فرهنگی در گفتگو با تبریزبیدار:

تأخیر در ارائه بودجه چند دوازدهم خود دولت را با مشکل روبرو می کند / دولت در عمل برنامه ششم را تحویل نداده است

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: نباید فراموش شود که عدم ارائه لایحه چند دوازدهم دولت را برای پرداخت حقوق کارمندان و گذران امور جاری با مشکل روبرو خواهد کرد.

به گزارش تبریزبیدار، محمدحسین فرهنگی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری در خصوص تاخیر دولت در ارائه بودجه سال آینده اظهار داشت: دولت به طور رسمی مخالفت خود را با ارائه بودجه چند دوازدهم اعلام نکرده ولی در رفتارهای عملی دولتمردان این مهم اتفاق افتاده است.

وی افزود: بنا به قانون دولت باید تا ۱۵ آذرماه لایحه بودجه را تحویل مجلس می کرد اما با تاخیر صورت گرفته با توجه به انتخابات پیش رو و مدتی که به تبلیغات کاندیداها اختصاص می یابد عملا وقت کافی برای بررسی بودجه باقی نمی ماند علی ای حال، طبق قانون در این حالت دولت باید برای پیش برد هزینه های جاری مملکت در ابتدای سال آینده بودجه چند دوازدهم را به مجلس ابلاغ کند که این در دولت قبل اتفاق افتاد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو ادامه داد: این نکته نیز نباید فراموش شود که عدم ارائه لایحه چند دوازدهم دولت را برای پرداخت حقوق کارمندان و گذران امور جاری با مشکل روبرو خواهد کرد  چرا که در این صورت دولت مجوزی برای خرج درآمدهای خود در ابتدای سال آتی را نخواهد داشت.

فرهنگی تاکید کرد: متاسفانه این مشکل در خصوص برنامه ششم توسعه نیز پیش آمده به طوری که دولت با ارائه احکامی کلی و حاشیه ای در عمل برنامه ششم توسعه را ارائه نداده است.

وی افزود: این فراز و نشیب ها در ارائه برنامه ها در نهایت منجر به رد بودجه پیشنهادی دولت  و برنامه ششم توسعه خواهد شد و مجلس می تواند تدوین برنامه را برعهده گرفته و یا با تمدید برنامه پنجم توسعه به مدت یکسال به دولت فرصت دهد در تدوین برنامه ششم توسعه تجدید نظر نماید.

فرهنگی در پایان در پاسخ به این سوال که علت این تاخیرها از سوی دولت بر چه مبنایی بوده نیز گفت: موضوعات مختلفی مطرح است از جمله اینکه دولت نتوانسته بودجه را به درستی تدوین کند ولی به نظر می رسد بیشتر نتیجه مذاکرات  و بودجه بندی برمبنای دوران پسابرجام دلیل این اتفاق است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.