قاسمیان در برنامه ثریا:

تئوری‌سازی می‌کنند تا کسی در ۱۳ آبان “مرگ بر آمریکا” نگوید / ثروت اندوزی حلال برای مسؤولین ممنوع است!

حجت الاسلام قاسمیان مدیر حوزه علمیه مشکات و مسؤول قرارگاه جهادی امام رضا(ع) با حضور در برنامه ثریا چهارشنبه این هفته به موضوع چرایی بحث استکبارستیزی و الزامات مبارزه با مستکبرین و آمریکا پرداخت.

به گزارش تبریز بیدار، موضوع این برنامه با توجه به شبهات مطرح در جامعه و صراحت لهجه ی مهمان آن در پاسخ به شبهات و همچنین مستندهای پخش شده در آن متفاوت و خبرساز شد.

تئوری سازی عده ای برای حذف “مرگ بر آمریکا” در ۱۳ آبان امسال 

حجت الاسلام قاسمیان در پاسخ به سؤال اول مجری برنامه پیرامون نگاه دینی و تاریخی جامعه اسلامی به موضوع استکبارستیزی و صراحت انقلاب و تأکیدات حضرت امام و رهبر معظم انقلاب اسلامی بر لزوم مبارزه با ظلم جهانی و نظام های سرمایه داری، کمونیست و صهیونیست و اینکه عده ای امروز برعکس از لزوم تعامل با قدرتهای بزرگ سخن می گویند اظهار داشت: اخیراً شعار استکبارستیزی زیر سؤال می رود حتی این موضوع تئوری سازی می شود که در ۱۳ آبان نیز کسی “مرگ بر آمریکا” نگوید. ما باورهایی داشتیم که بر اساس آن باورها حرکت کرده ایم و انقلاب پیامبر هم باورهایی داشته که بر اساس آن باور حرکت کرده است، باید دید چه اتفاقی رخ می دهد که بعد از ۵۰ سال و یا حتی زودتر به نتایجی می رسند و سر زاده پیغمبر را بالای نیزه می کنند؟

در منطق دین چیزی به نام صلح و سازش با دشمن نداریم

مسؤول قرارگاه جهادی امام رضا(ع) ادامه داد: ما در منطق دین چیزی به نام صلح و سازش با دشمن نداریم و این شایعه ای بیش نیست. 

وی اظهار داشت: متأسفانه امروزه برخی از حوادث تاریخی مثل صلح حدیبیه و صلح امام حسن و جریان حکمیت به اشتباه مستمسک افرادی برای صلح و آشتی با دشمن قرار می گیرد.

حجت الاسلام قاسمیان گفت: قرآن تصریح دارد که به کفار پشت نکنید و به طور گروهی با آن ها بجنگید؛ به غیر از دو حالت که صرفاً به منظور تغییر جبهه برای جمله مجدد باشد یا این که لشکر جدیدی برای ضربه دشمن در راه باشد. یعنی در همین دو مورد نیز منطق، منطق مبارزه است و محتوا، محتوای جنگ و رزم و صلح و سازشی در کار نیست.

تئوری برداشتن دیوارهای بی اعتمادی با آمریکا، یعنی خوش بینی به دشمن

وی با ابراز تأسف در خصوص تئوری سازی های اخیر در مورد آمریکا بیان داشت: این تئوری که ما باید دیوارهای بی اعتمادی را با آمریکا به طور کل برداریم این به نوعی یک خوش بینی به دشمن است.

مسئول قرارگاه جهادی امام رضا(ع) افزود: بسیار به صلح حدیبیه و این که پیغمبر اهل صلح بود اشاره می شود؛ این در حالی است که صلح حدیبیه بعد از جنگ احزاب انجام شد و در حالتی بود که هنوز حکومت مسلمین در مکه و حجاز رسمیت پیدا نکرده بود مانند حالتی که تشکیلات حزب الله لبنان نسبت به فضای رژیم صهیونیستی دارد.

