کلینتون:

بابت پاسخ ضعیف ایالات متحده به «جنبش سبز» در ایران پشیمانم

وزیر خارجه پیشین آمریکا گفت که بابت پاسخ ضعیف ایالات متحده به «جنبش سبز» در ایران پشیمان است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، هیلاری کلینتون، نامزد پیشروی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سخنانی در اندیشکده بروکینگز گفت: بابت پاسخ ضعیف ایالات متحده به «جنبش سبز» در ایران پشیمانم، هم‌اکنون نیز باید به‌دنبال این باشیم که ایالات متحده دقیقاً چه‌کاری می‌تواند انجام دهد تا یک تغییر ایجاد کند.


کلینتون افزود: «یا باید در مسیر دیپلماسی پیش برویم و از این فرصت استفاده کنیم یا یک مسیر خطرناک‌تر را در پیش بگیریم که می‌تواند به یک آینده بسیار خطرناک‌تر منجر شود».

وی افزود: «زمانی که اوباما به ریاست جمهوری رسید، ایران به‌سرعت در حال حرکت به‌سوی توانمندی هسته‌ای بود و هزاران سانتریفیوژ را ساخته و نصب کرده بود».

کلینتون در ادامه با اشاره به تحریم‌های اعمالی علیه ایران گفت: «تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا تأثیر چندانی نداشتند. ما به‌سراغ تک‌تک مشتریان بزرگ و پرتقاضای انرژی همچون هند و کره جنوبی رفتیم تا خرید انرژی از ایران را قطع کنیم».

وی گفت که با سلطان عمان دیدار داشته و دستیار خود جک سولیوان را برای گفتگوهای محرمانه با ایران فرستاده است که تا پس از انتخابات (ریاست جمهوری ایران) در سال ۲۰۱۳ ادامه یافت.

کلینتون گفت: «بدون توافق، بازه زمانی گریز هسته‌ای ایران به دو ماه کاهش می‌یافت اما با این توافق به یک سال افزایش یافته است».

وی گفت: «نقطه آغاز من عدم اعتماد و راستی‌آزمایی خواهد بود. ما باید بتوانیم ایران را پیش‌بینی کنیم».

کلینتون افزود: «پیام من به شما رهبران ایران این است: ایالات متحده به شما اجازه نمی‌دهد یک سلاح هسته‌ای به دست آورید، این تعهد همیشگی ایالات متحده است».

وی با اشاره به توافق هسته‌ای ایران گفت: «من از این توافق حمایت می‌کنم، به‌عنوان بخشی از یک راهبرد بزرگتر در قبال ایران».

وزیر خارجه پیشین آمریکا گفت که توافق با ایران مستحکم است و حتی با وجود دسترسی‌های همراه با تأخیر برای بازرسی «کارا و خوب است».

هیلاری کلینتون خطاب به اسرائیلی‌ها گفت: «شما هرگز لازم نیست درباره همراهی ما با شما پرسش کنید. ایالات متحده همواره با شما خواهد بود».

وی گفت: «ما حمایت خود از اسرائیل را در حوزه دفاع در مقابل موشک‌ها افزایش می‌دهیم. جنگنده‌های اف‌ــ۳۵ را به اسرائیل خواهیم فروخت و یک سیستم دفاع موشکی را برای مناطق شمالی اسرائیل توسعه خواهیم داد».

وی افزود: «اگر برای یک ثانیه فکر کنم که این توافق برای اسرائیل خطرناک است، از آن حمایت نخواهم کرد. من باور دارم که این توافق و راهبرد اجرایی آن اسرائیل را امن‌تر می‌کند. اگر به ریاست جمهوری برسم نخست‌وزیر اسرائیل را طی یک ماه اول ریاست جمهوری به کاخ سفید دعوت خواهم کرد. من متعهد به تقویت و تعمیق روابط آمریکا و اسرائیل هستم».

نامزد پیشتاز دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا افزود: «دیپلماسی به‌معنای جستجوی امر کامل و تام نیست، بلکه به‌معنای توازن‌بخشی به ریسک است، و شیوه پرریسک‌تر کناره‌گیری از این توافق است».

در موضوع سوریه نیز هیلاری کلینتون گفت: «برای یک راه‌حل سیاسی باید فشار کافی بر بشار اسد وارد کرد که شامل آموزش و تجهیز (نیروهای نظامی میانه‌روی معارض) است. ایالات متحده باید در واکنش به بحران پناهجویان پیشرو باشد».

وی گفت: «ما باید همواره با ایران و‌ روسیه گفتگو کرده و هزینه‌های آن‌ها را در سوریه افزایش دهیم».

کلینتون در ادامه اذعان کرد که هیچ کس نمی‌تواند منکر این شود که برخی از افراطی‌گرایی‌ها در جهان بر اثر تأمین مالی سعودی‌ها رشد کرده‌ است.

وزیر خارجه پیشین آمریکا در ادامه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت: «آن‌ها (ایران) به‌دنبال مذاکره درباره هر چیزی بودند، اما ما فقط روی موضوع برنامه هسته‌ای تمرکز کردیم».

وی گفت: «اگر راهی برای ایجاد یک کانال (ارتباطی با ایران) وجود داشت، من آن را می‌گشودم، اما باید در مورد چگونگی ایجاد کانال به‌دقت فکر کنیم».

کلینتون گفت: از جمله مسائل مدنظر، حساسیت‌های متحدان ما در خلیج فارس بود، اینکه آن‌ها نمی‌خواهند ایالات متحده و ایران در مورد هر چیزی که موجب نگرانی آن‌ها می‌شود مذاکره کنند.

نامزد پیشتاز دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: «فرصت‌هایی برای همکاری منطقه‌ای اسرائیل مشاهده می‌شود. البته فکر نمی‌کنم این چیزی باشد که آمریکا بتواند آن را به پیش ببرد، اما می‌تواند آن را تسهیل و تشویق کند».

وی گفت: «من سال‌ها تلاش کردم تا اسرائیل‌ها را به عذرخواهی از ترک‌ها به‌خاطر حمله به کشتی مرمره آبی راضی کنم».

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *