آیت‌الله مکارم شیرازی: حفظ عزت و سربلندی نظام هزینه دارد

این مرجع تقلید، امروز در آغاز درس خارج فقه خود اظهار داشت: غرب نوع جدیدی از دمکراسی را اختراع کرده است/ سران اسلامی از خواب غفلت بیدار شوند/ برخی سران دولت های اسلامی دست در دست صهیونیست‌ها گذاشته و خود را بسیار ذلیل و خوار کرده‌اند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از رسا، آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید امروز در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، با بیان روایتی از امام حسن عسکری(ع) به بیان نکات اخلاقی برای حاضران پرداخت و گفت: بسیار زشت است انسان با ایمان علاقه به چیزی داشته باشد که سبب ذلت او شود.

وی با بیان این که علاقه انسان به مسائل مختلف، متفاوت است، گفت: گاهی اوقات انسان علاقه به مال دارد، گاهی علاقه به مقام دارد، برخی اوقات علاقه به شهرت دارد، گاهی نیز به هوی و هوس علاقه دارد؛ این علاقه ها اگر در سر حد اعتدال باشد معقول و منطقی است.

این مرجع تقلید بیان کرد: اگر علاقه انسان از حد اعتدال خارج شد و به عنوان مثال برای دستیابی به مال بیشتر همه چیز خود را بدهد و پیش هر کس دست دراز و اقدام به تملق گویی کند، این به هیچ وجه شایسته نیست.

این مرجع تقلید اضافه کرد: علاقه به مقام اگر با هدف خدمت به مردم و اسلام باشد مشکلی ندارد، اصولا اداره کردن جامعه اسلامی بدون مدیریت امکان ندارد، علاقه به فرزند و همسر نیز اگر وجود نداشته باشد نسل انسان باقی نمی ماند.

وی گفت: علاقه به شهرت نیز اگر سبب خدمت بیشتر به مردم و جامعه شود، مطلوب است، اما شهرت طلبی مذموم است؛ همین طور تفریحات سالم نیز باعث نشاط و شادابی انسان می شود.

استاد درس خارج فقه حوزه علمیه قم با ذکر همین مقدمه از کشورهایی که در مقابل سران جور سر خم کرده و به نوکران حلقه به گوش مستکبران تبدیل شده اند، انتقاد کرد و افزود: دولت هایی که در مقابل آمریکا ذلیل شده اند، هر چه آنها می گویند باید عمل کنند، این بسیار برای یک جامعه اسلامی زشت است.

وی با بیان این که حفظ عزت و سربلندی هزینه دارد، گفت: ما اگر می خواهیم کشور ما مستقل باشد و وابسته به شرق و غرب نباشیم و عزت خود را حفظ کنیم باید هزینه های آن را نیز بپردازیم.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی “هیهات من الذله” را بزرگ ترین درس نهضت عاشورا و قیام امام حسین(ع) و یاران باوفای ایشان ذکر کرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در ادامه سخنان خود با محکوم کردن حمله صهیونیست ها به مسجد الاقصی، تصریح کرد: این مکان مقدس متعلق به مسلمانان است و صهیونیست ها به دنبال تملک و تصاحب آن هستند و برای تحقق این کار مسلمانان را دستگیر و شکنجه می کنند.

وی با محکوم کردن سکوت سران کشورهای اسلامی در قبال این جنایت صهیونیست ها، بیان کرد: متاسفانه برخی سران دولت های اسلامی این مسائل را می بییند و باز هم دست در دست آنها گذاشته و خود را بسیار ذلیل و خوار کرده اند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: از این بدتر دنیای مدعی دمکراسی است، اخیرا غربی ها نوع جدیدی از دمکراسی ابداع کرده اند و از بیرون یک کشور افرادی را آموزش می دهند و تجهیز می کنند تا حکومت قانونی یک کشور را ساقط کنند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی ابراز داشت: مردم سوریه می خواهند سرنوشت خود را در اختیار داشته باشند، اما اینها از کشورهای مختلف لشکر جمع کردند تا حکومت قانونی را ساقط کنند؛ در عراق داعش را تحریک کردند و با اجیر کردن مزدور از کشورهای مختلف حتی اروپا می خواهند این کشور اسلامی را تجزیه کنند.

وی افزود: در یمن از کشورهای عربی مزدور جمع کرده اند و با دلارهایی که می دهند می خواهند این کشور را در هم بکوبند و خودشان حاکم شوند و البته انتظار دارند مردم نیز با آنها همراهی کنند؛ این نشان می دهد که ظاهرا دمکراسی ها باید از خارج تهیه و اجرایی شود!

وی اظهار داشت: کجاست دمکراسی و حکومت مردم بر مردم؟ البته در هیچ کدام از کشورهای مذکور موفق نخواهند شد، اما این اختراع و ابداع جدید شان نشان می دهد که غربی ها چقدر در این شعارشان دروغ گو هستند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: شما به جای احترام به رای مردم، به کشتار مردم و تخریب زیرساخت های ممالک اسلامی روی آورده اید؛ بدبخت و بیچاره کسانی هستند که دم از اسلام می زنند و آتش بیار این معرکه شده اند و با دست خودشان کشورهای اسلامی را به ویرانه تبدیل تبدیل می کنند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: البته به فضل الهی اینها موفق نخواهند شد و آبروی شان دیر یا زود در دنیا خواهد رفت، امیدواریم به عظمت و روزهای تاریخی این ماه دست اشرار و بدخواهان از تمام ممالک اسلامی قطع و کوتاه شود و مسلمانان بیدار و هوشیار شوند و تسلیم نقشه های شوم مستکبران نشوند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.