وقتی مدافعان یمنی با موشک ۴۰ ساله اسطوره آبرامزهای سعودی را شکستند +عکس

مبارزان یمنی نشان دادند آنچه که آمریکا با قیمت گزاف در سالهای اخیر به چندین کشور جهان از جمله منطقه خاورمیانه فروخته است نه یک سلاح پیشرفته بلکه یک تابوت متحرک است که حتی از پس تهدیدات ضد زره دهه ۴۰ سال پیش نیز بر نمی آید.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از مشرق، ماه های ابتدایی تجاوز وحشیانه رژیم سعودی به کشور یمن صحنه یک نبرد نابرابر بود که بر حملات هوایی صرف تاکید داشت اما در چند هفته اخیر، شدت حمله زمینی متجاوزان به یمن افزایش یافته و در جریان این درگیری ها بود که برای اولین بار قدرت واقعی مزدورانی که با پرچم سعوی می جنگیدند، مشخص شد!

البته ارتش یمن نیز تاکنون ابتکارات و جسارت فراوانی از خود نشان داده و به عنوان مثال، شلیک های دقیق این نیروها که منجر به کشته شدن فرمانده نیروی هوایی سعودی و سپس دهها نظامی برجسته اماراتی و بحرینی شد، کاملا کفه اقتدار را به سمت مدافعان یمنی سنگین کرده است.

در عین حال، در جریان درگیرهای زمینی اخیر، تصاویر زیادی از نابودی تانک ها و زره پوشهای نیروهای سعودی و همپیمانانش در این تجواز، در فضای مجازی پخش شده است و البته حجم زیادی از این زره پوش ها نیز تا به امروز توسط مبارزان و ارتش یمن به غنیمت گرفته شده است. 

یکی از نکات مهمی که در میان تصاویر پخش شده از یمن وجود دارد، مربوط به انهدام یک دستگاه تانک آبرامز ارتش عربستان است. تانک آبرامز تا به امروز به عنوان یکی از امن ترین تانک های عملیاتی در جهان شناخته شده است و در سالهای اشغال نظامی عراق در آمریکا بارها توانست در برابر تله های انفجاری و موشک های ضد زره به خوبی از خود و خدمه اش حفاظت کند. 

اما خوب است که بدانید همین تانک پر ادعا و گران قیمت، در یمن تسلیم یک موشک “کونکورس” ساخت دهه ۱۹۷۰ میلادی شده است. 

آبرامز؛ پاسخ آمریکا به تهدید زرهی شوروی

تاریخچه تانک آبرامز به نوعی به دهه ۱۹۷۰ میلادی باز می گردد؛ زمانی که ارتش آمریکا با نسل جدیدی از تانک های شوروی سابق مثل تی ۶۴ و تی ۷۲ رو به رو شده و مطالعات آنها نشان داد که تانک اصلی آمریکا در آن زمان یعنی ام ۶۰ شانسی در برابر نیروی جدید زرهی شوروی سابق ندارد.

با توجه به درک این خطر، کمپانی “جنرال دینامیکس” آمریکا طراحی و توسعه تانک جدید ارتش آمریکا را آغاز کرد که نتیجه آن تانک M1 آبرامز بود. این تانک به عنوان یک زره پوش سنگین وزن و به خوبی مسلح شده اولین بار در جریان عملیات طوفان صحرا وارد نبرد شد. این تانک در آن نبرد با موفقیت توانست حجم زیادی از تانک ها و زره پوش های عراقی، از جمله تانک های تی ۷۲ را نابود کند. 

وقتی مدافعان یمنی با موشک 40 ساله اسطوره آبرامزهای سعودی را شکستند +عکس
تانک آبرامز ارتش آمریکا

در جریان عملیات طوفان صحرا در چندین درگیری تی ۷۲ های عراقی موفق شدند به آبرامز نزدیک شده و به این تانک شلیک کنند اما گلوله های توپ ۱۲۵ میلی متری تی ۷۲ ها، در زره آبرامز نفوذ نکردند.

در سال ۲۰۰۳ نیز درگیریهایی بین یگان های زرهی عراق و آبرامزها رخ داد و نتیجه دوباره مثل سال ۱۹۹۱ بود. در عین حال در چندین مورد یگان های پیاده عراقی موفق شدند با استفاده از تاکتیک های چریکی در حالیکه که به موشک ضد زره مسلح بودند آبرامزهای عراقی را از کار بیاندازند.

وقتی مدافعان یمنی با موشک 40 ساله اسطوره آبرامزهای سعودی را شکستند +عکس
آبرامز منهدم شده آمریکایی در عراق

در چندین مورد در طول سالهای اشغال عراق هم این بمب های کنار جاده ای مخالفین بود که به انهدام این تانک آمریکا و کشته شدن خدمه آن منجر شد. اما به راستی چه عاملی باعث این نفوذ ناپذیری شد و چرا آبرامزهای سعودی توان مقاومت نداشتند؟

زره اورانیومی؛ شاه کلید حفاظتی آبرامز

پاسخ در بخشی از زره این تانک نهفته است. در زره آبرامزهای آمریکایی یک لایه از زره اورانیومی وجود دارد که حفاظت از این تانک را شدیدا افزایش می دهد. اولین بار و در طول دهه ۱۹۸۰ بود که تانکهای مدل M1A1 ارتش امریکا که در آلمان در برابر روسها قرار داشتند به این زره مجهز شدند. 