وی ادامه داد: در جنگ احزاب هم مانند امروز، ۱+۵ آن زمان وارد کار شد. یعنی فهمیدند که برای ریشه کنی اسلام باید همه احزاب و همه گروه ها وارد شوند. توضیحی که قرآن به لحاظ معرفتی و به عنوان تحلیل وحیانی در این خصوص بیان می کند این است که جنگ آغاز شد و تعدادی از مسلمان جانشان به دهانشان رسید لذا بعد آرام آرام شروع به گمانه زدن های بدی کردند که بالأخره ما فریب خوردیم! اینجا قرآن به یک عده ای که دچار ضعف ایمان شدند اشاره می کند و البته نمی گوید آدم های بدی هستند بلکه ضعف ایمانی داشتند.

http://www.jahannews.com/images/docs/files/000452/nf00452945-1.jpg

ضعف ایمان در برخی صحابه چون ابوموسی، اشعث، عمرسعد و زبیر، بذر تردید می افکند

حجت الاسلام قاسمیان در خصوص آیه قرآنی فی قلوبهم مرض بیان داشت: زبیر، ابوموسی اشعری، اشعث بن قیس و عمربن سعد ذاتاً آدم های بدی نبودند بلکه ضعف ایمان و باورهای نادرست باعث شد که این افراد شروع کردند بذر تردید را در دل بقیه پاشیدند؛ افراد عادی و عوام خیلی جهت دهنده و جریان ساز نبودند اما امثال این افراد کسانی بودند که اتفاقاً از ارکان شاخص بودند و جریان ها را تولید کردند و آن ها گفتند پیغمبر ما را فریب داده اما بعد از این که این ولوله را که انداختند، مؤمنانی که با پیغمبر بودند گفتند که این وعده الهی است. 

رئیس حوزه علمیه مشکات با بین این که زمانی که کار در نقاطی به انتهای شدت و سختی می رسد، طبق وعده الهی به نفع جامعه اسلامی تمام می شود، افزود: در احزاب این اتفاق رخ داد؛ در آن مقاومت جانانه ای که مسلمین داشتند و بنا به آیات قرآن جانشان به گلویشان رسیده بود، نتیجه مقاومتشان را دیدند و طبق وعده های خدا که یکی از سنت های الهی ست، زمانی که کار به اوج خود رسید، با کمترین هزینه ای کار تمام می شود.

حجت الاسلام قاسمیان اظهار داشت: مشابه همین اتفاق در احد نیز اتفاق افتاده بود. بعد از احد یک شایعه ای دال بر حمله مجدد ۱+۵ آن زمان ـ کفار ـ گسترش پیدا کرد. برخی از افراد خیلی وحشت کردند و گفتند ما که در احد بدان شکل بد عمل کردیم، دیگر فاتحه ما خوانده است و عده ای دیگری گفتند که مردم و نظام های دنیا جمع شده اند! اما در این میان عده ای نیز مؤمن و معتقد بودند.

موفقیت در جنگ تحمیلی شانس نبود! از الطاف الهی بود…

وی با اشاره به این که عده ای وعده های الهی را شانس تعبیر می کنند افزود: عده ای موفقیت ها در دفاع مقدس هم شانسی می دانستند. در صورتی که به طور مثال مقام معظم رهبری بعد از جنگ این قصه را تعریف می کنند که از استعداد هوایی ایران در خصوص توان جنگی پرسیدیم، گفتند که ما تنها ۳۰ روز توان جنگی داریم. مقام معظم رهبری به امام خمینی نامه ای نوشتند که چه کار کنیم و امام (ره) گفتند بروید و بجنگید. 

قاسمیان به دلایل اظهارات این چنینی امام خمینی (ره) اشاره کرد و بیان داشت: آن استعدادهای جنگی که توان ۳۰ روز مقابله را نداشتند هنوز هم بعد سی و چند سال کار می کنند و آن تلاشی که آن عده من جمله شهید ستاری انجام دادند وعده های خداوند در آن جریان محقق شد.

حجت الاسلام قاسمیان تصریح کرد: بعد از ماجرای احزاب، اتفاق حدیبیه رخ می دهد. پیامبر به همراه مسلمانان بدون آرایش نظامی، به تصریح قرآن به بطن مکه و در دل دشمن می روند. در حقیقت مانند این است که به طور مثال سید حسن نصرالله و حزب الله لبنان برای زیارت بیت المقدس به سرزمین های اشغالی بروند و از آن ها پرسیده شود برای چه به این سرزمین ها آمده اید، بگویند برای زیارت آمده ایم!

مدیر حوزه علمیه مشکات اظهار داشت: کسانی که با پیامبر عازم مکه شده بودند چیز خاصی با خودشان به همراه نداشتند جز تعدادی گوسفند برای قربانی و با این هیبت آمده بودند. پیامبر نماینده خودشان را که از اقوام خود ابوسفیان بود می فرستد اما آن ها او را دستگیر می کنند و شایعه می شود نماینده پیامبر را کشتند. پیامبر خدا با مؤمنین زیر درختی بیعتی به نام بیعت شجره می بندد که “می رویم دمارشان را در می آوریم” به قدری این اقدام پیامبر در دل دشمن وحشت انداخت که نماینده پیغمبر را آزاد کردند.

وی ادامه داد: پیامبر این بحث را مطرح کردند که اگر بخواهند با ما بجنگند، می جنگیم و قرآن می گوید چنانچه با شما بجنگند حتماً شکست خواهند خورد و حتماً شما پیروز خواهید شد.

حجت الاسلام قاسمیان گفت: ماجرا به صلح تبدیل می شود منتهی صلحی که این ها در دل دشمن بودند و این اقدام یک حرکت تهاجمی بود که باعث تحقیر طرف مقابل شد و مذاکره ای از جنس مبارزه بود.

مدیر حوزه علمیه مشکات تصریح کرد: این تحلیل قرآن است که می گوید ما به این دلیل ماجرا را به صلح تبدیل کردیم که در مکه تعدادی از مؤمنین بودند که شما آن ها را نمی شناختید و اگر با این ها می جنگیدید امکان داشت که به اشتباه این مؤمنین را بکشید و من رعایت آن ها را کردم و گفتم که شما با این ها جنگ نکنید؛ قرآن تأکید می کند اگر این مؤمنین جدا بودند به شما می گفتم که دمار از روزگارشان در بیاورید.

صلح پیغمبر چون ماهیتش مبارزه بود، در آن چیزی از دست ندادند

وی افزود: بعد از صلح حدبیه همگان متوجه می شوند که کار نظام ابوسفیان تمام است در نتیجه این امر جمعیت مسلمان ها به چند برابر افزایش می یابد.

وی با بیان این نکته که باید به عوارض یک حرکت دقت کرد خاطر نشان کرد: پیغمبر یک صلحی نوشتند که در حقیقت در آن چیزی از دست ندادند چرا که ماهیت، مبارزه بود، طرف مقابل فقط چیزهایی قبول کردند که اگر کسی مسلمان شد و به مدینه آمد این ها بازگردانندش. اتفاقاً برای نظامی که شکست خورده است یک مسلمان خودش مبلغ اسلام می شود و به همین جهت جمعیت مسلمان ها به یک باره متفاوت شد و مقدمات فتح مکه فراهم شد. 

این مدل مذاکراتی که ما امروز می بینیم هیچ گونه ارتباطی به صلح حدیبیه ندارد 

حجت الاسلام قاسمیان بیان داشت: قرآن نام صلح حدیبیه را فتح المبین می گذارد؛ صلح حدیبیه عملیات فتح المبین اسلام می شود ولی این مدل مذاکراتی که ما امروز می بینیم هیچ گونه ارتباطی به صلح حدیبیه ندارد. 

در ادامه برنامه مجری ثریا گفت: یکی از سؤالات مهم امروز جامعه، میزان باور ما به وعده الهی و توکل به خدا در زندگی شخصی افراد و سک سطح بالاتر در مسائل کلان جامعه است. به محض اینکه به مشکلی برمی خوریم توکل به خدا را فراموش می کنیم و به میزانی که به پارتی و رشوه اعتماد داریم به وعده های الهی اعتماد نداریم. متأسفانه برخی از مسئولین نیز می گویند استکبار را قبول داریم اما راهی به غیر از روش های کنونی و تعامل با قدرت های بزرگ نداریم.

حجت الاسلام قاسمیان نیز در ادامه این مطلب، اظهار داشت: اسلام است و همین باورهایش، مقام معظم رهبری نیز بارها تاکید فرمودند که” دشمن با ما مشکل هسته ای ندارد مشکل ساختاری دارد.”

باید همگی تصمیم بگیریم که وعده های قرآن را باور کنیم

وی ادامه داد: اسلام و انقلاب اسلامی یک دکترینی ارائه کرده اند که دکترین غیرقابل فهمی برای طرف مقابل است، اصلاً غیرقابل پیش بینی است و گاهی اوقات دکترین اسلام برای خود ما هم غیرقابل پیش بینی است؛ ما می دانیم وعده هایی هست پس بیاییم همه تصمیم بگیریم حرف های قرآن را باور کنیم.

حجت الاسلام قاسمیان گفت: گزارش هایی که قرآن می کند، عجیب است؛ گزارش می کند که ما چشم بندی کردیم که شما آن ها را کم ببینید و آن ها هم شما را کم ببینند. شما آن ها را کم ببینید و بگویید که شکست شان می دهیم آن ها هم شما را کم ببینند و بگویند این ها که عددی نیستند، بی انگیزه به میدان بیایند و شکست بخورند. اما در جنگ احزاب می گوید لشگرهای ندیدنی آمد.

وی تصریح کرد: رزقی که امام خمینی و مقام معظم رهبری از ابتدا روی آن حساب می کنند این ها یک دکترین جدیدی است که منطق غیرقابل فهمی دارد اما مراتب با همین منطق پیش می رود. این صحبت ها به درد این می خورد که ما بتوانیم آینده را پیش بینی کنیم.

قرآن هم اذعان دارد که کفار به هیچ یک از قراردادهایشان با شما پایبند نمی مانند

مجری برنامه بعد از پخش کلیپی پیرامون خلف وعده و تزویر دشمن و قصه حکمیت در جنگ صفین و اشتباه تاریخی ابوموسی در خلع حضرت علی (ع) و اعتناد او به عمر و عاص و بد عهدی او گفت: در قرارداد هسته ای ژنو هم مثل داستان حکمیت، توافق به گونه ای چیده شده است که ما باید تعهدات خود را انجام دهیم و مثلا اول قلب راکتور اراک را با بتن پر کنیم که بیانیه رهبر انقلاب برای اصلاح همین موضوع بود که ما تضمین ها را حتماً بگیریم یا در قرارداد ۱۹۸۱ الجزایر در موضوع تسخیر لانه جاسوسی نیز آمریکا هیچ یک از تعهدات خود را انجام نداد در صورتی که ایران بلافاصله گروگان ها را آزاد کرده بود. در سعد آباد هم همین اتفاق افتاد.

مقصودی در ادامه از مهمان برنامه پرسید: آیا در میان اتفاقاتی که در صدر اسلام رخ داده نیز موردی بوده که نظام سلطه و یا کفار به وعده هایشان عمل کرده باشند؟

حجت الاسلام قاسمیان در پاسخ به این سؤال گفت: این موضوع که کفار به قراردادشان عمل نمی کنند یک بحث اعتقادی دارد. چرا که قرآن هم به این مسئله اذعان دارد و می گوید به هیچ یک از قراردادهایشان با شما پایبند نمی مانند. ممکن است به قرارهایشان با نظام های دیگر پایبند بمانند اما در قراردادهایشان با جبهه اسلام پایبند نخواهند بود.

وی ادامه داد: واقعاً جای تعجب دارد! فرض کنید یک نفر به شما بگوید که خانه ات را به نام من بزن، پول هم نمی دهم. بعد در آن جا می نشیند و وعده می دهد بعدها پولت را می دهم. آیا آدم عاقلی حاضر است چنین قراردادی را ببندد. متأسفانه این اتفاق رخ داده که رهبر معظم انقلاب هم سعی کردند این موضوعات را با بندهای ۹ گانه ترمیم کنند.

در صلح امام حسن مردم گفتند که ما زندگی با ذلت را ترجیح می دهیم و ملعون تاریخ شدند

مدیر حوزه علمیه مشکات بیان کرد: در صلح امام مجتبی هم کفار زیر قرارشان زدند، یعنی قرار بود معاویه پس از خودش، کسی را انتخاب نکند که انتخاب کرد و منجر به جریان بعدی حضرت سیدالشهدا شد و واقعاً بد است برای اندیشمندان یا اندیشمند نمایی که بگوید مگر امام حسن(ع) صلح نکرد؟ در واقع صلح امام حسن(ع) صلحی بود که امام مجتبی(ع) تحت فشار بود. به عبارتی گفته بود که با معاویه بجنگیم و مردم گفتند که ما زندگی با ذلت را به جنگ با معاویه ترجیح می دهیم و آن جوامع ملعون تاریخ شدند.

پیش بینی رفتار آینده ی آمریکا در خصوص برجام

حجت الاسلام قاسمیان در ادامه با اشاره به مذاکرات هسته ای افزود: بر فرض محال (که محال نیست) ما سه بر دو، در قضیه هسته ای بردیم، حرکت بعدی آمریکا چه خواهد بود؟ از سه حالت خارج نیست. دو حالت بین بد و بدتر است و یک حالت خوب در این مجموعه وجود دارد که رهبر معظم انقلاب نیز به آن اشاره کردند. حالت بد اول این است که هیچ اتفاقی نخواهد افتاد و تحریم ها باقی می ماند؛ آن ها به اندازه کافی برای خودشان راه گذاشته اند که تحریم ها را برندارند و هیچ اتفاقی رخ ندهد.

وی افزود: حالت دوم بدتری که می تواند اتفاق بیفتد این است که طبق اعتقاد قرآنی، خطوات شیطانی در کار باشد به این ترتیب که آن ها دو الی سه قسط را بدهند و در درجه اول مسؤولین و بعد از آن مردم را به این باور برساند که دیدید مذاکره با ما جواب داد! و اصطلاحاً سبیل‎ مان را چرب کنند و پس از آن موضوعات بعدی را یکی یکی مطرح کنند، و ما به این امید که قسط های بعدی را بدهند، در آن موضوعات هم راه بیاییم. به این ترتیب موضوعات مورد نظر خود مانند حقوق بشر، موشک های بالستیک و فلسطین دست پیدا می کنند و تا زمانی که شما دست از تمامی این دکترین برندارید با شما از در دوستی در نخواهند آمد و تحت فشار قرار خواهید گرفت. درواقع به تعبیر قرآن “لن ترضى عنک الیهود ولا النصارى حتى تتبع ملتهم”

وی در ادامه به تشریح حالت سوم پرداخت و اظهاد داشت: حالت خوبی هم که ممکن است اتفاق بیفتد، عبرت گرفتن مردم از این پدیده باشد. از کجا شروع کردیم و عبرت آموز ببینیم چه مسیری طی شد و اتفاقی نیفتاد یا اتفاقات بدتری افتاد. به تعبیر حضرت امیر: “دشمن نزدیک می شود که غافلگیر کند.” باید حواسمان به این غافلگیری باشد.

http://www.jahannews.com/images/docs/files/000452/nf00452945-2.jpg

میل به زندگی راحت و مرفه، مسؤولین را به سازش کاری می کشاند

وی در پاسخ به بخش دوم سؤالات مجری برنامه پیرامون الزامات استکبارستیزی و اینکه اگر جامعه انقلابی بخواهد استکبارستیزی را در مسؤولین و خواص ادامه دهد باید چگونه باشد؟ اظهار داشت: ارتباط بحث روحیه و آرمان های انقلابی را با این اشرافیتی که در بخش قابل توجهی از مسؤولین افتاده است باید با نهی از منکر تقویت کنیم؛ بارها گفته ام که نهی از منکر صرفاً گیر دادن به موی ۴ تا خانم نیست؛ مقابله با اشرافی گری و فساد مسؤولین خودش نهی از منکر است، حضرت آقا نیز در بحث هایشان این موضوع را فرموده اند.

قاسمیان خاطر نشان کرد: رهبر معظم انقلاب در اولین پیام مکتوب دوران رهبریشان تذکر می دهند روحیه و آرمان انقلابی بدین معنی است که میل به زندگی راحت و مرفه، جامعه و مسؤولان را به سازش کاری و تسلیم در برابر زورگویی قدرت های جهانی و غفلت از توطئه های استکبار و بی اعتنایی به پیام جهانی انقلاب اسلامی نکشاند.

وی در ادامه گفت: حضرت آقا سه عنصر را بیان می کنند. می گویند که ما با رفاه طلبی و راحت طلبی و اشرافی زندگی کردن به سازش کاری و غفلت از توطئه ها کشانده می شویم و حواسمان نیست که انقلاب در جهان چه جایگاهی دارد.

حجت الاسلام قاسمیان تصریح کرد: به لحاظ تاریخ اسلامی اتفاقی که به دلیل فتوحات زیاد دوره های پس از پیامبر تا دوره امیرالمؤمنین رخ داد، در آن دوره ثروت های فراوانی به جامعه اسلامی وارد شد و منطق درستی هم در برخورد مسؤولین با این ثروت ها نبود و بریز و بپا ش هایی برای امثال زبیر و اشعث و ابوموسی اشعری، اتفاق افتاد.

زبیر لقب سیف الاسلام را از پیامبر گرفته بود اما به سمت بخور بخور اقتصادی رفت

مدیر حوزه علمیه مشکات ادامه داد: این مسأله یک نقطه مشترک در همه این افراد بود، زبیر لقب سیف الاسلام را از پیامبر گرفته؛ نمی خواهم بگویم این تنها عامل بوده ولی قطعاً یکی از عوامل جدی است. اینکه آن ها به سمت بخور بخور اقتصادی و زندگی اشرافی رفتند و اختلافات طبقاتی فرودست و فرادست را زیاد کردند.

مردم از این که مسؤولین در ناز و نعمت در بهترین نقاط شهر زندگی کنند و آن ها با تحریم دست پنجه نرم کنند راضی هستند؟/ تبعیض ها، ملت را آزار می دهد

حجت الاسلام قاسمیان تصریح کرد: انقلاب واقعاً سطح رفاه مردم را عوض کرده؛ ما پیر غلام بحث اردوهای جهادی هستیم. واقعاً در مناطق روستایی کارهای زیادی از قبیل راه، برق، آب و غیره انجام شده ولی گاهی اوقات تبعیض ها، ملت را آزار می دهد.

