گزارش تبریزبیدار از نشست تخصصی جنگ روسیه و اوکراین؛

بیطرفی آری یا نه؟ / رنگ باختن شعارهای دهان پرکن حقوق بشری

نشست تخصصی جنگ روسیه و اوکراین با حضور کارشناسان منطقه و رسانه برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ،  رضا شیبانی کارشناس حوزه قفقاز با بیان اینکه این جنگ یک تقابل دیرینه قوم گرایانه است و ریشه های تاریخی عجیب و غریب دارد گفت: اروپا هیچ تعلق خاطری به جریان ملی گرای اوکراین ندارد. همانطور ما به لحاظ معنوی به هیچ عنوان فراموش نکرده ایم که آن طرف ارس مال ماست، همان دیدگاه را ملی گرایان روسیه دارند.

وی افزود: اسرائیل در اطراف ما حضور دارد. حقه تبلیغاتی پوتین یک تبلیغات قدرتمند است. نئو نازی ها از اوکراین حمایت می کنند و ظهور جریان نازی در اروپا به دنبال جنگ بسیار جدی است.

Image title

این کارشناس حوزه قفقاز با تاکید بر اینکه وحدتی که در اروپا رسانه ایجاد شده به زودی خواهد شکست اظهار داشت: همیشه آتش جنگ و دعوای این ها دامن ما را گرفته است، چه در جنگ جهانی اول و چه در جنگ جهانی دوم. بیطرفی غیراکتیو مانند بیطرفی رضا خان در جنگ جهانی باعث می شود این جنگ به مردم آسیب برساند.

شیبانی با بیان اینکه هر دو طرف جنایتکار هستند و ما باید کلاه خود را بچسبیم اظهار داشت: ترکیه برای احیای نو عثمانی به خاک ما نظر دارد؛ دست کم گرفتن ترکیه می تواند کار دست ما دهد. در همین تبریز بعضی آموزشگاه ها لهجه ترکی حرف زدن مردم تبریز را به مدل استانبول تغییر می دهند و این یک خطر گفتمانی است.

وی افزود: ترکیه جلوی روسیه هیچ است ولی در قبال ما از چند دهه گذشته عمق نفوذ و قدرت پیدا کرده است.

در ادامه این نشست پیام امیرکاسبی، کارشناس مسائل منطقه با تأکید بر اینکه این جنگ و بحران نشانگر اینست که نظم جدید جهانی می خواهد تعریف شود گفت: روسیه و چین و هم پیمانان آنها یک جانبه گری در دنیا را بر نمی تابند و می خواهند نظم جدیدی در جهان ایجاد کنند.

Image title

وی ادامه داد: کشور های حوزه بالیتک احساس خطر می کنند که روسیه بعد از اوکراین به آن طرف ها نیز پیش روی کند. برای ایران که می خواهد عضو دائمی سازمان همکاری های شانگهای شود، فرصتی ایجاد شده که نقش آفرینی کنیم.

امیرکاسبی تصریح کرد: یک حالت بی طرفی وجود دارد و شاید با بی طرفی هیچ منافعی تامین نشود اما با حمایت از دو طرف، منافع را می توان از هر دو طرف تامین کرد.

غلامرضا سیفی کارشناس مسائل رسانه نیز در این نشست اظهار داشت: این اتفاقات در حوزه افکار عمومی کاملا به نفع ماست. در این چهل سال، اروپا را به ما آرمانشهر نشان داده اند اما به مدد این اتفاقات این آرمان شهر سقوط کرده است.

Image title

وی با تاکید براینکه غرب رفتار گزینشی و متناقض دارد گفت: جامعه ایران دید که شعارهای دهن پر کن مثل حقوق بشر رنگ باخته است. جوهره غلط غربی کاملا حس می شود. کاش موسسات علمی دقیق رصد کنند که نگاه جامعه ایران به این تناقضات چیست؟

سیفی تصریح کرد: بخشی از جنگ طالبان این بود که جمهوری اسلامی را درگیر جنگ فرسایشی کنند تا منافع آمریکا تامین شود.

حامد حامدی خسروشاهی کارشناس مسایل قفقاز نیز در این نشست با تأکید براینکه روسیه خواستار بازی بیشتر در حوزه شوروی سابق است اظهار داشت: جریانات قره باغ از اتفاقات اخیر است؛ آقای علی اف که متحد پوتین است در حال تضعیف و خطر بود و جنگ قره باغ با مدیریت کامل روسی و بده بستان ها مدیریت شد.

Image title

وی خاطر نشان کرد: در سوریه، لیبی، سودان و اتیوپی نیز بده بستان ها صورت گرفته است.

حامدی خسروشاهی با بیان اینکه ما سرمان به دیگر مسائل مشغول است و کشورهای رقیب ما محدوده خود را زیاد کرده اند گفت: آقای اردوغان می خواهد با روسیه بازی کند و آقای پوتین آنقدر زرنگ است که فرصت بازی محدود را به ترکیه می دهد. اگر قرار باشد که روسیه به ترکیه فشار اقتصادی وارد کند آقای اردوغان نمی تواند آن را جمع کند.

وی با اشاره به اینکه روسیه اهرم های متعددی برای اعمال فشار بر روی ترکیه دارد اظهار داشت: تنگه ها بسته نشده است و چند کشتی روسیه وارد دریای سیاه شده است. ما در سوریه ترکیه را شکست دادیم.رما سالهای آینده با روسیه خطرهای زیادی خواهیم داشت که دیوار به دیوار ما در ارس خواهد بود.

در ادامه این نشست رامین نظامی خواه کارشناس رسانه نیز به محدودیت اطلاعات ما یمن اشاره کرده و گفت: ما در برابر انبوه اطلاعات از سوی اوکراینی که قرابتی با آنها نداریم مواجهیم. حالت ۹۹ درصد به ۱ درصد حاکم است و شبکه های پرقدرت رسانه جاری هستند.

