مناظره زاکانی و پزشکیان در حاشیه جلسه مجلس:

زاکانی: گزارش کمیته اقتصادی و سیاسی را منتشر خواهیم کرد

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس شورای اسلامی گفت: گزارش کمیته اقتصادی و سیاسی را منتشر خواهیم کرد.

به گزارش تبریز بیداربه نقل از تسنیم، پس از جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی و در حالی که صحبت‌ها در مورد نحوه جمع‌بندی گزارش نهایی کمیسیون ویژه برجام همچنان ادامه دارد، علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران و رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام و مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز و عضو اصلاح‌طلب کمیسیون برجام به مناظره با یکدیگر پرداختند.

*پزشکیان: کار کمیسیون برجام و ارائه گزارش آن باید مبتنی بر روشی علمی می‌بود

مسعود پزشکیان در ابتدا با بیان اینکه کار کمیسیون برجام و ارائه گزارش آن باید مبتنی بر روشی علمی می‌بود، گفت: در روند کار کمیسیون یک طرح و اشل مشخصی برای کارمان نداشتیم. در روش علمی رأی‌گیری صورت نمی‌گیرد. بررسی وضعیت‌ها در روش علمی ابزار خاص خود را دارد و باید آیتم‌ها دیده شود و پس از اخذ داده‌ها و تعیین وزن آنها باید رأی‌گیری صورت گیرد نه اینکه به خود داده‌ها رأی بدهیم.

پزشکیان گزارش کمیسیون ویژه برجام را فاقد روش علمی خواند و گفت: وقتی راه را غلط برویم نتیجه نادرست نیز می‌گیریم. موضوع برجام را در بالای نظام حل کرده‌اند و ما در کمیسیون ویژه کار خود را می‌کردیم. 

علیرضا زاکانی نیز در پاسخ به پزشکیان گفت: من در صحن مجلس به آقای پزشکیان مراجعه کردم و گفتم: “شما باید در مورد روشی که بنا شده کمیسیون طبق آن کار کند، نظر دهید!” اما با اینکه دوبار به ایشان مراجعه کردم، از ارائه روش خبری نبود.

وی ادامه داد: نکته دوم اینکه همین روش‌بندی را بنده نوشتم و در کمیسیون آن را تصویب کردیم. اگر آقای پزشکیان می‌گوید نه! باید بگویم که ما این را در جلسه ۳ شهریورماه تصویب کردیم و عنوان کردیم با چه راه‌هایی می‌خواهیم در تاریخ ۸ مهر گزارش خود را به صحن ارائه دهیم. در واقع عین همین مسیر را جلو آمدیم.

“اگر از اساتید دانشگاه استفاده کردیم، در این روش‌بندی نوشته شده است که به عقل خودمان کفایت نمی‌کنیم و به اذهان دانشگاهیان رجوع می‌کنیم. ما شعار می‌دهیم ولی از ۸۰هزار استاد دانشگاه غفلت می‌کنیم. مدنظر آقای پزشکیان این بوده که مشخص باشد از کجا آمدیم، کجا هستیم و کجا می‌خواهیم برویم که البته این حرف‌ها خیلی خوب و آرمانی است. اما این بیان مطلوب چه‌نسبتی با مسیری که می‌خواهیم طی کنیم، دارد؟”.

*زاکانی: در برجام با یک سند بین‌المللی آن هم در مراجع بین‌المللی مواجه هستیم

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام افزود: چرا که در نهایت با یک سند بین‌المللی آن هم در مراجع بین‌المللی مواجه هستیم، پس با آرزوهای خودمان نمی‌توانیم زندگی کنیم.

در ادامه پزشکیان گفت: برجام مزایا و معایبی دارد که معایب آن همان است که برادران ما در کمیسیون آن را دیده‌اند. اما در این بین مزایای برجام چه‌ می‌شود؟ باید این را اضافه کنیم که باید توجه داشت اگر این برجام را نپذیریم و این راه ادامه پیدا کند، چه هزینه‌ای برای ما خواهد داشت؟

وی با بیان اینکه در واقع این مباحث در قالب اعداد و ارقام می‌گنجد و با رأی‌گیری حل نمی‌شود، گفت: تحریم‌ها برای ما معایبی و مزایایی داشته و ما باید در برجام بررسی کنیم که چه‌چیزهایی به ما می‌دهد و در مقابل چه‌چیزهایی می‌گیرد. آنچه دوستان نوشته‌اند، روش نیست، یک نوع سؤال است که می‌خواهند جوابش را بدهند.

علیرضا زاکانی در پاسخ به این سخنان پزشکیان گفت: آقای پزشکیان می‌خواهند همه مشکلات ایران و جهان را در یک کمیسیونی که یک ماه تشکیل شده و در این یک ماه قرار است روش‌مندی خود را داشته باشد، جمع‌بند‌ی‌های خود را در خلال جلسات داشته باشد، ۵۵ ساعت نظرات موافق و مخالفان را استماع کند و حدود ۶۰ ساعت خودش به بحث بپردازد، حل کند.

وی ادامه داد: من خدمت  ایشان هم گفتم: فرمایشاتتان بسیار عالی است اما مربوط به کمیسیون برجام نیست چراکه کمیسیون ما مواجه با سند برجام بوده است و ما موظف به بررسی آن بوده‌ایم.

این نماینده مجلس افزود: دوستان عزیز اصرارشان بر این بوده که با متن برجام کاری نداشته باشیم و می‌گفتند: “پیرامون روندها و اینکه تحریم‌ها چه تبعاتی داشته فرمول و چارچوبی قرار دهیم”. در بخش اقتصاد آقای تاجگردون می‌گفتند راجع به این متن کاری نداشته باشیم (گزارش آقای تاجگردون موجود است که شنبه آن را منتشر خواهیم کرد). و حتی به آقای بروجردی‌ هم عرض کردم: گزارش شما را به مطبوعات ارائه خواهم داد و کنارش گزارش بخش سیاسی را هم به مطبوعات می‌دهیم، چراکه شما کار خلافی انجام داده‌اید و الآن دارید از یک بحثی دفاع می‌کنید، پس من گزارش آن را منتشر خواهم کرد تا بدانند شما از چه‌چیزی دفاع می‌کنید.

*زاکانی: کار هیئت رئیسه درمورد ارجاع طرح یک‌فوریتی برجام غیرمنطقی بود

زاکانی تصریح کرد: ۱۶۵ موضوعی که دوستان گفته‌اند، موضوعاتی است که اصلاً نخوانده‌اند و بعضی از این گزارشات خنده‌دار است چراکه هیچ نسبتی با برجام ندارد، به‌عنوان مثال برخی از این موارد راجع به توانمندی‌های نظام اسلامی است که اینها چه‌ربطی به برجام دارد؟

وی در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه کار هیئت رئیسه در مورد ارجاع طرح یک‌فوریتی برجام غیرمنطقی بود، گفت: آنها حتی طرح مذکور را به کمیسیون برجام به‌عنوان یک کمیسیون فرعی هم ارجاع ندادند که من در این مورد به آقای فرهنگی گفتم که ایشان در پاسخ به من گفتند احتمالاً غفلت شده است.

*زاکانی: وزارت خارجه حتی یک سؤال ما را جواب نداد

“ما در جلسات کمیسیون فرصت ۱۴ساعته به تیم سابق مذاکره کننده هسته‌ای و فرصت ۲۴ساعته به تیم فعلی جهت اظهارنظر درباره برجام دادیم، همچنین ۶۵ سؤال درباره متن برجام استخراج کرده برای دولت فرستادیم و این سؤالات را حتی روی پایگاه اطلاع‌رسانی خود هم گذاشتیم و از اساتید دانشگاهی خواستیم درباره آن نظر دهند. اما وزارت خارجه حتی یک سؤال ما را جواب نداد ولی سازمان انرژی اتمی به سؤالات ما پاسخ داد که ما از آنها تشکر هم کردیم با این وجود در گزارش کمیسیون برجام اعلام کردیم پاسخ وزارت خارجه تا این لحظه به دست ما نرسیده است”.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.