یادداشت تبریزبیدار؛

ردپای همسایه نام آشنا در تحرکات داخلی ایران

نکته مهم در خصوص رفتارهای صورت گرفته توسط ترکیه و جمهوری آذربایجان این است که  از یک سال پیش تا به امروز این دو کشور  آگاهی از حساسیت های به حق کشورهای همسایه و بویژه جمهوری اسلامی ایران در خصوص نزدیک شدن گروه های تروریستی به مرز خود داشتند.

یادداشت تبریزبیدار: محسن فرجی/ بر اساس اطلاعیه دوم وزارت اطلاعات در مورد حادثه تروریستی حرم شاهچراغ(ع)،  عنصر و هماهنگ کننده اصلی این حادثه تروریستی اهل کشور آذربایجان است. خبر سنگین بود و احتمالا خبر از خیانت کشور همسایه  می داد.

حضور داعش و گروه تکفیری برمی گردد به چند سال قبل که با حضور نظامی مستقیم ترکیه در منطقه شمال سوریه و به صورت خاص استان ادلب، بسیاری از گروهک های تروریستی حاضر در این منطقه به ارتش و سیستم اطلاعاتی ترکیه (میت)نزدیک شدند و برای حفظ بقای خود به این کشور ابراز وفاداری کردند.

ترکیه نیز از همان دوره، سازماندهی این نیروها را آغاز کرده و کارشناسان امر نیز هشدار دادند که این نیروها از این پس نه فقط در بحران سوریه بلکه در نقاط دیگر جهان تبدیل به پیاده نظام ترکیه خواهند شد.

اولین صحنه حضور مستقیم این افراد مربوط به درگیری های لیبی در سال ۲۰۲۰ بود. اما بعد از آن و با شروع جنگ دوم قره باغ بود که ترکیه باز هم مزدوران اجاره ای خود را به میدان آورد.

روز سوم اکتبر ۲۰۲۰ تصاویری از مزدوران سوری در شهر هورادیز  نزدیکی مرز ایران منتشر شد. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط شبکه فرانس ۲۴ ، افرادی که در این کلیپ مشغول گوش دادن به موزیک و رقصیدن بودند به گروه تروریستی موسوم به سلطان مراد مشهور هستند که از گروه های تکفیری سوری می باشند.

تصویر دیگری نیز بین تاریخ ۱۰ الی ۱۲ اکتبر منتشر شد که تعداد از نیروهای عرب زبان را در کنار یک علامت مرزی مربوط به مرز ایران ایستاده و نشان معروف به گرگ خاکستری مربوط به گروه های افراطی ترک را نشان می دهند و به سمت ایران اشاره می کنند و عبارت آزادی و آزاد کردن را به کار می برند.

با حضور این نیروهای تکفیری و داعش یکباره امنیت این مناطق از بین می رود و بخصوص در این چند ماه اخیر در این مرز شاهد قاچاق اسلحه و مهمات به داخل ایران بودیم که حتی هویت بعضی از دستگیر شدگان تکفیری نشان می دهد که آذربایجان از این نیروها نه تنها برای جنگ قره داغ بلکه علیه کشورمان نیز استفاده می‌کند.

نکته مهم در خصوص رفتارهای صورت گرفته توسط ترکیه و جمهوری آذربایجان این است که  از یک سال پیش تا به امروز این دو کشور  آگاهی از حساسیت های به حق کشورهای همسایه و بویژه جمهوری اسلامی ایران در خصوص نزدیک شدن گروه های تروریستی به مرز خود داشتند که قطعا این کار خلاف اصل حسن همجواری بوده و انتظار  است جمهوری اسلامی ایران نسبت به رفتار های این کشور در مستقر کردن و اقدامات تروریستی آنها در خاک ایران جواب قاطعی بدهد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.