وی تصریح کرد: در ایران اخبار جنگ اوکراین از اخبار های انگلیسی و ترجمه شده تامین میشود و ما اخبار کمی از طرف روسیه دریافت کرده ایم.

مسئول روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در جنگ ۳۳ روزه، لبنان در جنگ رسانه ای جبهه مقاومت قوی عمل کرد اظهار داشت: اکثر اوقات ما از داشتن رسانه های بین المللی محرومیم. با توجه به شعار آزادی بیان، حتی شبکه های پرس تی وی را بایکوت می کنند. معمولا رسانه های ما جانبداری سطحی می کنند و عمق ندارند.

وی با تأکید براینکه جنگ روسیه و اوکراین با فرهنگ سانتی مانتالیسم و طنز آلود مواجه است گفت: موضوع جنگ ژانر وحشت است (اما) امروزه در دنیا از مهم ترین رسانه ها در جانب داری ازاوکراین، تیک تاک است. بیشترین جلب توجه ها در این جنگ، تخریب شهرها و تسلیحات و … از طریق فضای فان است.

سرهنگ_قهرمان کارشناس مسائل منطقه نیز در این نشست با بیان اینکه این جنگ تاثیراتی در بعد داخلی و در منطقه داشته است اظهار داشت: در بحث ورزش و رسانه برخورد دوگانه ای نسبت به موضوع وجود دارد. در داخل کشور نیز برخی ها میخواستند ما را درگیر جنگ افغانستان کنند اما مقام معظم رهبری راهبرد کلی نظام جمهوری اسلامی را مشخص کردند.

Image title

وی تصریح کرد: یکی از عبرت های جنگ اینست که در دنیا نظام تک قطبی در حال فروریزی است و دنیا به سیاست چند قطبی در حال حرکت است.

این کارشناس با تاکید بر اینکه ما به هیچ عنوان تابع غرب نبودیم گفت: آنهایی که تابع غرب بود دیدند چه بلایی سرشان آمد؟ نه شرقی نه غربی راهبرد درستی است و باید ادامه بدهیم. غرب قابل اعتماد نیست؛ اعتماد به غرب یعنی بلایی که امروز اوکراین که بر سرش آمده است.

وی یادآور شد: می گفتند دنیا دنیای موشک نیست؛ دیدیم که دنیا دنیایی است که باید خودت را قوی کنی و حتی اگر اوکراین هم باشی و کنار غرب باشی روزی چوبش را خواهی خورد.

مهدی نعلبندی دیگر کارشناس مسائل منطقه نیز در این نشست با بیان اینکه فضای عمومی نشان می دهد که اوکراین برای ما مساله است گفت: برخی در کشور طرفدار اوکراین و برخی طرفدار روسیه هستند. نباید پا روی اصول و آرمان های انقلاب بگذاریم. در عین حالی که با روسیه کار می کنیم باید حواسمان باشد.

Image title

وی با طرح پرسشی با این محور که آیا میخواهد سوریه جدیدی در منطقه شکل بگیرد یا نه اظهار داشت: ناتو نمیخواهد خود را وارد میدان کند و فقط تسلیحات میدهد و برخی کشورها می خواهند وارد اوکراین شوند تا سوریه جدید شکل گیرد.

وی تصریح کرد: در جنگ قره باغ همین پلن می خواست تشکیل یابد و حواس جمعی ایران اجازه نداد حضور تکفیری ها در آن منطقه صورت بگیرد.

نعلبندی با بیان اینکه ادامه این جنگ میتواند خطرناک باشد گفت: از صحبت های پوتین این ادامه دادن فهمیده می شود چون پوتین می گوید می خواهم نازی زدایی کنم، یعنی تا قلب اروپا (میخواهم پیش روی کنم).

وی ادامه داد: یهودیان اوکراینی و شخصیت زلنسکی را باید در نظر بگیریم. همه شان نشان می دهد که یک طرف به حیات اسرائیل بسته است. باید در مذاکرات از این فرصت استفاده شود و در عین حال در موضع گیری پا روی اصول انقلاب نگذاریم.

در پایان این نشست، علی قادری کارشناس مسائل منطقه نیز با بیان اینکه هر کشوری سیاست های اعلامی و اقدامی خودش را دارد گفت: سیاست اعلامی جمهوری اسلامی ایران مشخص است اما آن چیزی که می بینیم، سیاست اقدامی، کمی متفاوت از سیاست اعلامی است.

وی افزود: برخی نگاه ها در این جنگ، ساده لوحانه است. ما به خاطر اینکه مهم ترین مساله منافع و امنیت ملی است، کنار روسیه هستیم.

معاون … استانداری آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه باید تعریف امام از آمریکا «شیطان بزرگ» را باید در تمام معادلات خود لحاظ کنیم گفت: تمام درگیری هایی که در دنیا داریم اینست که در تقابل با آمریکا باشیم. ما در این درگیری، درگیری دو ظلم می بینیم اما نمیتوانیم تماشاگر باشیم.

وی تاکید کرد: ما در جنگ سوریه، روسیه را به میدان آوردیم و از توان روسیه علیه دشمن استفاده کردیم. آمریکا قدرت منطقه ای هیچ کشور خصوصا ایران را بر نمی تابد و تحمل نمیکند.

قادری یادآور شد: قبل از فروپاشی شوروی، فلش آمریکا، به سمت چین بود اما موفق نشد. آمریکا قدرت شوروی را برنتابید و گورباچوف به نامه فرمایشات امام گوش نداد و ۱۰ سال بعد پشیمان شد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.