تانک آبرامز به غیر از ارتش آمریکا، به کشورهای مصر، کویت، عربستان سعودی، عراق و استرالیا صادر شده است. قیمت این تانک با توجه به قطعات یدکی و نوع پشتیببانی و بحث آموزش خدمه آن بین ۴.۵ الی ۵ میلیون دلار قیمت دارد. عربستان سعودی در دهه ۱۹۹۰ میلادی تانکهای آبرامز را سفارش داد و مدل های M1A2 این تانک را تحویل گرفت و در نهایت قرار است ناوگان آبرامز عربستان به عدد ۴۴۲ دستگاه رسیده و به استاندارد M1A2S برسند. این ارتقاء شامل بحث سامانه های اپتیک و شناسایی و همچنین تعمیرات اساسی بدنه است و همچنان خبری از زره اورانیومی نیست.

در سالهای اخیر بحث هایی مبنی بر ضعف آبرامزهای صادراتی در برابر تهدیدات ضد زره امروزی مطرح می شد. اولین بار و در جریان درگیری های ارتش عراق با گروه تروریستی داعش بود که اعضای این گروهک توانستند با استفاده از موشک های پیشرفته تعدادی از آبرامزهای عراقی را هدف قرار دهند که البته این ضعف تسلیحات ارائه شده به ارتش عراق بارها توسط مسئولین عراقی نیز اعلام شده و موجبات نارضایتی شدید آنها را نیز فراهم کرد.

ذلت آبرامز در برابر مبارزان یمنی

اما اوج ضعف این تانک های صادراتی را باید در یمن دید. بر اساس فیلمی که توسط مبارزان یمنی از حمله به یک دستگاه تانک آبرامز ارتش عربستان منتشر شده است نشان می دهد که یک دستگاه تانک بر روی یک موضع مرتفع قرار گرفته است و مبارزان یمنی با موشک روسی “کونکورس” به این تانک شلیک می کنند.

برخورد موشک به تانک همان و انهدام تانک سعودی همان ! البته بعد از انفجار، آنگونه که در فیلم مشخص است یکی از خدمه موفق به فرار از مهلکه می شود. در ادامه هم از نمای نزدیکتری از تانک منهدم شده و در حال سوختن، نشان داده می شود.

  

 اما بهتر است کمی به این موشک قدیمی که آبرامز سعودی را منهدم کرد بپردازیم. موشک کونکورس که در سازمان ناتو با کد AT-5 شناخته می شود در سال ۱۹۷۴ در شوروی سابق وارد خدمت شد و از سیستم هدف گیری اپتیکی و هدایت سیمی بهره می برد.

وقتی مدافعان یمنی با موشک 40 ساله اسطوره آبرامزهای سعودی را شکستند +عکس
آبرامز منهدم شده سعودی در یمن

سر جنگی آن حدود ۲ کیلو و ۷۰۰ گرم و برد آن ۴ کیلومتر است. تجربیات تانک آبرامز در خدمت نیروهای آمریکایی نشان داد که با وجود زره اورانیومی این تانک می تواند در برابر تهدیداتی حتی مثل موشک کورنت که امروزه به عنوان یکی از موشک های پیشرفته و نیرومند ضد زره در جهان شناخته می شود مقاومت کند اما تنها با حذف همین زره، آبرامزهای صادراتی به قربانیانی بی دفاع در برابر یک موشک ضد زره با تکنولوژی دهه ۱۹۷۰ میلادی بدل می شوند.

در حال حاضر کشور مصر هم به عنوان یکی دیگر از دارندگان این تانک حدود ۱۰۰۰ دستگاه آبرامز در اختیار داشته و به دنبال سفارش ۲۰۰ دستگاه دیگر از این تانک است. در نگاه اول ۱۲۰۰ دستگاه آبرامز عدد بسیار چشمگیری محسوب می شود اما با علم به این نکته که یکی از بزرگترین تهدیدات برای ارتش مصر تانک های مرکاوای ارتش رژیم صهیونیستی و همچنین موشک های ضد تانک اسراییلی هستند و همچنین این مسئله که آبرامزهای مصری نیز فاقد هر گونه زره اورانیومی هستند، تشخیص این که در صورت هر گونه رویارویی چه کسی برنده و چه کسی بازنده خواهد بود سخت نیست.

با تجربه اخیر آبرامز در یمن مشخص شد آنچه که ایالات متحده با قیمت گزاف در سالهای اخیر به چندین کشور جهان از جمله کشورهای خاورمیانه فروخته است نه یک سلاح پیشرفته بلکه یک تابوت متحرک است که حتی از پس تهدیدات ضد زره ۴۰ سال پیش نیز بر نمی آید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *