در گرگان مطرح شد؛

صادق زیباکلام: خیلی از مفاد برجام به نفع ما نیست

صادق زیباکلام گفت: خیلی از مفاد برجام به نفع ما نیست، ما ۱۸ هزار سانتریفیوژ داشتیم که از چند روز دیگر باید آنها را بسته‎بندی و انبار کنیم.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، صادق زیباکلام در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه گلستان که امشب در تالار شهید مطهری این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: اگر قرار باشد هر چه ما می‎خواهیم در برجام قرار بگیرد و یا هر چه آمریکایی‎ها می‎خواهند در برجام باشد دیگر اسم آن را نمی‎توان مذاکره گذاشت در برجام چیزهایی هم هست که به ضرر آمریکایی‎هاست این معنی توافق است.

زیباکلام گفت: خیلی از مفاد برجام به نفع ما نیست، ما ۱۸ هزار سانتریفیوژ داشتیم که از چند روز دیگر باید آنها را بسته‎بندی و انبار کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که مقام معظم رهبری مذاکره با آمریکا را نفوذ می‎دانند، تصریح کرد: ما ۲۰ ماه با آمریکایی‎ها مذاکره کردیم اگر نفوذی صورت گرفته من ندیدم و متوجه نشدم.

زیباکلام در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان مبنی بر اینکه چرا آمریکا صراحتا اعلام می‎کند که ایران دشمن ماست ولی شما آمریکا را دشمن نمی‎دانید، گفت: در آمریکا همان‌طوری که در ایران طیف‎های مختلف سیاسی وجود دارد جریان‎های مختلف هستند برخی طیف‎ها نسبت به ایران نگاه نقد و رادیکال دارند و به چیزی جز محو ایران رضایت نمی‎دهند و عده‎ای دیگر خواستار تشدید تحریم‎ها علیه ایران هستند و گروه دیگری نیز با ایران دشمنی ندارند.

وی بیان داشت: در ایران کسانی هستند که حیات سیاسی خود را به دشمنی با آمریکا گره زده‌اند که اگر این مسئله نباشد دیگر چیزی برای‌شان باقی نخواهد ماند.

این استاد دانشگاه در پاسخ به سؤال دیگری از دانشجویان که روی کار آمدن افرادی مانند سعید جلیلی را در ارکان نظام افراط‌گرایی می‎دانست، گفت: مقابله با تندروها، کندروها، لیبرال‎ها، مسلمانان، بی‎دین‎ها و بادین‌ها وظیفه حکومت نیست و این یکی از تفاوت‎های نظام دیکتاتوری با غیر دیکتاتوری است.

زیباکلام ادامه داد: اینکه با تندروها چگونه باید برخورد کنیم یک سؤال خطاست آخر ما چکاره هستیم که برخورد کنیم اگر شما به خودتان حق می‎دهید با تندروها برخورد کنید چرا به آنها اجازه نمی‎دهید با شما برخورد کنند که این می‎شود قانون جنگل. آنها نیز باید حرف خودشان را آزادانه بیان کنند.

وی افزود: تمام بدبختی‎هایی که بر سر ما آمده به دلیل عدم حاکمیت قانون است همه باید به ریسمان الهی قانون چنگ زده و پناه ببریم.

این استاد دانشگاه بیان داشت: در جمهوری اسلامی ایران به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر چند پرونده مفاسد اقتصادی وجود دارد بعد بیاییم آن را با سایر کشورها مقایسه کنیم مفاسد در ایران چندین برابر سایر کشورهاست چرا باید در کشوری که اسلامی است این همه مفاسد وجود داشته باشد وقتی آبدارچی برای استخدام از فیلترهای مختلفی می‎گذرد حتما مسئولان ارشد ما نیز از فیلترهایی رد می‎شوند.

زیباکلام افزود: چرا باید در بسیاری از کشورها که مدیران آنها خیلی آدم‎های معتقد نیستند میزان مفاسد اجتماعی پایین باشد اما در ایران این روند برعکس است آیا ژن ایرانی‎ها مشکل دارد یا آب‌وخاک این سرزمین مشکل دارد که ما را دزد می‎کند، در فوتبال مفاسد اقتصادی وجود دارد آخرین چیزی که در یکی از روزنامه‎های معتبر خواندم این بود که در سینمای ما هم فساد به نحو وحشتناکی ریشه دوانده است.

وی بیان داشت: فوتبال، سیستم بانکی و سینمای ایران به فساد کشیده شده است، کشورهای دیگر به دلیل اینکه اقتصاد دولتی را کنار گذاشتند کمتر دچار مفاسد هستند نتیجه نشان داده که اقتصاد دولتی در طول تاریخ موفق نبوده است مشکل نه در آدم‎هاست و نه در قوانین، بلکه مشکل در اقتصاد دولتی است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *