پدر مادرها با این کار شما، بچه‌هایتان بدجنس می‌شوند

تحقیقات حاکی از آن است که کنترل بیش از حد علایق و رفتار کودکان و تنبیه مکرر آن‌ها علاوه بر اینکه سلامتی فرزندان را به خطر میندازد، می‌تواند باعث شود آن‌ها در آینده نسبت به سایرین رفتاری خصمانه و غیرمنصفانه از خود نشان دهند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از باشگاه خبرنگاران، نتایج تحقیقاتی که در دانشگاه ورمونت انجام شد، نشان داد والدینی که کودکان خود را مجبور می‌کنند طبق میل آن‌ها رفتار کنند و در بیشتر موارد کودکان را مقصر خطاب می‌کنند لطمه‌های زیادی به شخصیت فرزندان خود وارد می‌کنند و با این کار خود باعث می‌شوند آن‌ها در آینده نسبت به سایر افراد جامعه و دوستان خود رفتار غیرمنصفانه داشته باشند یا به بیان دیگر بدجنس شوند.

مجبور کردن کودکان به کارهایی که دوست ندارند و کنترل علایق آن‌ها باعث می‌شود در آینده آن‌ها نتوانند رابطه خوبی با والدین خود برقرار کنند. کنترل بیش از حدی که در دوران کودکی والدین بر کودکان خود دارند، آن‌ها را در دوران نوجوانی و جوانی دچار مشکلاتی می‌کند، به عنوان مثال ممکن است آن‌ها بیشتر با همکلاسی‌ها و دوستان خود دعوا کنند، خشم بیشتری نسبت به اتفاق‌های اطرافشان نشان دهند و بیشتر رفتاری خصمانه از خود نشان دهند.
علاوه بر این، بیشتر امکان دارد که این افراد بدون فکر عمل کنند یا واکنشی نسنجیده از خود نشان دهند یا تصمیمی بدون پشتوانه بگیرند. این در حالی است که اگر والدین به اندازه کافی بر کودکان خود کنترل داشته باشند و در تصمیم‌گیری‌ها و پیروی از علایق به نظرهای آن‌ها احترام بگذارند امکان اینکه فرزندان آن‌ها در آینده دچار اختلالات رفتاری شوند، کاهش می‌یابد.
یکی از عوامل بروز چنین رفتاری در افراد فشاری است که والدین در دوران کودکی به آن‌ها آورنده‌اند و باعث شده‌اند که آن‌ها به علت احساس اضطراب و تنش بسیار در بیشتر موارد شتابزده عمل کرده و عواقب رفتار خود را در نظر نگیرند.
 بیشتر اوقات این افراد دوست دارند بر همکلاسی‌ها و دوستان خود کنترل داشته باشند و به آن‌ها دستور دهند. تاثیر این رفتار والدین می‌تواند آینده فرزندان را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و از آن‌ها افرادی زورگو، متکبر و بدجنس بسازد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.