آقای رئیس جمهور این اصل های قانون اساسی را هم یادتان نرود

وقتی واحدهای تولیدی با ۳۰ درصد ظرفیت خود کار می کنند و بعضی واحدها کمتر از آن و به تدریج به تعطیلی می گرایند و نیروهای خود را تعدیل می کنند، رئیس جمهور به عنوان رئیس دولت نباید اولویت در کارها را رعایت کرده و به فکر حل مشکلات مردم باشد؟

یادداشت مهمان تبریزبیدار؛ حجت الاسلام میرتاج الدینی

سخنان آقای رئیس جمهور در جمع استانداران و فرمانداران کشور در خصوص انتخابات و شورای نگهبان تعجب همگان را برانگیخت.

ایشان که اصلی ترین  شعار خود را حقوقدانی و حل مشکلات اقتصادی قرار داده بود با این لحن از سخنرانی نشان داد که از این اهداف اصلی فاصله گرفتند.

اینکه احراز صلاحیت واقعی با مردم است یک شعار مغالطه آمیز می باشد چراکه اگر این چنین است پس چرا قانون اساسی فیلتر نظارت شورای نگهبان را گذاشته است؟ اصلا چرا دولت در هیئت اجرایی عد ای را رد کرد؟ در کل این سخنان از یک شخصیت حقوق دان پذیرفته نیست.

مردم با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند و فعالان اقتصادی و واحدهای تولیدی در رکودی بی سابقه هستند و هر روز به صف بیکاران اضافه می شود. وقتی واحدهای تولیدی با ۳۰ درصد ظرفیت خود کار می کنند و بعضی واحدها کمتر از آن و به تدریج به تعطیلی می گرایند و نیروهای خود را تعدیل می کنند، رئیس جمهور  به عنوان رئیس دولت نباید اولویت در کارها را رعایت کرده و به فکر حل مشکلات مردم باشد؟ 

 آری رئیس جمهور به عنوان نماینده ملت سوگند خورده است از حقوق ملت دفاع کند و باید از حقوق کسانی که رد صلاحیت شده اند نیز دفاع کند لکن  با چه گفمانی و از چه مسیری؟ قانون برای بررسی مجدد رد صلاحیت ها مسیری را تعیین کرده و رئیس جمهور هم با توجه به جایگاه رفیع قانونی وی در دفاع از حقوق آنان و در تسهیل این روند بسیار می تواند کمک کند و شورای محترم نگهبان هم سازوکار منظم و گسترده ای برای استماع شکایت و بررسی مجدد آماده کرده است و ما امیدواریم حتی حق یک نفر هم تضییع نشود چراکه به فرموده رهبرانقلاب، این هم یک حق الناس است و باید همه مسیرها برای احراز صلاحیت ها و اصلاح ردصلاحیت ها طی شود و به افراد فرصت دفاع از خود داده شود تا حقی از کسی ضایع نشود.

نکته دیگر این است که در بند اول ماده ۲۸  به عنوان اعتقاد و التزام به اسلام و جمهوری اسلامی و ولایت فقیه یکجا ذکر شده و  کسانی که با اشاره به این بند رد صلاحیت می شوند چنین اظهار می کنند که اسلامشان مورد تردید و خدشه وارد شده در حالی که رد صلاحیت ناظر بر عناوین دیگر این بند است و این نقصان در قانون باید اصلاح گردد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.