چرایی سفر مادرخرج اصلاحات به تبریز؛

آن “مفسد اقتصادی” آمد!

بی‌خاصیتی لیست ۶ نفره اصلاح‌طلبان در تبریز، وضعیت را به آستانه‌ای رسانده که امثال کرباسچی برای التیام این مسئله و یا مسائل حاشیه‌ای آن قرار است امروز به تبریز سفر کند.

سرویس سیاسی تبریزبیدار؛


خبر کوتاه بود و موجز؛ غلامحسین کرباسچی به تبریز سفر می‌کند. پیامک تبلیغاتی سفر این فرزندخوانده کارگزاران این‌چنین به‌دست عمده شهروندان تبریزی رسید؛”گام دوم اصلاحات را با رأی شما به لیست اصلاح‌طلبان در ۷ اسفندماه برمی‌داریم”.


درحالی‌که مدت‌زمانی کمتر از انگشتان یک دست به هفتم اسفندماه و برگزاری دهمین دور از انتخابات مجلس شورای اسلامی زمان باقی‌مانده، اصلاح‌طلبان درصددند با کشاندن یار تهران نشین خود به تبریز، چه چیزی را ثابت کنند؟ آیا اختلافات آن‌قدر در میان این اردوگاه مشتت تشدید شده است که اینان به فکر این سفر تبلیغاتی افتاده‌اند.


ترنم موزون شکست!
کمتر از دو هفته از انتشار یا به تعبیر بهتر، انفجار خبری در عرصه سیاسی تبریز مبنی بر اختلافات گسترده در طیف اصلاحات استان نمی‌گذرد. اخباری که حکایت از شکاف‌های عمده سیاسی اردوگاه اصلاح‌طلبان در انتخابات کاندیداهای خود برای لیست حوزه انتخاباتی تبریز داشته و دارد.


آنچه که تبریزبیدار بر روی آن انگشت گذاشت حکایت از اختلاف و انشقاقی داشت که اصلاح‌طلبان با بایکوت رسانه‌ای و لابی‌گری‌های پشت پرده سعی در مهار و لاپوشانی آن داشتند.


بسته شدن لیست اصلاح طلبان بر اساس اخبار موثق، حکایت از آن داشت که میرعلی اصغر موسوی، سعید نیکو خصلت، مسعود پزشکیان، فدایی، عمرانی و همچنین زهرا ساعی انتخاب شده‌اند،  اما فشار برخی از محافل سیاسی باعث شد تا بسته شدن لیست اصلاح طلبان همچون اصولگرایان از ۲۰ بهمن ماه به ۲۵ آن به تعویق بیفتد و باعث شود تا سعید پورشریفی، رئیس شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان آذربایجان شرقی، در گفتگویی اظهار کند که “لیست‌هایی که در رسانه‌ها در ارتباط با اصلاح‌طلبان منتشر می‌شود گمانه‌زنی هستند و هنوز رأی‌گیری و جمع‌بندی لیست اصلاحات نهایی نشده است.”


لیست اصلاح‌طلبان با حضور چهره‌هایی ضعیف و با رویکرد “مهندسی” شده بیرون آمد و این طیف سیاسی به‌ناچار در میان رجزخوانی و کباده‌کشی‌های دموکرات مابانه بار دیگر تقصیر را به گردن رد صلاحیت شدگان خود انداخت.


موازی کاری حزبی
دومین ضربه و پاشنه آشیل اصلاح‌طلبان در ماه گذشته در موازی کاری نهادهای تصمیم گیر این جریان رقم خورد.


انتشار لیست‌های موازی شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان استان، همچون لیست انتخاباتی شورای سیاست‌گذاری جبهه تدبیر و توسعه آذربایجان شرقی، هواداران حماسه دوم خرداد  و  ائتلاف بزرگ مردمی جریان سوم ازاین‌دست احزاب بود.


ساز ناکوک وحدت و فریاد استقلال‌طلبانه و موازی کارانه اصلاح‌طلبان از هر گوشه این جناح، وضعیت آنان را به‌اندازه‌ای از تذبذب و نارسایی کشاند که اصلاح‌طلبان سکوت را به صلاح‌دیدند.


Image title

فرزندخوانده سازندگی!

