چه بیماری هایی برای بارداری زنان خطرساز است؟

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: اطلاع از سلامتی و وجود هر گونه بیماری خطرساز در هر سن بارداری خیلی مهم می باشد و باید خانم باردار برای بررسی علت آن حتما به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تیار،  نهماه بارداری چیزی است که هیچ زنی تا کنون فراموش نکرده است، بارداری یک تجربه خاص برای هر زنی است. با این حال،  زنان باردار احساسات منفی و افکار نگران کننده در دوران بارداری دارند که این بار منفی می تواند بر نوزاد و  سلامت مادر نگران کننده باشد.

یک سری از بیماری ها تنها برای زنان باردار رخ می دهند و برخی بیماری ها هم در دوران بارداری بسیار مشاهده می گردد، بعنوان مثال دیابت و تیروئید برای خانم های باردار میتواند بسیار مضر باشد زیرا که ممکن است نوزادان آنها بسیار ضعیف و ریز به دنیا بیایند.

برای اطلاع از اینکه زنان باردار قبل از تصمیم به حاملگی و اینکه باید چه آزمایشاتی برای اطمینان از سلامتی خود بدهند با رسول انتظار مهدی معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربیگفت و گوی کوتاه تفصیلی ترتیب دادیم که در ادامه می خوانید.

تیار: در رابطه با علائمی که زنان باردار باید جدی بگیرند توضیح دهید؟

 بارداری، دوران رشد جنینی است که تغذیه مناسب مادر قبل و در زمان بارداری بر سلامت و رشد جنین مؤثر است وجود خونریزی در هر سن بارداری خیلی مهم می باشد و باید خانم باردار برای بررسی علت آن حتما به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کند.

هرگونه آبریزش، تب و لرز، علایم ادراری، کاهش حرکات یا عدم احساس حرکات جنین، افزایش یا کاهش وزن بخصوص ناگهانی، سردرد،تاری دید، درد قسمت فوقانی شکم زیر جناق (سردل) ،تورم اندام ها،درد قفسه سینه ،تپش قلب در فعالیت ، احساس ضعف و بیحالی، شروع دردهای زایمانی، درد شکم یا نواحی دیگر، خارش بدن، بثورات پوستی،خون مردگی یا کبودی در هر قسمت از بدن از علایم خطر می باشند که لزوم ویزیت خانم باردار توسط پزشک یا ماما را می طلبد.

تیار: موارد ضروری برای زنان مبتلا به دیابت بارداری کدامند؟

استفاده از رژیم غذایی دیابتی و پیاده روی مرتب در صورت عدم منع آن، استفاده منظم از دارو های تجویز شده تحت نظر پزشک متخصص داخلی یا فوق تخصص غدد مانند انسولین و … و کنترل منظم قند خون، توجه به حرکات جنین ومراجعه منظم به پزشک زنان جهت بررسی سلامت جنین خانم باردار خیلی مهم میباشد. بستری در ماه آخر بارداری برای خانمهاییکه انسولین مصرف میکنند در بیمارستان برای کنترل قند خون و بررسی سلامت جنین توصیه میشود

تیار: چه آزمایشاتی لازم است تا زنان قبل از تصمیم به حاملگی انجام دهند؟

مشاوره قبل از بارداری برای تمام خانم­ها بویژه خانم­هایی که سابقه بیماری در خود یا فرزندان قبلی دارند خیلی مهم می باشد آزمایشات بر حسب مشاوره و بررسی خطرات بارداری برای مادر یا جنین آینده متفاوت می باشد.

برای خانمهایی که هیچ مشکلی ندارند حداقل آزمایشات شامل بررسی وضعیت خونی مانند کم خونی، شمارش پلاکتی، گروه خون و Rh، تست کومبس غیر مستقیم، قند خون ناشتا، تست تیرویید، وضعیت کارکرد کلیه­ها مانند کراتینین و آزمایش ادرار، بررسی از نظر بیماری هپاتیت و بررسی پادتن های علیه عفونتهایی مانند سرخجه و آبله مرغان می باشد در خانمهایی که مشکلات زمینه ای دارند مطمئنا برابر نظر پزشکان معالج آزمایشات بیشتری لازم میباشد.

تیار: آیا بیماری تیروئید در مادر خطراتی برای جنین دارد؟

 کم کاری تیرویید در صورت درمان مناسب معمولا بدون خطر بوده  و نیاز بدن در دوران بارداری به داروهای تیرویید افزایش می­یابد لذا با افزایش دوز دارو و بررسی آزمایشات غده تیرویید خانم باردار را کنترل می­نماییم.

کم کاری تیرویید درمان نشده باشد بر ضریب هوشی نوزاد بدنیا آمده مؤثر بوده، همچنین احتمال سقط جنین، مسمویت بارداری، مرگ داخل رحمی جنین را افزایش می­دهد.

در مورد پرکاری تیرویید هم خود بیماری و هم داروهایی که جهت درمان استفاده می شوند روی جنین تاثیر گذار هستند بدین جهت درمان مناسب توصیه می شود.

 در پرکاری تیرویید احتمال فشار خون بارداری، کاهش رشد چنین و پرکاری یا کم کاری تیرویید جنین وجود دارد که با سونوگرافی و در صورت لزوم تستهای تکمیلی مانند بررسی ضربانات قلبی و تستهای جنینی این موارد را می­توان تشخیص داد و در صورت لزوم درمان نمود.

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.