پشت پرده حضورآمانو در پارچین؛

تائید چشمی پدیده‌های خاص در پوشش بازدید تشریفاتی

برخلاف ادعاها درباره تشریفاتی بودن بازدید روز گذشته مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی از پارچین، این بازدید به هیچ وجه تشریفاتی نبوده و به منظور “تایید چشمی برخی پدیده های خاص” در پارچین انجام شده است

به گزارش تبریز بیدار به نقل از ایران هسته ای، یوکیا آمانو دیروز از تاسیسات نظامی پارچین بازدید کرد.

وی به همراه تره واریورانتا معاون امور پادمان آژانس، صبح روز یکشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۴ (۲۰ سپتامبر ۲۰۱۵) از پارچین بازدید کرده است.

این مطلب در بیانیه ای رسمی از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام شده واز جانب طرف ایرانی نیز تکذیب نگشته است.

آژانس از سال ۲۰۰۵ تاکنون خواستار بازدید از سایت پارچین بوده اما به دلیل خارج بودن این تاسیسات از شمول تعهدات پادمانی و حتی پروتکلی ایران، با این درخواست موافقت نشده است.

بازدید آمانو از پارچین در چارچوب پیوست محرمانه نقشه راه توافق شده میان ایران و آژانس صورت گرفته است.

برخی منابع به «ایران هسته ای» گفتند این بازدید همراه با نمونه برداری نبوده و فرآیند نمونه برداری یک فرآیند جداگانه است.


چند رسانه داخلی با گرته‌برداری از یک گزارش روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرده اند بازدید آمانو از پارچین تشریفاتی بوده است.

این در حالی است که اطلاعات موجود در اختیار «ایران هسته ای» نشان می دهد این بازدید به هیچ وجه تشریفاتی نبوده و به منظور تایید چشمی برخی پدیده های خاص در پارچین صورت گرفته است.

اکنون پرسش مهم این است که آیا آژانس پس از این دسترسی موضوع PMD را مختومه اعلام خواهد کرد یا نه؟

آژانس موظف است تا ماه دسامبر ارزیابی خود در این زمینه را کامل کند.

جان کری وزیر خارجه امریکا دیروز اعلام کرد اگر ارزیابی آژانس درباره همکاری ایران مثبت نباشد، تحریم ها تعلیق نخواهد شد.

برخی کارشناسان در تهران عقیده دارند با توجه به نیاز دولت حسن روحانی به تعلیق تحریم‌ها، احتمال بهانه جویی و باج خواهی آژانس در هفته های پایانی بسیار زیاد است.


یک کارشناس ارشد در تهران به ایران هسته ای گفت: تقریبا محال است که اسراییلی ها به آمانو اجازه بدهند موضوع PMD  را که از دید آنها یک گنجینه اطلاعاتی است به سادگی مختومه اعلام کند.


وی هشدار داد: ارزیابی ما این است که آمانو نهایتا گزارشی خواهد داد که راه را برای رسیدن به روز اجرای برجام و تعلیق تحریم ها هموار می کند اما مسئله PMD را به طور کامل نخواهد بست و تلاش خواهد کرد آن را به یک موضع بلند مدت و فرسایشی بدل کرده و با استفاده از اختیارات مندرج در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ هر زمان که لازم دانست دوباره به آن بازدگردد.


آمانو همچنین امروز در جلسه ویژه کمیسیون برجام مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و در آن جلسه با انتقادهایی صریح و بی سابقه مواجه شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *