح می‌کنند. قطعاً این عزیزان در طرحشان نیت خیر دارند. لکن به این امر کمتر توجه می‌شود که ایشان در حال تدریس در عالیترین کرسی های حوزه علمیه بزرگ قم است و مراحل عالی فقاهت را سپری می‌کند و یکی از ذخایر گرانبها برای آینده حوزه‌های علمیه، فقه، مرجعیت، تشیع و کشور است. ایشان می‌تواند نام خمینی (رحمت‌الله علیه) را تا مدت ها زنده نگه دارد. چه ضرورت اهمی ما را وادار می‌کند که این ذخیره را به صحنه رقابت هایی بکشانیم که گهگاه توسط عده‌ی معدودی به عرصه تخریب و انتقام کشی تبدیل می‌شود؟!

وی در ادامه می نویسد: در اینجا با همه احترامی که برای رأی و نظر بزرگان قائلم، قاطعانه می‌گویم که استفاده کردن شتابزده از ذخیره‌ای چون یادگار امام راحل، نه تنها سودی برایمان ندارد، بلکه سوختن سرمایه است. بنده با شناختی که دارم، معتقدم آیت‌الله حاج سید حسن خمینی(حفظه الله) با این نگرش سیاسی نسبت به جامعه و حوزه‌های علمیه، می‌تواند فراتر از خبرگان نقش آفرینی کند و فارغ از محدودیت‌های آن و با نگاه بیرونی، دیگران را از نظرات خود بهره‌مند گرداند.

این طور به نظر می رسد که فقدان چهره های کاریزماتیک در جریان اصلاح طلب ترس شکست در برابر جریان رقیب در انتخابات مجلس و خبرگان رهبری را دو برابر کرده است و رسانه های اصلاح طلب در تلاش هستند که به هر نحو ممکن این خلاء را پر کنند.

در همین راستا فشار رسانه ای به حجت الاسلام ناطق نوری و سید حسن خمینی برای ورود به بازیهای انتخاباتی دستور کار برخی رسانه های زنجیره ای اصلاح طلبان است.

منبع: صراط

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.