مدیر حوزه علمیه مشکات با بیان این که این تبعیض ها تئوری سازی می شود، خاطر نشان کرد: دوستان ما بر روی یک نقشه ای کار کردند که در آن محل زندگی مسؤولین را از گذشته تا به امروز در نقشه تهران علامت زدند که خانه هایشان کجاست؛ صدا و سیما جسارت کند این نقشه را پخش کند و از مردم رأی بگیرند که آیا از این که مسئولین در ناز و نعمت و در بهترین نقاط شهر زندگی کنند و آن ها با تحریم دست پنجه نرم کنند راضی هستند؟

مسؤولان در جامعه اسلامی باید خودشان را با قشر ضعیف متر کنند

وی با اشاره به بیان امیرالمؤمنین در خصوص مسؤولین اظهار داشت: امیرالمؤمنین می فرمایند مسؤولان در جامعه اسلامی باید خودشان را باید با قشر ضعیف متر کنند و نه اینکه با بالاترین طبقات خودشان را محاسبه کنند.

حجت الاسلام قاسمیان با اشاره به تبعات رفاه طلبی افزود: این رفاه طلبی مسؤول را خرد می کند، حس مبارزه را از او می گیرد و در بسیاری از مواقع حس مردم را پایین می آورد.

وی با اشاره به طبقه مترفین در جامعه اظهار داشت: رهبری زمانی گفتند: “من و شما همان طلبه یا معلم پیش از انقلابیم. یکی از شماها معلم بود، یکی دانشجو بود، یکی طلبه بود، یکی منبری بود، همه مان این طور بودیم؛ اما حالا مثل عروسی اشراف عروسی بگیریم، مثل خانه ی اشراف خانه درست کنیم، مثل حرکت اشراف در خیابانها حرکت کنیم! اشراف مگر چگونه بودند؟ چون آنها فقط ریششان تراشیده بود، ولی ما ریشمان را گذاشته ایم، همین کافی است!؟ نه، ما هم مترفین میشویم. واللَّه در جامعه ی اسلامی هم ممکن است مترف به وجود بیاید.”

حجت الاسلام قاسمیان در ادامه فرمایش رهبری گفت: همچنین رهبر معظم انقلاب به یک آیه دیگر در ادامه استدلال می کنند که قرآن نصاب هلاکت امت را به دست مترفین داده که در حقیقت این ها هستند که فسق و فجور راه می اندازند “از آیه ی شریفه ی «واذا اردنا ان نهلک قریه امرنا مترفیها ففسقوا فیها» بترسیم. تُرف، فسق هم دنبال خودش میآورد.”

وی با بیان این که صرفا به حسب ظاهر این اموال از راه حلال به دست آمده افزود: زمانی که نمی گذارند امام حسین (ع) در روز عاشورا خطبه بخواند امام حسین می فرمایند “شکم های آن ها از حرام پر شده است” این افراد که از دیوار مردم بالا نرفته بودند، بلکه ساختارها گاهی اوقات به گونه ای شده بود که مردم حرام خوار و رفاه طلب شده بودند و حوصله جنگ ها را نداشتند.

بسیاری به غلط فکر می کنند که پیام قطعنامه ۵۹۸ پیام صلح است / پیام قطعنامه ۵۹۸ امام، پیام آغاز جنگ حق و باطل، جنگ فقر و غنا و جنگ مستضعفین با مرفهین بی درد است

در ادامه برنامه، محسن مقصودی، مجری برنامه توضیح داد: بعد از انقلاب که حضرت امام (ره) قطعنامه را قبول می کنند بسیاری از افراد فکر می کنند که پیام قطعنامه، صلح است اما در آن پیام امام می گوید تازه جنگ حق و باطل، جنگ فقر و غنا و جنگ مستضعفین با مرفهین بی درد آغاز شده؛ یعنی جنگ وسیعی را برای انقلاب اسلامی تعریف می کند و در همان پیام پاشنه آشیل انقلاب اسلامی را می گویند که مبارزه با رفاه طلبی سازگار نیست.

حجت الاسلام قاسمیان در تکمیل اظهارات مجری افزود: زمانی که آرمان ها تغییر می کند مانند کوهنوردی است که اگر این کوهنورد به نقطه ای برسد و بعد در میانه راه شروع به بخور بخور کند قطعاً نمی تواند ادامه مسیر قله را طی کند.