غلامحسین کرباسچی یکی از بانفوذترین سیاسیون نزدیک به دولت هاشمی و از استوانه‌های دولت مزبور، در میانه‌های دهه ۷۰ و یکه‌تازی راست مدرن در عرصه‌های مدیریتی و اقتصادی کشور، سمت شهرداری تهران را بر عهده داشت.


در هنگامه پیروزی رقیب دوم خردادی ناطق نوری در انتخابات سال ۷۶، زمزمه‌هایی از نفوذ پول‌های شهرداری و پیمانکاران این سازمان در حساب ستادهای این کاندیدا به گوش می‌رسید که درنهایت، با ورود دستگاه‌های بازرسی و قضایی به موضوع تخلفات گسترده مالی در این مجموعه، کرباسچی و جمع کثیری از مدیران این سازمان دستگیر و روانه زندان شدند.


در تابستان داغ سال ۷۷ که مردم ایران مشغول تماشای مسابقات جام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ بودند، پخش دادگاه کرباسچی پای ثابتی را در میان بینندگان تلویزیون بازکرده بود.


در نهایت کرباسچی به اتهام جرائم مالی محاکمه و به ۳ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از مشاغل دولتی و جزای نقدی محکوم شد.


وی پس از مدتی به کنج سیاست در ایران رهسپار شد اما دست از سیاست ورزی نکشید و با تشکیل روزنامه‌ها و نشریاتی در قالب گروه مطبوعاتی “هم‌میهن” و سپس عضویت فعال در حزب کارگزاران بار دیگر به مرد پشت پرده مسائل مالی سیاست ایران بازگشت.


در سال ۸۸ برخلاف حزب متبوع خود، به ستاد کروبی پیوست و دلخوری شدید خود از رئیس دولت اصلاحات را با جمله مریدپرورانه “حاضرم کفش کروبی را هم واکس بزنم” نشان داد


پس از فتنه ۸۸ و دستگیری عمده کارگزارانی اش، وی به قشلاق گوشه عزلت سیاست ایران رفت و در سال ۹۲ از آن بیرون آمده و به‌اصطلاح قصد برگشت به ییلاق سیاست ایران را در سر پرورانید.


اما دوران اعتدال نه سازندگی بود و نه اصلاحات؛ هرچند هم سازندگی بود و هم اصلاحات! دولت مختلف الجناح اعتدال، مجالی را برای حضور  افرادی همچون کرباسچی که تخلفات عمده مالی در بخش‌های مالی دارا می‌باشند نداد و وی درصدد برآمد با پورسانت‌های مالی و پشتیبانی حامیان خود نقش لیدری جناح اصلاح‌طلب را در انتخابات پیش رو در برابر محمدرضا عارف بر عهده بگیرد.


تقابل کرباسچی-عارف درنهایت به این امر منتهی شد که کرباسچی تهدید کرد درباره سوابق سیاسی عارف افشاگری خواهد کرد چراکه عارف به دلیل وجود برخی سوابق نمی‌تواند ادعای رهبری جریان اصلاحات را داشته باشد  و عارف نیز در واکنش با پاسخی دیپلماتیک توپ را در زمین رقبای ناشناخته خود انداخت که این حرف‌ها شیطنت است و نباید فریب عده‌ای را بخورید. 


سفر مادرخرج به تبریز!
سفر غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی به آذربایجان شرقی و سخنرانی وی برای اصلاح‌طلبان، این شائبه را در میان اذهان برمی‌انگیزد که وی به‌قصد میانجی‌گری برای کاهش اختلافات اصولگرایان و کاهش بار تخلفات انتخاباتی اصلاح‌طلبان به تبریز می‌آید.


از سوی دیگر حضور “مفسدی اقتصادی” که سابقه محکومیت کیفری و زندانی شدن را دوران اصلاحات داراست چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ آیا او برای حمایت مالی از اصلاح‌طلبان و نزدیکان دولت به تبریز خواهد آمد یا برای التیام چند شقگی جناح‌های سیاسی اصلاح‌طلب.


گویی بی‌خاصیتی لیست ۶ نفره اصلاح‌طلبان در تبریز، وضعیت را به آستانه‌ای رسانده که امثال کرباسچی برای التیام این مسئله و یا مسائل حاشیه‌ای آن قرار است امروز به تبریز سفر کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.