مدیر حوزه علمیه مشکات گفت: در کتاب دغدغه های فرهنگی آمده که حضرت آقا می فرمایند بروید سرنوشت این سه انقلاب بزرگ (انقلاب الجزایر، انقلاب روسیه و انقلاب فرانسه) را بخوانید که آرمان هایش به دست خود صاحبانش عوض شد و این تغییرات، بسیار مرتبط با همین جریان اشرافیت بود و شکست و انحراف جامعه اسلام در اوج فتوحات نیز به همین دلیل بود.

فرزندان مسؤولین، راه نفوذ دشمن

حجت الاسلام قاسمیان تصریح کرد: در قرآن هم به این مسأله اشاره شده است، در جریان های طالوت و جالوت نیز همین معنا دوباره وجود دارد که می گویند کسی که می خواهد جنگ کند به اندازه کف دست آب بخورد اما وقتی افراد قورت قورت شروع به خوردن آب کردند، گفتند ما دیگر حوصله جنگ نداریم و ما باید به طور جد مراقب این مسائل باشیم.

حجت الاسلام قاسمیان در تکمیل صحبت های محسن مقصودی، مجری برنامه نیز در ادامه گفت: البته مسؤولینی هم داریم که در نقاط پایین شهر زندگی می کنند و اگر انقلاب تا امروز مانده به خاطر همین افراد است؛ رهبر انقلاب بحث از کجا آورده اید مسؤولین را مطرح کردند و بارها در مورد اشرافی گرایی مسؤولین هشدار دادند.

حجت الاسلام در تکمیل نکات مجری برنامه اظهار داشت: من تعجب می کنم که چرا اخیرا تصویب شد اموال مسؤولین شفاف سازی نشود؛ خیلی خوب است که دلایلش را برای مردم توضیح بدهند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه عدم شفافیت در خصوص اموال مسؤولین چه قدر می تواند عامل نفوذ دشمن باشد، افزود: بسیاری از تئوری های دشمن برای نفوذ، از طریق نفوذ در خانواده های این افراد است و برنامه ریزی می کنند و فلان قرارداد را با فرزند فلانی می بندند و با توجه به آیات قرآن، فرزند واقعاً می تواند به آزمایش های بزرگ منجر شود و این علاقه ها و تعلقات است که باعث می شود به طور مثال زبیر را فرزندش از امیرالمؤمنین جدا کند.

اگر شعارهای استکبارستیزی در کشورمان نباشد ما نیز مانند عربستان هستیم

وی با تأکید بر ساده زیستی برخی از مسؤولین و شکل گیری موج استکبارستیزی در جوانان افزود: انقلاب ما یک نکته ممتاز دارد و آن جریان ولایت است که هنوز همان طور که باید باشد وجود دارد، چرا آرمان های بسیاری از افراد تغییر کرده اما هنوز ملت شعارمرگ بر آمریکا سر می دهند؟ این حق را ولایت، نگهداری و حفظ می کند. به همین دلیل واقعاً رویش هایی اکنون رخ می دهد. من شهادت می دهم دانشجویان امروزی انقلابی تر از دانشجویان زمان ما هستند. به دلیل همان آرمان هایی که در سطح جامعه از طرف ولیّ و کسانی که با او هستند پمپاژ می شود، رویش های جدید ایجاد می شود و این رمز ماندگاری انقلاب ماست.

مسؤول قرارگاه جهادی امام رضا(ع) بیان کرد: برخی افراد آرام آرام می گویند که برای ۱۳ آبان هم کسی این حرف ها را نزند اما این شعارها و استکبارستیزی ها نباید از دهان مردم بیفتد و جزو آرمان های اصلی انقلاب است و اگر نباشد ما هم مانند عربستان می شویم.

وی در مورد نحوه تقویت باور مسؤولین و نخبگان جهت ادامه استکبارستیزی افزود: باید از مسؤولین مطالبه گری کنیم و آرمان خواه باشیم. زمانی که دانشجویان خدمت حضرت آقا رفتند و گفتند که ما باید آرمان خواه باشیم یا مصلحت اندیش؟ آقا فرمودند که ما مصلحت اندیش باشیم شما هم مصلحت اندیش باشید که دیگر هیچ! در بعضی موارد ما مصلحت اندیش می شویم در صورتی که وظیفه ما این نیست.

http://www.jahannews.com/images/docs/files/000452/nf00452945-3.jpg

در انتخابات دقت نکردند، ابوموسی اشعری ساکت فتنه جمل به امیرالمومنین تحمیل شد 

مدیر حوزه علمیه مشکات ادامه داد: محترمانه دست مسؤولین را می بوسیم و از آن ها تقاضا می کنیم که این مسائل را باور کنند. جریان رسانه ای امثال برنامه ثریا راه بیندازیم و کوتاه نیاییم و در انتخابات ها هم دقت کنیم؛ در گذشته در انتخاب دقت نکردند و ابوموسی اشعری به امیرالمؤمنین تحمیل شد؛ این شد که جنگ برده را در جریان حکمیت به دلیل این تحمیل باختند. شخصیت ابوموسی اشعری جزو ساکتین فتنه جمل بود.

وی ادامه داد: چون به ظاهر بسیار فرد روشن فکری بود و به این نتیجه رسید که وجاهت خود را در درگیری بین زبیر با امیرالمؤمنین نگه دارند و هیچ موضعی نگرفت که اتفاقاً بسیار مورد شماتت امیرالمؤمنین واقع شد. در آنجا یک آبروی دروغین کسب کرد و در جریان حکمیت صحنه گردان داستان شد. مردم هم گفتند که این آدم عاقلی است! بجای اینکه کسی را انتخاب کنند که در جمل موضع به نفع امیرالمؤمنین گرفته باشد کسی را انتخاب کردند که در جمل ساکت بود.

مشکل فقط فساد اقتصادی نیست، حتی ثروت اندوزی حلال مسؤولین هم فسادزا است

در ادامه برنامه، محسن مقصودی مجری ثریا بعد از پخش کلیپی دیگر درخصوص بحث اشرافیت بیان داشت: هیچ کس مخالف این نیست که جامعه باید به سمت تولید ثروت و کارآفرینی برود؛ اما بحث راجع به سبک زندگی، به ویژه سبک زندگی مسؤولین است و رهبر معظم انقلاب نیز بارها تاکید کرده اند که مسؤولین باید مانند قشر متوسط جامعه زندگی کنند. برخی معتقدند که مشکل ما فقط در خصوص مفاسد اقتصادی است در صورتی که بحث ما حتی در خصوص فسادانگیزی ثروت اندوزی حلال و اشرافیت مسؤولین نیز می باشد.

مقصودی اشاره ای به فرمایشات رهبر معظم انقلاب کرده و خاطر نشان کرد: به بیان رهبر معظم انقلاب “فکر جمع آوری ذخایر دنیا بودن برای مسؤولین ممنوع است، این جور نیست که چون کار با سرمایه جایز و مباح است پس بنابراین انسان حق دارد ولو از طرق مشروع و حلال ثروتی جمع کند و آن را نگه دارد” بنابراین مسؤولین و یا کسی که می خواهد در سطوح بالا مدیریت کند باید مانند قشر پایین و مستضعف مردم زندگی کنند.

مجری برنامه با نقل دیگری از رهبری انقلاب ادامه داد: ” مگر مردم کورند و نمی بینند ما چگونه زندگی می کنیم؟… نه فقط از شهوات حرام، از شهوات حلال نیز باید گذشت” این تعبیری است که خصوصاً راجع به مسؤولین است و در مورد مردم بحث متفاوت است.

همچنین وی توضیح داد: بحث ساده زیستی و پرهیز از اشرافیت کف خواسته ما از مسؤولین و شرط لازم است گرچه مطمئنا شرط کافی نبوده و ملاک های دیگر همچون مشورت پذیری، فروتنی و تواضع، ولایت مداری، تخصص و تعهد، تدبیر و… نیز باید لحاظ شود.

در قسمت پایانی برنامه، محسن مقصودی، مجری برنامه در خصوص پویش مردمی “چرا مرگ بر آمریکا” گفت: برنامه ثریا قرار است این پویش مردمی را پوشش رسانه ای بدهد و آثار را گردآوری کند.

در همین رابطه مردم می توانند آثار خود را به تلگرام رسمی برنامه ثریا به شماره ۰۹۳۰۰۰۰۱۴۳۵ و شناسه @sorayatv و یا صفحات مجازی مربوطه به برنامه ثریا ارسال کنند.

سؤال نظرسنجی این هفته برنامه ثریا نیز به شرح ذیل بود:

نقش اشرافیت و دنیاطلبی خواص در انحراف جوامع مختلف از مسیر حق و سست شدن مردم در مبارزه با ظلم و استکبار چه قدر می باشد؟

۱- کم ۲- تا حدودی ۳- زیاد

که ۸۸ درصد مردم گزینه زیاد را انتخاب کرده اند؛ همچنین ۷ درصد تا حدودی و ۴ درصد گزینه کم را انتخاب کردند. لازم به ذکر است فیلم کامل این برنامه و مستندهای پخش شده در این قسمت از برنامه در سایت برنامه ثریا موجود است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.